Erzurumlular, saz ve sözü 'Sıra Gecesi'yle birleştirdi

Beykoz Erzurumlular Derneği, 'Sıra Gecesi' kültürlerini Beykoz'da yaşatmayı amaçlıyor.

Beykoz Erzurumlular Derneği, Çamlıbahçe Dernek Lokali'nde düzenledikleri Sıra Gecesi ile kültürlerini yaşatmayı amaçlıyor.

Halkın içinden gelen ve günümüze kada

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Erzurumlular Derneği, ‘Sıra Gecesi’ kültürlerini Beykoz’da yaşatmayı amaçlıyor.

Beykoz Erzurumlular Derneği, Çamlıbahçe Dernek Lokali’nde düzenledikleri Sıra Gecesi ile kültürlerini yaşatmayı amaçlıyor.

Halkın içinden gelen ve günümüze kadar yaşatılmış bir gelenek olan Sıra Gecesi, Beykoz’da da yaşadığını kanıtlıyor. Bu etkinliği ilk kez düzenlediklerini ifade eden Dernek Başkanı Ziya İnik, Sıra Gecesini yaşatmak ve sürekliliği sağlamak için bir adım attıklarını söyledi.

Düzenlenen sıra gecesine; Batumlular Dernek Başkanı Ali Kemal Kılıç, Çankırılılar Dernek Başkanı Bilal Karabacak, Ortaçeşme Muhtarı Fahrettin Akhan, dernek üyeleri ve aileleri katıldı.

Erzurumlu Sanatçılar Rahim Sağlam ve İhsan Yavuzer, sazları ile söyledikleri yöresel türküler, uzun havalar ve aşık atışmalarıyla katılımcıların hoşça vakit geçirmesini ve eğlenmesini sağladı. Sanatçının söylediği isimlerin tek tek sazın yanına para bırakması herkesi güldürdü. Gece de, yöresel şiirler de seslendirildi.  Düzenlenen Sıra Gecesi, aynı kültürdeki bu insanlar arasında bir dayanışma alanına dönüştü.

Gazetemize etkinlik öncesi konuşan Dernek Başkanı Ziya İnik, 2005 yılından itibaren daha çok kesime hitap etmek niyetiyle Erzurumlular Derneği adı altında toplandıklarını belirterek; “Sıra gecesini ilk kez başlatıyoruz. Amacımız, insanlar arasında kaynaşmayı sağlamak ve gelenek göreneklerimizin sürdürmek. Biz sadece bir başlangıç yapmak istedik. Zamanla gecemizin içeriğini daha çok dolduracağız. Şimdi sazla, oyunlarımızla görselliğimizi ön plana çıkaracağız. Sıra geceleri genel olarak erkekler arasında yapılır ama biz kadınlarında bu geceye katılmasını istedik” dedi.

Erzurum yöresine ait oynanan halk oyunları ve çekilen halaylarla gece devam etti.

Erzurumlular, saz ve sözü 'Sıra Gecesi'yle birleştirdi
Bizi Takip Edin