Hamzaçebi'den gündeme ilişkin açıklamalar

Akif Hamzaçebi, CHP Beykoz İlçe Başkanlığında, gündemdeki gelişmelere ve 2B alanlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. 

CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, gündemdeki gelişmelere ve 2B alanlarına ilişkin basın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Akif Hamzaçebi, CHP Beykoz İlçe Başkanlığında, gündemdeki gelişmelere ve 2B alanlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. 

CHP Grup Başkanvekili ve İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, gündemdeki gelişmelere ve 2B alanlarına ilişkin basın toplantısı düzenledi. 

Beykoz CHP İlçe Başkanlığı’nda düzenlediği basın açıklamasında Hamzaçebi, 2B sorunun bu zamana kadar geliş sürecini ve twiter gibi sosyal ağların kapatılmasına dair iktidar partisini eleştirerek düşüncelerini aktardı. Hamzaçebi’ye basın açıklamasında İlçe Başkanı Musa Aksu eşlik etti. 

Twitter’a tedbir amaçlı erişim engelini eleştiren Hamzaçebi, ‘Hiç kimse Samsun’daki kadınımızın arkasına saklanmasın. Twitter yasağının ardındaki tek neden başbakanının yaşadığı korkudur‘ dedi. 

Hamzaçebi, erişim engelinin hukuki olmadığını öne sürerek, “Twitter’ın kapatılması için yetkililer, Cumhuriyet Savcılıklarının ve mahkeme kararlarının arkasına saklanırken, onları dayanak gösterirken, Twitter’a alternatif erişim yollarını, bürokratlar, ‘kraldan daha kralcı’ bir anlayışla kendileri kapatmaktadır. Buradan o bürokratlara çağrıda bulunuyorum. Twitter’a alternatif erişim yollarını kapatmakla suç işliyorsunuz. Yarın hukuk önünde, bu hukuksuz eyleminizden dolayı sorumlu olacağınızı unutmayın‘ ifadelerini kullandı. 

Akif Hamzaçebi, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde kabul edilen kanunla, meydanların vatandaşlara yasaklandığını öne sürerek, konuşmasını şöyle sürdürdü: ‘Başbakan meydanlardan korkuyor. Çünkü meydanlar, daha önce hiç bir araya gelmemiş vatandaşlarımızı bir araya getirdi. Başı açık, başı kapalı, modern, muhafazakar, laik, islamcı, sağcı, solcu… Bütün bu kavramların altında, kendilerini ifade eden vatandaşlarımız, artık özgürlük ve demokrasi gibi, bir başka kavramın şemsiyesi altında meydanlarda buluşuyorlar. İşte Recep Tayip Erdoğan’ın korktuğu budur. Onun için meydanları yasaklamak istiyor. Ama o meydanlardaki sesler ve istekler, 30 Mart’ta sandıktan demokrasi diye çıkacak. Bu anlayış, sandıktan büyük bir ders alacaktır.’

Vakıfbank’ın Türkiye Foto Muhabirleri Derneği’nin ‘Yılın Basın Fotoğrafları Yarışması’ sponsorluğundan çekildiğine ilişkin iddialara değinen Hamzaçebi, ‘Yılın Fotoğrafçısı Ödülünü, Taksim Gezi olayları sırasında, kırmızı elbisesi üzerindeyken kendisine biber gazı sıkılan kadının fotoğrafını çeken fotomuhabiri arkadaşımız aldı. Bu yarışmanın sponsoru Vakıfbank. Dernek, ödülü o fotoğrafçıya, kırmızılı kadın fotoğrafına verince, Vakıfbank birden sponsorluktan çekildi. Kırmızılı kadından, kırmızıdan ürken bir kadro bir yönetim ve başbakan var‘ değerlendirmesinde bulundu. 

 CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, 2B konusundaki sorunların çözülmemiş olduğunu savunarak, şunları söyledi:  “CHP Grup Başkanvekili Hamzaçebi, 2B konusundaki sorunların çözülmemiş olduğunu savunarak, şunları söyledi:   

‘Bu sorunun çözülmemiş olmasını, iktidar partisi mensupları, özellikle Beykoz’da CHP’nin sorumluluğuna atmaktadır. Sanki CHP zamanında bu 2B konusunu engellemiş gibi. Buralarda Beykoz’da ve belki başka yerlerde, ‘Biz bunu zamanında çözmüştük. Ancak CHP, Anayasa Mahkemesinde dava açmak suretiyle, bizim yasalarımızı iptal ediyor. O nedenle  de bu sorun çözülemedi’ diyorlar. Bunun gerçeklerle hiçbir ilgisi yok. CHP’nin 2B konusunda Anayasa Mahkemesine götürdüğü herhangi bir kanun yok. Buradan açık olarak söylüyorum. Bunu söyleyenlerle her ortamda konuşmaya, tartışmaya hazırım.”

Hamzaçebi'den gündeme ilişkin açıklamalar
Bizi Takip Edin