Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile ÖZEL

Beykoz Güncel Haber, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile özel bir röportaj gerçekleştirdi.

Beykoz Güncel Haber, CHP Beykoz İlçe Başkanlığı'nın, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in de…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Güncel Haber, CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile özel bir röportaj gerçekleştirdi.

Beykoz Güncel Haber, CHP Beykoz İlçe Başkanlığı’nın, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in de katıldığı bir panelde hazır bulundu. CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin ile özel bir röportaj yaptık.

Beykoz’dan katılanlar

CHP Milletvekilleri Kadir Gökmen Öğüt ve Ali Demirçalı ile Kadıköy Belediye Başkanı Selami Öztürk’ün de katıldıkları “Siyasette ve Yerel Yönetimlerde İletişim ve Başarı” isimli panele, Beykoz’dan CHP Beykoz İlçe Başkanı Hızır Yılmaz ve İlçe Yönetim Kurulu üyeleri, Kadın Kolları Başkanı Esengül Yılmaz, Beykoz Belediyesi Meclis üyesi Nusret Yılmaz, 2014 yerel seçimlerinde CHP aday adayı olacağını açıklayan Gökhan Taneri Vural ile bazı partililer katıldı.

İzdihamlı ilginin arasında gerçekleştirdiğimiz kısa röportaj

Bir internet haber sitesinin 3. yılı dolayısıyla düzenlediği ve Kadıköy Evlendirme Dairesi’nde gerçekleşen “ Siyasette ve Yerel Yönetimlerde İletişim ve Başarı” isimli bir panel sonunda CHP Genel Başkan Yardımcısı Tekin ile özel bir röportaj yaptık.

Kadıköy Evlendirme Dairesi’nin boş salonlarından birine geçerek gerçekleştirdiğimiz röportajımızda Genel Başkan Yardımcısı’na – kendisine karşı gösterilen yoğun ilginin müsaade ettiği kadarıyla- hem Türkiye gündemine, hem de Beykoz’a ilişkin sorular yönelttik.

Gürsel Bey, ulusal basından edindiğimiz bilgiye göre, Genel Başkan sayın Kemal Kılıçdaroğlu için, ‘ Atatürk’ten sonra en güçlü lider Kemal Kılıçdaroğlu’dur’ şeklinde bir açıklama yapmışsınız. Bu benzetmeyi hangi mesnetlere dayanarak yaptığınızı öğrenebilir miyiz?

Çok haklısınız. Alında bizim gazetecilik tekniğindedir; bir kısmını alırsınız, gerisini atarsınız. Bana gazeteci şunu sordu: ‘ Şu anda bir odada toplantı var; sayın Kılıçdaroğlu’nu devirme planı!’ Ben de ona dedim ki, ‘siyasi partilerde düşürme planları delege ile olur, örgütler ile olur.’Örgütün tamamı sayın Kılıçdaroğlu’nun arkasındadır. Bütün CHP tarihine baktığımızda, Kemal Kılıçdaroğlu, Mustafa Kemal Atatürk’ten sonra örgütte en çok desteği olan liderdir.’

Ben bu anlamda söyledim. Bakın, dün de 81 tane İl Başkanı ‘ Genel Başkan’ın arkasındayız’ deklerasyonu yayınlayıp gönderiyor. Yani, çok alışılagelmiş bir durum değildir bu. Ben, bu cümleyi bu mânâda söyledim.

Bu panelin konusu basın ve iletişim idi; basın özgürlüğü idi. Ülkemizin basın tarihine baktığımızda, çok uzun yıllardan beri basın emekçisinin birçok hakkının elinden yavaş yavaş alındığını görüyoruz. Ülkemizde solun ortaklaşa da olsa iktidara geldiği dönemler oldu.  Hadi, ‘Geçmişi bırakalım’ diyelim! Peki CHP, bundan sonra eğer iktidara tek başına gelir ya da iktidara ortak olur ise gazetecilerin hakları konusunda neler yapacak? Örneğin bugün en basit bir örnek verecek olursak, sektörde çalıştığı halde maaşını alamayan, sigortası yapılmayan ya da farklı farklı sigortalara tabi tutulan gazeteciler var?

Sadece sigorta mı? Dünyanın her yerinde, gelişmiş, evrensel hukuk neyi gerektiriyor ise, bunun yapılması gerekiyor. Gazetecinin her şeyden önce sendikalı olması gerekiyor; iş güvencesinin olması gerekiyor. İngiltere’nin kendi devlet televizyonunda rahatlık ile iktidar eleştirilebiliyor ise, onun güvencesi nedir biliyor musunuz? Onun bir tek güvencesi var: Kendi hukuku. Kendi sendikası. Türkiye’nin öncelikli sorunu bu. Elbette sadece basın için değil; birçok çalışma kolu için geçerli olan bir şey bu. Ancak bir ülkede eğer medya özgür olacak ise, medya çalışanının öncelikli olarak güvencesi olacak. Güvencesi de sendika olacak. Yasal dayanağı iktidarın ya da patronun iki dudağı arasında olmayacak. O açıdan CHP olarak biz bugün gelişmiş ülkelerde İngiltere’de, Fransa’da, Almanya’da basın ile ilgili hangi kriter var ise o kriterleri Türk medyasına da getirmek istiyoruz.

Buna söz vermiş oldunuz şu anda!

Elbette!  Bir Amerikalı köşe yazarı Amerika’nın coğrafyadaki bütün bu ceberrut duruşuna rağmen kendi gazetesinde ‘ Eli kanlı Bush, elini Irak’tan çek!’ yazabiliyor ve hiç kimse de kendisine ‘sen bunu nasıl yazarsın?’ diyemiyor çünkü onun güvencesi kendi anayasasıdır. Bizim öncelikle bunu sağlamamız lâzım.

Panelde kentsel dönüşümden bahsettiniz. Beykoz da malumunuz, çok stratejik bir noktada bulunan, önemli ve birçok sorunu olan bir ilçe. Sizce, Ak Parti iktidarının gerçekleştireceği dönüşüm, nasıl bir dönüşüm olacak? CHP olsaydı, nasıl gerçekleştirirdi bu dönüşümü?

CHP’nin vaadi şu: Kentsel dönüşüm ‘yerinde’ olacak. Yerinde dönüşüm. Beykoz, özellikle 2B’nin en yoğun olduğu bir yerdir. Yüz- yüz elli yıl önce atadan, dededen kalma yeri olan bir insana, bir devlet ‘bunun bedelini bana ödeyeceksin, ben sana öyle tapu vereceğim’ diyebilir mi? Beykoz’da yüz yurttaşın 40’ının mülkiyet sorunu var. Neredeyse yarısının mülkiyet sorunu olan bir ilçe Beykoz. Beykoz’un mülkiyet sorununu ancak biz çözeriz.  İki yıl içerisine herkesin mülkiyet sorununu çözeceğiz ve hiç kimseyi de sürgüne tabii tutmayacağız. Aksi takdirde ne olur? Bakın şunu bugün iddia ediyorum: Eğer Ak Parti tekrar kazanır ise, Beykoz’un yarısı, oradaki yurttaşlar sürgüne tabii tutulur, başka yere gider.

Gürsel Bey, 2B’de en son rayiç bedel ile ilgili olarak 400 m2 olan arazilerde indirim konusu gündeme geldi ancak ortada ilân edilen fiyatlar olmaksızın fiyat tartışılıyor. Ortada fiyat yok. Ankara’dan bu durum nasıl görünüyor?

Aslında fiyatlar önceden belirlendi. 2B’den dolayı 25 milyar dolar gelecek diye kamuoyuna da yansıdı. Yok öyle bir para. Fukaranın nereden parası olacak? Kastamonulu bir köylü üç kuruş paraya tâlim ederken sana 25 milyar doları nereden ödeyecek? Bunlar Beykoz’da o 2B arazilerinde oturan insanları trilyoner mi zannediyorlar? Yurttaş namusuyla balıkçılık yapıyor, köyde çalışıyor, tarım ile uğraşıyor; üç kuruş para! Öyle bir para yok. Bir devletin en önemli görevlerinden bir tanesi, yurttaşın barınma sorununu çözmektir. Sen barınma sorununu çözeceğine, barınmasını kafasına yıkacaksın! Barınma sorununu biz çözeceğiz. Barınma sorunu bizim namus borcumuz olacak.  2B dahil olmak üzere, plansız yerler dahil olmak üzere, Milli Emlak’ın üzerindeki yerler dahil olmak üzere hepsini yerinde dönüştüreceğiz. Bu projelerimizin tamamı da hazırdır.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde CHP adayı olarak isminiz geçiyor desem?

Aday hiç önemli değildir; kim olursa olsun öncelikli olarak İstanbul’un sorunlarını çözebilecek projelerin olması gerekiyor. CHP’de de bu projelerin tamamı var. Aday kim olursa olsun, her CHP’li bu işi rahatlıkla yapar.

Son olarak, Beykoz CHP’nin çalışmalarını nasıl buluyorsunuz?

Gerçekten olağanüstü bir çaba sarf ediyor arkadaşlarımız. Gençlik kolu, kadın Kolu, örgütümüz… Bu sadece Beykoz’da değil birçok ilçede var ama Beykoz’un biraz özel bir durumu var; daha hızlı çalışıyor! Kendilerini kutluyorum!

CHP Genel Bakan Yardımcısı Sayın Gürsel Tekin’e yoğun gündemi arasında Beykoz Güncel Haber okuyucularına zaman ayırdığı için ve CHP Beykoz Kadın Kolları Başkanı sayın Esengül Yılmaz’a da söz konusu röportajımıza verdiği destekten ötürü teşekkür ediyoruz.

Haber: Arzu Başlantı

Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ile ÖZEL
Bizi Takip Edin