Hakem Gelişim Kampı Riva'da yapıldı

TFF Merkez Hakem Kurulu tarafından hayata geçirilen ve hakemlere uzun vadeli yatırımı hedefleyen Hakem Gelişim Kampı Riva? da yapıldı.

2010-2011 sezonundan itibaren UEFA'da uygulanmaya başlanan CORE (Mükemmel Hakemliğin Merkezi) projesinin benzer.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

TFF Merkez Hakem Kurulu tarafından hayata geçirilen ve hakemlere uzun vadeli yatırımı hedefleyen Hakem Gelişim Kampı Riva? da yapıldı.

2010-2011 sezonundan itibaren UEFA’da uygulanmaya başlanan CORE (Mükemmel Hakemliğin Merkezi) projesinin benzer bir uygulaması olan Hakem Gelişim Kampı’nın ilkine 30 yaşının altındaki 8 hakem ve 16 yardımcı hakem ile hakemlerin olmadığı bölgelerden 4 hakem koçu katıldı.

Futbol Federasyonu’nun Riva’daki Tesisleri’ndeki kampa, MHK yönlendirmesi ve TFF Hakem Gelişim Müdürlüğü’nün çalışmaları çerçevesinde Türkiye’ye uyarlanan bu programı, Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Kurulu kendi ülkesinde uygulayan ilk ülke oldu.

Bir hafta süren ve TFF’nin Riva’daki tesislerinde yapılan kampta hakem koçları ve toplam 24 hakem, sürat, dayanıklılık, çabukluk ve koordinasyon testlerinden geçti. FIFA atletik testinin video çekimi yapılarak hakemlerimizin koşu stilleri incelendi ve kendilerine geri bildirimleri yapıldı. Sekiz teknik sunum UEFA CORE Programından uyarlanıp hakemlere aktarıldı. Hakem Gelişim Kamplarının en önemli noktalarından biri olan Kişisel Gelişim ve Değerlendirme olgusu kapsamında hakem koçları, TFF spor psikoloji mentörü ve hakemler geçirdikleri 1 hafta sonucunda oluşturdukları kişisel hedefleri Merkez Hakem Kurulu’na sundu.

24 hakemden oluşan toplam 8 trio, 1 hafta süren kampın sonunda eğitimlerin tatbiki amacıyla 18-19 Aralık’ta İstanbul Amatör Ligi maçlarında görev aldı.

MHK Başkan ve yöneticilerinin de bizzat izlediği maçlar kamera sistemi ile kaydedilerek, hakemlerin performans takibi gerçekleşti. Kampın son günü gerçekleşen video analize MHK Başkanı Oğuz Sarvan, MHK yöneticilerinin yanı sıra üst klasman hakemlerden Cüneyt Çakır ve Süleyman Abay da katıldı.

-SARVAN: ”HAKEMLER 5 YILLIK TECRÜBE EDİNDİ”-

Kampın Türk hakemliği için önemli bir eksikliği kapattığını belirten MHK Başkanı Oğuz Sarvan, UEFA’da eylül ayında başlayan ve geleceğin uluslararası hakemlerini yetiştirmeyi hedefleyen programın benzer bir uygulamasını Türkiye’de gerçekleştirmenin gururunu yaşadıklarını belirtti.

Bir haftalık eğitime katılan hakemlerin edindikleri teorik ve pratik bilgilerle en az 5 yıllık deneyim elde ettiklerini vurgulayan Sarvan, kampa katılan hakemlere, dört yeni hakem koçunun rehberlik ettiği ve söz konusu uygulamanın UEFA’dan sonra ilk kez ülkemizde uygulanacağını vurguladı.

 

Hakem Gelişim Kampı Riva'da yapıldı
Bizi Takip Edin