Gençler yerel siyasetin nabzını tuttu

Beykoz Belediyesi’nin AB Grundtvig alanında proje ortakları arasında yer aldığı Yerel Siyasette Ortaklığı Öğrenme proje toplantısı sona erdi.

Beykoz Belediyesi’nin AB Grundtvig alanında proje ortakları arasında yer aldığı “Learning

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi’nin AB Grundtvig alanında proje ortakları arasında yer aldığı Yerel Siyasette Ortaklığı Öğrenme proje toplantısı sona erdi.

Beykoz Belediyesi’nin AB Grundtvig alanında proje ortakları arasında yer aldığı “Learning Partneship on Local Politics” (Yerel Siyasette Ortaklığı Öğrenme) Projesi Hollanda’nın Amersfoort kentinde düzenlenen toplantıyla sona erdi.

AB üyesi ülkelerdeki gençlerin farklı ülkelerdeki yerel siyaset uygulamalarını öğrenme fırsatı bulduğu “Yerel Siyasette Ortaklığı Öğrenme” projesinin son buluşmasına ilçe adına, Beykoz Belediyesi AB & Dış İlişkiler Sorumlusu Filiz Öner, Beykoz Kent Konseyi Gençlik Meclisi üyesi Erdem Güler ve Kübra Gamsız katıldı. 

Yerel Siyaset Sahada İncelendi

2010 yılında hayata geçen projede kapsamında, Türkiye, Hollanda, Almanya, İsveç ve Romanya’dan yaşları 16 ile 25 arasında değişen 20 genç proje ortağı olan ülkeleri ziyaret ederek yerel siyaset uygulamalarını sahada inceledi.

Özellikle yerel politikacılarla bir araya gelen gençler, belediye meclisleri, kent konseyleri, kadın ve gençlik meclislerinin işleyişleri hakkında bilgiler aldı, gençlerin yerel siyasete aktif katılımı için alternatifler geliştirdi.   

Projenin 20-23 Haziran tarihleri arasında Hollanda’nın Amersfoort şehrinde gerçekleşen son dönem buluşmasında ise katılımcılar, Amersfoort Kent Konseyi Başkan Yardımcısı Simone Kennedy ile bir araya gelerek şehirdeki uygulamalar hakkında bilgi aldılar. DEADIA  adı verilen Kadın ve Çocuk Merkezi’ni ziyaret eden gençler kendi ülkelerindeki uygulamaları da paylaştılar.

Sahada yürütülen sokak röportajlarında ise Beykozlu öğrenciler  Amersfoort halkına Türkiye hakkında sorular yönelttiler ve gençlerin yerel siyaset uygulamalarına yaklaşımını ölçtüler.

Bugüne kadar yapılan tüm toplantıların değerlendirildiği buluşmada atılımcılar kendi ülkelerindeki belediye başkanlarına takdim etmek üzere ortak bir yerel siyaset raporu hazırladı.

Gençler yerel siyasetin nabzını tuttu
Bizi Takip Edin