Giresun ve Gümüşhane kültürü Beykoz Çayırı'nda

Beykoz Çayır Festivali Beykozlu Gümüşhaneliler ve Giresunluları ağırladı.

Beykoz'daki yöre derneklerinin köklü gelenek ve kültür mirasımızdan kesitler sunduğu Beykoz Çayır Festivali Beykozlu Gümüşhaneliler ve Giresunluları ağırladı.

Kardeşlik, dos

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Çayır Festivali Beykozlu Gümüşhaneliler ve Giresunluları ağırladı.

Beykoz’daki yöre derneklerinin köklü gelenek ve kültür mirasımızdan kesitler sunduğu Beykoz Çayır Festivali Beykozlu Gümüşhaneliler ve Giresunluları ağırladı.

Kardeşlik, dostluk ve kültür harmanının sergilendiği geceye, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, başkan yardımcıları, CHP Genel Sekreteri ve İstanbul Milletvekili Akif Hamza Çebi, CHP İst. 3. Bölge Milletvekili Emine Gülizar Emecan, meclis üyeleri, Beykozlu Gümüşhaneliler Derneği Başkanı Tahir Soylu, Beykozlu Giresunlular Dernek Başkanı Ali Bilir, yöre dernekleri başkanları, STK temsilcileri, muhtarlar ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

Beykoz Belediyesi’nin çorba ikramı yaptığı festival alanındaki stantlarda Gümüşhane’ye özgü yöresel lezzetler siron, mısır ekmeği, galdirik, gabalak ve burma tatlısıyla Giresun’un lahana dolması, çorbası ve turşusu ikram edildi.

Ali Bilir: Muhabbetimiz daim olsun

Beykoz Giresunlular Dernek Başkanı Ali Bilir, açılış konuşmasında sivil toplum kuruluşlarında 30 yıldır görev aldığına işaret ederek, ‘Ben sözlerime başlarken derneklerin, STK’ların, vakıfların her zaman yanında olan Belediye Başkanımız Yücel Çelikbilek’e teşekkür etmek istiyorum. Bugün burada Gümüşhane’yi ve Giresun’u sizlere anlatmaya çalışacağız. Arkadaşlarımızla birlikte güzel bir etkinlik hazırladığımız inancındayım. Değerli sanatçılarımız söyledikleri türkülerle bizleri yeniden o yörelere götürecektir. Siz Beykozlu kardeşlerimize de bu akşam bizlerle bugün bizlerle olduğunuz için ayrıca teşekkür ediyorum. Muhabbetimiz daim olsun‘ ifadelerini kullandı.

Tahir Soylu: Çalışmalarımızı sürdürüyoruz

Beykoz Gümüşhaneliler Dernek Başkanı Tahir Soylu ise uyumlu çalışmalarından dolayı Ali Bilir’e teşekkür ederek, ‘Doğduğumuz yerleri, doyduğumuz topraklarda da yaşatarak kültürümüzü diri tutarız. Bu anlamda ilçedeki dernekler olarak çalışmalarımızı sürdürüyoruz‘ dedi.

Yücel Çelikbilek: Burada Anadolu’yu tanıtacağız

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise vatandaşlarına çağrıda bulunarak festivalin devam ettiği günlerde Tarihi Beykoz Çayırı’nı ziyaret etmelerini ve stantları gezmelerini istedi. Çelikbilek, ‘Biz bu festivalin 10 yıldır gerçekleştiriyoruz. Bunu başlatan da bu kardeşiniz olmuştur. Dönem içerisinde ülkemizin geçirdiği zor zamanlar nedeniyle hayata geçiremediğimiz de oldu. Bizler önümüzdeki dönemde bu festivalleri daha da genişleterek Anadolu’yu burada daha da iyi tanıtmak adına sempozyumlar düzenleyecek, konusu üzerinde uzmanlaşmış profesörlerimizi halkımızla buluşturacağız. Geçmişte buraya katılım belki de bu kadar olmazdı ama candan ve içten samimi bir şekilde olurdu. Bugün de bu şekilde olmasını temenni ediyorum.’ diye konuştu.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı M. Hanefi Dilmaç, ‘Yöre Geceleri’ kapsamında festivalin düzenlenmesini sağlayan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’e teşekkür etti.

M. Akif Hamzaçebi: Türkiye daima güçlü olacaktır

CHP Genel Sekreteri M. Akif Hamzaçebi son günlerde ülke genelinde ekonomik ve finansal olarak yaşanan negatif gelişmelere değindi. Hamzaçebi konuşmasında “Türkiye büyük bir ülke, Türkiye güçlü bir ülke, sıkıntılarımız olabilir. Türkiye olarak, millet olarak bu sıkıntıları aşmaya muktediriz. Buna yürekten inanıyorum. Toplulukları millete dönüştüren unsur kültürdür. Kültürümüz sağlamsa millet ayaktadır. Türkiye Cumhuriyeti inanıyorum ki sahip olduğu kültürüyle, ilelebet bu bayrak altında özgür ve bağımsız bir şekilde yaşayacaktır. Türkiye daima güçlü olacaktır.’ İfadelerini kullandı.

Gecede yöre sanatçıları Yaşar Kaynak, Baransel, Ayten Kavraz, Alim Koca’nın türkülerine eşlik eden ilçe sakinleri zaman zaman büyük horon halkaları kurdu. 

Gece kapsamında ayrıca yörelerin mutfak kültürü, el işi ürünleri ve aksesuarları da  sergilendi.

Giresun ve Gümüşhane kültürü Beykoz Çayırı'nda
Bizi Takip Edin