Eroğlu: 'Yangınlarda sabotaj varsa cezası ağır olur'

Bakan Eroğlu, Beykoz'daki orman yangınlarında zarar gören alanların imara açılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu , yazılı açıklamasında, Beykoz’da son günlerde sıkça yaşanan orman yangınlarında 10..

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Bakan Eroğlu, Beykoz’daki orman yangınlarında zarar gören alanların imara açılmasının söz konusu olmadığını söyledi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu , yazılı açıklamasında, Beykoz’da son günlerde sıkça yaşanan orman yangınlarında 10 hektarlık alanın zarar gördüğünü belirtti.

Çavuşbaşı mevkisinde 12 Temmuz’dan bugüne kadar meydana gelen yangınlara yangın söndürme ekiplerince kısa sürede müdahale edildiğini ve çok daha fazla ormanlık alanın zarar görmesinin engellendiğini bildiren Eroğlu, açıklamasında bu alanların tamamının tekrar ağaçlandırılacağı bilgisine yer verdi.

“Yanan orman alanlarının kesinlikle imara, özel mülkiyete ve yapılaşmaya açılması söz konusu olamaz” ifadesini kullanan Bakan Eroğlu, yangınların büyük kısmının insan kaynaklı olduğunu hatırlattı.

Sabotaj şüphesi bulunan yangınların çıkış sebebinin yetkililerce araştırıldığını belirten Eroğlu, “Bu yangınlarda sabotaj veya herhangi birinin ihmali ya da tedbirsizliği tespit edilirse en ağır ceza uygulanır. Hiç kimse tabiata zarar verme hakkına sahip değil. Bu ağaçlar kolay yetişmiyor. Kimse İstanbul luların ve orman teşkilatının gözü kadar sakındığı ağaçlara zarar veremez” görüşünü paylaştı. 

İstanbul’da 2012’deki 187 orman yangını nda 52 hektar alanın zarar gördüğünü bildiren Eroğlu, bu alanların aynı yıl yapılan çalışmalarla  tekrar ağaçlandırıldığını vurguladı.

Kentte, 2003-2012 yıllarında 18 bin 152 hektar alanda ağaçlandırma çalışması yapıldığını, 2 – 5 yaş arasında toplam 11 milyon 970 bin 510 fidanın toprakla buluşturulduğunu anımsatan Bakan Eroğlu,  2013-2014 ağaçlandırma mevsiminde İstanbul’da 5 milyon fidanın dikileceği kaydetti.

Eroğlu: 'Yangınlarda sabotaj varsa cezası ağır olur'
Bizi Takip Edin