Hicret, erdem ve fazilete yürüyüştür!

Beykoz Müftülüğü Hicri Yıl münasebeti ile Ortaçeşme Vakıftepe Camii’nde program düzenledi.

Beykoz Müftülüğü hicri yıl münasebeti ile  Ortaçeşme Vakıftepe Camii’nde program düzenlendi. Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ında katıldığı program akşam

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Müftülüğü Hicri Yıl münasebeti ile Ortaçeşme Vakıftepe Camii’nde program düzenledi.

Beykoz Müftülüğü hicri yıl münasebeti ile  Ortaçeşme Vakıftepe Camii’nde program düzenlendi. Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş’ında katıldığı program akşam namazından sonra  başladı. Askere gidecek gençlere yönelik  etkinliğin de yer aldığı  programda  Müftü Demirtaş  Hicri yılbaşı ile ilgili değerlendirmeler yaptı.

Demirtaş: Allah’ın rızasını kazanmak en büyük gayemiz olmalıdır

Müftü Demirtaş konuşmasında  şunları söyledi: “İslam tarihinin  dönüm noktalarından birisi de hicrettir. 13 yıllık Mekke döneminden sonra 10 yıllık Medine Döneminin başlangıcını bize hatırlatıyor. Mekke dönemi hakikaten  zorlukların ,sabrın , cefanın ,sadakatın, dava için bedel ödemenin dönemidir.Hicret, bir kaçış değil yeni bir yapılanmadır. Hicretle birlikte  iki insan tipi öne çıkmıştır. Muhacir ve Ensar. Allah’a kulluk yarışında öne çıkan bu insanlardan Yüce Rabbimiz razı olmuştur. Tevbe suresi 100 nolu ayet-i kerime şöyle buyrulmaktadır: ‘İyilik yarışında önceliği kazanan Muhacirler ve Ensar ile, onlara güzelce uyanlardan Allah hoşnut olmuştur, onlar da Allah’tan hoşnuddurlar. Allah onlara, içinde temelli ve ebedi kalacakları, içlerinden ırmaklar akan cennetler hazırlamıştır; işte büyük kurtuluş budur’ . Bu mübarek ayette  1 Tespit, 1 Teklif,  1 Gaye  ve Ödül  mevcuttur. Tespit şudur: Allah’a kulluk yarışında  yarışanlar ve öne geçenler, Muhacir ve Ensardır. Bu günkü Müslümanlar da güzellikle onlara tabi olurlarsa o gruba girerler. Teklif şudur: Onlara güzellikle uyanlar da aynı kategoriye girmek için yarışsınlar. Gaye: Yüce Allah onlardan razı olmuştur. Allah’ın rızasını kazanmak en büyük gayemiz olmalıdır. Ödül ise zemininden ırmaklar akan cennetlerdir. Demek ki muhacir ve ensar ruhuna sahip olmamız, Rabbimizin hoşnutluğunu ve ebedi saadeti  kazanmamıza vesiledir. “ dedi.

Yatsı namazı sonrası  Vakıftepe Camii  din görevlisi Mehmet  Taşkın, Uzunevliya Camii imam-hatibi Edip Bal ve Umuryeri Camii din görevlisi Bilal Ercan’ın katıldığı  Kur’an tilaveti icra  edildi. Yapılan duanın ardından vatandaşlara ikramda bulunuldu.

Hicret, erdem ve fazilete yürüyüştür!
Bizi Takip Edin