Gençler Kanlıca sokaklarını temizledi!

Beykoz U-14 karması ile Çiğdem Spor Kulübü futbolcuları, 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliği kapsamında çevre temizliğine dikkat çekmek için Kanlıca sokaklarında çöp topladılar

Beykoz U-14 karması ile Çiğdem Spor Kulübü…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz U-14 karması ile Çiğdem Spor Kulübü futbolcuları, 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliği kapsamında çevre temizliğine dikkat çekmek için Kanlıca sokaklarında çöp topladılar

Beykoz U-14 karması ile Çiğdem Spor Kulübü futbolcuları, 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliği kapsamında çevre temizliğine dikkat çekmek için Kanlıca sokaklarında çöp topladılar.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in Soğuksu Spor Kulübü’nde yapılan olağan son BİSK toplantısında sunduğu öneri üzerine harekete geçen Beykoz Amatör Kulüpler Birliği (BİSK), bünyesindeki spor kulüplerini bu amaç ile Kanlıca sokaklarına davet etti.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, söz konusu toplantıda hazır bulunan spor kulübü başkanlarına hitaben, sporun sadece futbol oynatmak demek olmadığını, spor kulüplerinin vatandaşlara örnek davranışlar sergilemek suretiyle bir bilinç düzeyi oluşturabileceklerini ifade etmiş ve buna örnek olarak da “çevre temizliği” konusunu göstermişti.

Çelikbilek, para ödülü vaad etmişti! Birinciye 5 bin TL!

Çelikbilek, sporcu gençlerin çöp toplamasalar dahi, “ çevreyi temiz tutalım” şeklinde mesajlar içeren formalarıyla mahallelerinde dolaşmalarının bile çevre halkında bir çevre bilinci oluşturmak noktasında  etkili olabileceğini ifade ederek, bu şekilde bir etkinlikte bulunacak olan spor kulüplerine para ödülü de vaad etmişti!

Hareket noktası: Kanlıca Spor Kulübü!

Beykoz U-14 karması, BİSK Başkanı Asım Özdemir, Samet Çolak ve Yüksel Kılıç liderliğinde; Çiğdem Spor Kulübü’nün minik futbolcuları ise Kulüp Başkan yardımcıları Mustafa Gökdemir ve Mustafa Odabaş eşliğinde sabah saat 09: 00’da, Kanlıca Spor Kulübü Lokali’nde buluştular.

Burada önce Kanlıca Spor Kulübü Başkanı Ahmet Karaman tarafından kendilerine ikram edilen kahvaltı ile karınlarını doyuran gençler, daha sonra Beykoz Belediyesi tarafından özel olarak hazırlanmış bulunan ve üzerinde “ Temiz Çevre İçin Elele” yazılı yelekleri giydiler.

Belediye Temizlik İşleri şefleri Aziz Turan ve Seyfi Akman’ın da eşlik ettiği bu “temiz çevre seferberliği”nde, çocuklara çöp toplamaları için eldivenler de dağıtıldı.

Önce dövizler hazırlandı!

Çöp toplama çalışmasının öncesine U-14 karması futbolcuları, sloganların yazılacağı dövizler konusunda bir beyin fırtınası gerçekleştirdiler. Ortaya çıkan sloganlar şunlar oldu:  “Anne, kapımızı temiz tut!”, “Temiz Bir Dünya İçin Elele”, “ Çevreye Saygı Geleceğe Saygıdır”, “Temiz Bir Dünya”…  Beykoz Güncel Haber olarak bizim önerimiz ise şuydu: “ Temizlik İmandan Gelir!” Bu sloganı çok beğenen çocuklar, yanına bir yıldız koymak suretiyle hemen dövizi hazırladılar!

İlk temizlik noktası Kanlıca Camii avlusunda bulunan küçük gül bahçesi!

Mesaj içeren tişörtler tamam, sloganların yazılı olduğu dövizler de hazır! Eldivenler, eksik de olsa tamam… Her şey tamam ise etkinlik de başlayabilir artık!

İlk hareket noktası Kanlıca İskender Paşa Camii avlusu! İnsanlar, buradaki güzelim gül bahçesine çöp konteynırı muamelesi yapmışlar maşallah! İzmaritler, çakmaklar, cips poşetleri… Ama en çok da sigara izmariti, sigara izmariti…

Kimse önemsemiyor ama tek bir küçük sigara izmariti diğerleriyle bir araya geldiğinde çok etkili bir çevre kirletici oluyor!

Haydi çocuklar, bileğinize kuvvet! Topladıklarınızı bana da bir gösterin de foto galerimize koyalım!

Bomba ihbarı!

Yaşları daha küçük olanlar temizlik çalışmaları sırasında oyun oynamayı da ihmal etmediler tabii! Hem iş, hem eğlence birlikte yapılmalı!

Çöp topladıkları alanda minik bir kedi yavrusu bulan minik çevre gönüllüleri, onu sevmeyi ve tabii ki poz vermeyi ihmal etmediler! Fotoğraf çektirmeyi ne kadar da seviyorlar böyle!

El ürünleri satışlarının yapılmakta olduğu sergilerden birinin altında siyah bir poşet gören çocuklar,  o müthiş hayal dünyalarını harekete geçirerek, bana “ bir bomba ihbarı aldıklarını!” söylediler ve ardından hemen olay yerine intikal ettiler!

Gazeteci olarak ben daha olay yerine varamadan, uzman ekip torbayı çoktan açmıştı bile! Nihayetinde ortada korkulacak bir durum olmadığı anlaşıldı! Ertesi günkü satışlar için büyüklerinin bıraktığı boş kutuları objektifimize gösteren uzman ekip, bu operasyon dolayısıyla arkadaşlarından bolca alkış aldı!

Çevre halkı alkış tuttu!

Gençleri ellerinde dövizler ile çöp toplar halde gören Kanlıca sakinleri, merak ile etkinlik hakkında bilgi almak istediler. Sporcu gençleri bu örnek davranışları nedeniyle kutlayan bazı mahalle sakinleri, diğer gençlerin de kendilerinden örnek almasını umduklarını söylediler!

Kafilenin yanından geçmekte olan bir yerli turist otobüsünün içindeki bazı vatandaşların da gençleri alkışladıkları görüldü.

Samimiyetlerini gözlerimle gördüm

Çocuklar güzergâhları boyunca yerde gördükleri her çöpü büyük bir şevk ile torbalarına doldurdular. Büyüklerinin ve yaşıtlarının umarsızca yerlere attıkları sigara izmaritleri, kâğıt bardaklar, pet şişeler, kağıtlar, ekmek artıkları, dondurma ve cips ambalajları…

Bu yaptıkları işten çok da zevk aldılar, bu konuda çok samimiydiler; hemen havaya girmiş ve ortama uyum sağlamışlardı!

Öyle ki, dağıtılan eldivenler yeterli gelmediği için, “ eldivenlerinizi olmayan arkadaşlarınıza da verin ki, onlar da çöp toplasın!” dediğimizde, bazıları eldivenleri çıkarmak istemediklerini söylediler ve çöp toplamaya devam ettiler!

Yerden aldıklarını objektifime göstermek için de adeta yarışıyorlardı… Bu çocuklar kelimenin tam anlamıyla: ÇOK TATLI!

Çevreci zeytinler!

Kanlıca pazarına giren çevreci çocukları dikkat ile takip eden bir esnaf, sattığı zeytinleri işaret ederek; “ benim zeytinlerim de bu gençler gibi çevreci!” diyerek, zeytinlerinin reklamını yaparken; bir erkek kuaförü de çocukları sevgiyle alkışladı! BİSK Başkanı Asım Özdemir, kendilerini içtenlik ile alkışlayan kuaföre, ““ Temiz Çevre İçin Elele” yazılı yeleklerden birini hediye etti!

Çocuklardan biri öyle bir soru sordu ki…

Okul derslerinde çevre konusunda temel bilgiler aldıkları belli olan gençler ile yaptığımız sohbette, onların örneğin yere sakız attıklarında bir hayvanın ölmesine sebebiyet verebilecekleri hakkında bilgi sahibi olduklarını gördük. Yine bu çocuklar, pil çöplerinin diğerlerinden farklı bir muameleye tabii tutulması gerektiğini de biliyorlardı ki, içlerinden Muhammed yanıma gelerek, yerde bulduğu pili işaret etti ve bana “abla, bu pili nereye atayım?” diye sordu.

Asım Öztürk: Mahalle bazında devam edecek

BİSK Başkanı Asım Özdemir, gazetemize yaptığı özel açıklamada, söz konusu çevre etkinliğini Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in desteği ile gerçekleştirdiklerini belirterek, “Beykoz’un her semtinden sporcu gençleri Kanlıca’ya toplayarak, bu gençlerde ve çevre halkında Çevre Haftası dolayıyla bir çevre bilinci oluşturmak istediklerini” ifade etti.

Yücel Çelikbilek ve ekibine etkinliklerine katkılarından dolayı teşekkür eden Özdemir, bu çalışmaları spor kulüpleri ile birlikte mahalle bazında yapmaya devam edeceklerini de belirtti.

Kanlıca Spor Kulübü aracılığıyla, etkinlik öncesine Kanlıca gençlerine de katılım yönünde çağrı yaptıklarını hatırlatan Asım Özdemir, “ ancak ne yazık ki, bu gençlerin duyarlı olmadıklarını gördük. İnşallah bizi görerek, bundan sonra daha duyarlılık gösterir ve sokaklarına sahip çıkarlar” dedi.

Mustafa Gökdemir, diğer spor kulüplerini eleştirdi

Çiğdem Spor Kulübü Başkan yardımcılarından Mustafa Gökdemir ise, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in teşvikleri ile söz konusu faaliyeti gerçekleştirdiklerini belirtti ve “amacımız, dayanışma ve birlik içinde hareket etmekti” dedi. Gökdemir, diğer spor kulüplerimin etkinliğe katılmamalarını ise eleştirdi.

Mustafa Odabaş: Beykoz’un diğer kulüplerine örnek olmayı umuyoruz!

Çiğdem Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Mustafa Odabaş da, çevre temizliği konusuna dikkat çekmek için bir araya geldiklerini ifade ederek, Çiğdem Sporlu gençlerin diğer Beykoz kulüplerine de örnek olmasını dilediğini belirtti.

Çocuklar neler dediler?

Bu çevreci çocuklar ile kısa röportajlar yapmak istedim; doğrusu asıl merak ettiğim husus, kendilerinin de bu güne dek yere çöp atıp atmadıklarıydı! Özellikle de dondurma ve cips ambalajları! Zira yolda yürürken buna çok şahit oluyoruz! Dondurma poşetini açan bir çocuk, bunu büyük bir gönül rahatlığı ile yola atabiliyor! Çocuklar bu soruma samimiyet ile cevap verdiler!

Hüseyin Canbeyaz (12): Bugün çok şey hissetim! Çöpleri toplarken güzel şeyler hissetim. Şişe, kapak, kurumuş ot topladım. Daha önce yere çöp attım; dondurma çubuğu, cips poşeti. Bundan sonra yere atmayacağım.

Eray Demirel (12): İnsanların çevreye ne kadar zarar verdiğini gördüm. Ben de dondurma çubuğu atmıştım yere. Bundan sonra çevreyi kirletmemek için atmayacağım. Atanları da uyaracağım. Pet şişeler doğada uzun süre kaybolmuyor çünkü.

Ahmet Keskin (12):Çevreyi temizlemek için buradayım. Yaprak, izmarit, poşet topladım. Ben önceden dondurma çubuklarını atardım. Ama hiç cam atmadım çünkü cam arabalar için ve insan sağlığı için zararlı olabilir. Bir daha dondurma çubuğu atmayacağım. Ailemden veya arkadaşlarımdan biri yere çöp atacak olsa onu uyarırım. Atarsa, ben alır çöpe atarım.

Ahmet Can Sivaslıoğlu (12): Bugün buraya çöp toplamak için geldim. Yaprak, sigara izmariti topladım… İnsanların temiz olduklarını düşünmüyorum. Yerlere hep çöp atıyorlar. Ben de attım. Dondurma yedikten sonra çubuğunu atardım. Cips poşeti de attım. Bir daha atmayacağım, atanları da uyaracağım!

Hasan Yoğurtçu (11): Temiz bir çevre istiyoruz. Doğayı temiz tutalım! Bugün yerden plastik şişe, sigara izmaritleri topladım. Ben de çöp atardım önceden. Cam, dondurma ambalajı… Bundan sonra atmayacağım, çöp kutusuna atacağım.

Onlar ermiş muratlarına, biz çıkalım kerevetlerine!

Haberimizi gönüllü gençlerden Muhammed Ali Kayan’ın, etkinlik sırasında söylemiş olduğu söz ile bitirelim: “ Çevreye bakmak, kendimize bakmak gibi!”

Bu sözün üstüne daha ne denir?

Haber-Yorum Arzu Başlantı

Gençler Kanlıca sokaklarını temizledi!
Bizi Takip Edin