İBB Beykoz’un imar sorununu hatırladı!

Beykoz’da geri görünüm ve etkilenme bölgelerinin imar planlama sorumluluğunda olan İBB ilk kez adım attı.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da geri görünüm ve etkilenme bölgelerinin imar planlama sorumluluğunda olan İBB ilk kez adım attı.

Beykoz’un imar ve mülkiyet sorunları hem vatandaşlar arasında hem de Beykoz Belediye Meclisi’nde en çok tartışılan konuların başında geliyor.  

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın’ın her ortamda, geri görünüm ve etkilenme bölgelerinde imar planlama sorumluluğunun İBB’ye ait olduğu ve her türlü iş birliğine açık olduğunu dile getiriyordu. Bugüne kadar Beykoz’un imar sorununa kayıtsız kalan İstanbul Büyükşehir Belediyesi ilk kez harekete geçerek vatandaşların sorunları başvurduğu ilk nokta muhtarla ile bir görüşme yapıldı.

İki yıl aradan sonra Beykoz’un imar, mülkiyet ve planlama sorunlarını çözümleyebilmek için İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün ile Beykoz mahalle muhtarları bir araya gelerek çevrimiçi toplantı gerçekleştirdi.

İBB VE BEYKOZ MUHTARLAR ÇALIŞTAYI

İmar ve Şehircilik Daire Başkanı Gürkan Akgün tarafından, planlama gündemine göre, 1.aşama olarak Beykozlu muhtarların belirlenen bölgeler üzerinde görüş öneri ve talepleri dinlendi. Bu bağlamda muhtarlar mahallelerinin sorunlarını çözüm üretebilecek yetkili kişilerle paylaştı.

2.aşama olarak ise konu başlıklarıyla ilgili kamu kurum ve kuruluşlarıyla ortak bir karar belirlenecek. Kamu kurum ve kuruluşlardan çıkan talep ve öneriler Beykoz’lu muhtarların istekleri bir araya gelerek karar alınacak.

“İSTANBULUN NEFESİ: BEYKOZ”

Gürkan Akgün ise Twitter hesabında yaptığı paylaşım ile Beykoz’un İstanbul’un nefesi olduğunu dile getirerek, “İstanbul’un Nefesi: Beykoz’ için yol haritamızı birlikte belirleyecek, geleceğimize birlikte sahip çıkacağız.” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin plan sorumluluğunda, Beykoz’un Geri Görünüm ve Etkilenme bölgesinde yer alan 2 bin 250 hektarlık alanda yaklaşık 100 bin nüfus yaşıyor. Üç etaptan oluşan Geri Görünüm ve Etkilenme bölgesinde ise 23 mahalle yer alıyor.

BEYKOZ BELEDİYESİNDEN İBB’YE TEŞEKKÜR

Gerçekleşen bu gelişme hakkında Beykoz Belediyesi resmi Twitter hesabından, “Beykoz’un ön görünüm, geri görünüm ve etkilenme bölgeleriyle alakalı imar çalışmalarında atılan bu adım için, İmar ve Şehircilik Daire Başkanlığı’na teşekkür ediyoruz. Tüm sorumlu ve yetkili kurumlarla koordineli şekilde çalışmaya devam ediyoruz.” şeklinde açıklama yapıldı.

BEYKOZ MECLİSİNDE EN ÇOK TARTIŞILAN KONU: İMAR 

Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın, 2020 Aralık Ayı meclis toplantısında bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmasında şunları söylemişti; “Beykoz’un ön görünüm dışında kalan Geri Görünüm ve Etkilenme Bölgesinde imar yetkisi kimde? Buradaki imar yetkisi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde. Onlar ana kararları alacak biz de ona göre 1/1000’lik planları yapacağız.”

ÇALIŞMALAR DURDURULMUŞTU

İBB sorumluluğundaki 1’inci ve 3’üncü etap planlarının mahkeme tarafından yürütmesinin durdurulmuştu.

Çalışmaların durdurulmasına ilişkin meclis konuşması yapan Başkan Murat Aydın, “Şuan sıcak bir konu olarak iptal edilen, yürütmesi durdurulan 1’inci etap planları var. Burada süreci takip eden, planları yapan, mahkemelerde durumu savunan İBB’dir. İlçe Belediyemiz de davayı müdahil oluyor konuyu takip ediyor. Yine son günlerde 3’üncü Etap planları ile ilgili bir yürütmeyi durdurma söz konusudur. Büyükşehir Belediyemiz ile Beykoz Belediyemizin birimleri birlikte konuşarak, çalışarak beraber orada bir argüman üretmeye çalışıyorlar. Geri görünüm ve etkileme alanları ile ilgili imar planlama yetkisi ve sorumluluğu İstanbul Büyükşehir Belediyesindedir.” diyerek tepki göstermişti.

MURAT AYDIN: BİZ DESTEĞE HAZIRIZ, YETERKİ İBB GELSİN

Yine meclis konuşmasında gündeme gelen imar ve mülkiyet konusu hakkında Aydın, “Kentsel Dönüşüm konusunda en büyük sorumluluk kimde? İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde. İBB’nin Beykoz’da kentsel dönüşüm projesi yapmasını arzu ediyoruz. Biz her türlü işbirliğine açığız. KİPTAŞ İBB’nin bünyesinde, yetki ve sorumlulukları da var. Hangi mahallemizde arzu ediyorlarsa biz desteğe hazırız, yeter ki gelsinler.” diyerek Beykoz’da yapılacak afet referanslı her türlü kentsel dönüşüm çalışmalarında İBB’nin yanında olacağını ifade etmişti.

 

İBB Beykoz’un imar sorununu hatırladı!
Bizi Takip Edin