İlçe Emniyet'ten bomba uzmanlı eğitim!

İlçe Emniyet, Beykoz’un güvenliğinin sağlanması noktasında terörün neredeyse ilk muhatapları olan temizlik işçilerine farkındalık eğitimi verdi.

İlçe Emniyet, Beykoz’un güvenliğinin sağlanması noktasında terörün neredeyse ilk muhatapları

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İlçe Emniyet, Beykoz’un güvenliğinin sağlanması noktasında terörün neredeyse ilk muhatapları olan temizlik işçilerine farkındalık eğitimi verdi.

İlçe Emniyet, Beykoz’un güvenliğinin sağlanması noktasında terörün neredeyse ilk muhatapları olan temizlik işçilerine farkındalık eğitimi verdi. Bu şekilde sadece işçilerin değil, tüm Beykoz’un güvenliği amaçlanıyor.

Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü, daha güvenli bir Beykoz için, Toplum Destekli Polislik (TDP) faaliyetleri kapsamında Beykoz Belediyesi temizlik işçileri ve özel güvenlik elemanları ile muhtarlara yönelik olarak, İl Emniyet Müdürlüğü’nde görevli bir bomba uzmanının da eşlik ettiği bir Kent Güvenliği Eğitim programı düzenledi.

Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde düzenlenen eğitime İlçe Emniyet Müdürü İrfan Mazlum Bekaroğulları, Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Çik, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme uzmanı komiser Raşit Sedal, TDP Büro Amiri Musa Bağbaşı, İlçe Asayiş Büro Amiri Ahmet Tosun, komiser yardımcıları Abdurrahman Kartal ve Mehmet Şanverdi,  ilçede görevli polis memurları Özgür Gürgen ve Zekeriya Aydın, TDP Büro Amirliği’nde görevli memurlar, Kavacık Mahalle Muhtarı Yusuf Kesici, Çubuklu Mahalle Muhtarı Hüsnü Kolcu, Çiğdem Mahallesi Muhtarı Murat Erdal, Kanlıca Mahalle Muhtarı adına birinci âzâ Nurten Zengin, Beykoz Belediyesi’nde görevli temizlik işçileri ve özel güvenlik elemanları katıldılar.

Neden böyle bir eğitim?

30 Nisan 2012 tarihinde ulusal gazetelerde yer alan üzücü bir haber, temizlik işçilerinin kent güvenliği açısından öneminin bir kez daha altını çizdi. Bu haberlerde 35 yaşındaki temizlik işçisi Sadık Mandal’ın, Fatih Unkapanı’nda Türkiye İş Kurumu’nun ek hizmet binası önünde temizlik yaparken şüpheli siyah bir torbayı çöp zannederek, faraşının içine süpürmesi ile birlikte gerçekleşen patlamada yaralandığı bildiriliyordu.

Mandal’ın çöp zannettiği şey, aslında ses bombası idi. Gazeteler ve televizyonlar bu haberi çok farklı başlıklar altında verdiler. Ancak hepsinde ortak olan ifade şu idi: “ Temizlik işçisinin hayatı karardı.”

Taşeron işçi Mandal, yaşadıklarını şu sözler ile anlatıyordu kameralara: “ canımdan bıktım!” Kasık bölgesi, bacak ve başından yaralanan iki çocuk babası taşeron işçi, bu olaydan sonra mağdur duruma düştü; ameliyatlar geçirdi, koltuk değneklerine mahkûm oldu. Üstelik işsiz kaldı, destek çıkanı olmadı; komşularının eline bakar oldu. Çünkü o, kanun gereği terör mağduru sayılmıyordu.

Zira temizlik yaptığı sırada gerekli dikkat ve özen gösterilmediği takdirde ilgili kanun, temizlik işçisini terör mağduru saymıyor.

Beykoz İlçe Emniyet, başkalarının da hayatı kararmasın diye kolları sıvadı

İşte, Beykoz İlçe Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polislik Büro Amirliği, düzenlediği    “ can güvenliği” konulu bir eğitim ile hem hayatları ve gelecekleri konusunda bir farkındalık uyandırmak, hem de terör dolayısıyla olası toplumsal felaketlerin önüne geçmek amacı ile Beykoz Belediyesi’nde görevli temizlik işçileri ve özel güvenlik elemanları ile muhtarları bir araya getirdi.

Bomba uzmanı, patlayıcı maddeleri anlattı

Eğitim, İstanbul Emniyet Müdürlüğü Bomba İmha ve İnceleme uzmanı komiser Raşit Sedal’ın, katılımcılara patlayıcı maddeler ve türleri hakkında bilgi vermesi ile başladı. Salonda kendisini ilgiyle dinleyen misafirlerine patlayıcı maddelerin düdüklü tencere, cam kavanoz, pet şişe gibi dış kaplar içerisine konulabildikleri bilgisini aktaran Sedal, temizlik işçilerine bu tür eşyalar ile karşılaştıklarında dikkatli olmaları önerisinde bulundu.

Gazete kağıdı, poşet, çanta, karton kutu hatta para cüzdanın bile patlayıcı maddelerin kamuflajı için kullanılabildiğini ifade eden bomba imha uzmanı, “özellikle kutu kola, pet veya cam şişe bant ve pamuk ile sarılmış ise ve uç kısmından da kablolar çıkıyor ise” bunlara kesinlikle dokunulmaması gerektiğini belirtti.

Şüpheli paket nasıl anlaşılır?

Bir paketin hangi durumlarda “şüpheli” olarak kabul edildiği konusunda katılımcıları aydınlatan komiser Raşit Sedal, temizlik işçilerine gerekli dikkat ve özeni göstermeleri uyarısında bulunarak, şu şekilde seslendi: “ Şüpheli paketi açıp bakar iseniz ve patlama meydana gelirse, terör mağduru olmazsınız, siz ya da aileniz terör tazminatı da alamaz.”

Sedal, temizlik işçileri ile özel güvenlik elemanlarını, rastladıkları şüpheli paketlere dokunmamaları ve polisin ilgili birimlerini derhal haberdar etmeleri konusunda uyardı.

Fatih’te yaralanarak, mağdur duruma düşen temizlik işçisi Sadık Mandal’ı örnek olarak gösteren Sedal, “ bu, sizin de başınıza gelebilir; dikkat edin!” dedi.

Örnek videolar da izlettirildi

Katılımcılara, bomba imha uzmanı olmayan polislerin ve meraklı vatandaşların şüpheli paket karşısındaki yanlış davranışlarından örnekler vererek, bunlara ait görüntüleri de izleten komiser Raşit Sedal, konuşmasını temizlik işçileri ve özel güvenlik elemanlarını dikkatli olmaları temennisiyle sonlandırdı.

Kaldırımclık, pislikçilik, tantanacılık…

TDP’nin, “Kent Güvenliği Eğitimleri” kapsamında düzenlenen etkinlikte, katılımcılar ayrıca toplum içerisinde sıklıkla rastlanılan kaldırımcılık, pislikçilik, tırnakçılık, tantanacılık, muslukçuluk, tekerüstücülük gibi suçlar ile ilgili olarak da bilgilendirildiler.

İlçe Asayiş Şube Müdürlüğü adına bir sunum yapan polis memuru Özgür Gürgen’in, anlattıklarını mobese kayıtları ile de görselleştirmesi, katılımcıların yoğun ilgisini çekti.

Beykoz Güncel Haber olarak, ilginç isimleri olan bu suçlardan birkaç cümle ile de olsa bahsedelim ve bu yararlı seminere katılamayan siz değerli okuyucularımızı bilgilendirmek suretiyle sizi aslında dikkatli olmanız konusunda uyaralım istedik!

Kaldırımcılık nedir?

Mağaza türü yerlerde, kişinin örneğin sandalye üzerine bıraktığı çantasının alınması…

Pislikçilik?

“Pislikçiler”in, üzerinizde bir pislik olduğunu belirterek, temizlenmenize yardım etmek suretiyle ceketinizi… vs çıkarmanızı sağlayarak, ceketinizi alıp atom karınca hızında kaçması ya da sizin masum cebinizi kendi günahkâr cebine transfer etmesi! Not: Bu suçu işleyenler, bu arada üzerinize siz anlamadan bir pislik püskürtebilirler, yani üzeriniz gerçek anlamda pislenmiş olabilir.

Muslukçuluk…

Özellikle camide abdest alan okuyucularımız, dikkat! Abdest almak için bir yere astığınız ceketinizin üzerine asıl niyeti abdest almak olmayan kişiler, kendi ceketlerini asıyorlar. Ve abdesti sizden önce bitirmiş gibi yapıp ya kendi ceketini alırken, sizinkini de yanlarında  götürüyorlar ya da o maharetli elleriyle sizin cebin içindekiler anında sahip değiştiriveriyor! Uğurlar ola! Siz de, arkasından, “sadakam olsun!” diyorsunuz!

Ya “tantanacılık?”

Adı üstünde… Mâlum kişiler aralarında kavga, tartışma yani tantana çıkarıyorlar! Mahsusçuktan tabii! Bu esnada onlara değmiş bulunduysanız, cebinizin içindekilerin üzerine soğuk su içmeniz gerekebilir!

Tırnakçılık!

Para, para, para demiş ya Napolyon! Tırnakçılık da bu metaya en kolay yoldan ulaşmak için karşı tarafın verdiği uğraşlardan biri! Maharet istiyor! Özellikle nakit ile alışveriş yapanlar, dikkat! Karşı taraf, parayı katlayarak sayıyor. Bu şekilde iki’yi size “üç” olarak gösterebiliyor. Size verdiği para, aslında vermesi gerekenden eksik oluyor. Bu nedenle, İlçe Emniyet’te görevli polis memuru Özgür Gürgen, uyarıyor: Karşınızdaki parayı katlayarak, parmak arasında saymasın!

Tekerüstücülük?

Bu suçun olabilmesi için, adı üstünde bir tekerin üstünde olmalısınız! Otobüs veya minibüs gibi kalabalık bir yerde, farkında olmadan sıkıştırılırsınız. Malûm vatandaşın biri sizin kolunuza temas ederken, diğer bir malûm vatandaş da cebinize temas eder. Bu durumun bilimsel açıklamasını yapan polis memuru Gürgen, bir kişi sizin bir tarafınıza temas ederken, diğer bir kişinin temasını hissetmeyeceğinizi belirtti.

Katılımcılar terör konusunda da bilgi aldı

Kent Güvenliği eğitiminde hazır bulunan katılımcılara aynı zamanda İlçe Güvenlik Büro Amirliği adına polis memuru Zekeriya Aydın tarafından terörizm ve terörün tarihi konulu bir eğitim de verildi.

SSK Hastanesi önünde şüpheli valiz

Eğitimin sonunda ise katılımcılara görev yaptıkları alanlarda hiç şüpheli bir pakete rastlayıp rastlamadıkları sorusu yöneltildi.

Bu soru üzerine bir temizlik görevlisi, Beykoz Devlet Hastanesi önünde rastladıkları şüpheli bir bavulu polise bildirdiklerini anlattı.

Temizlik işçileri neler söylediler?

İlçe Emniyet Müdürlüğü, düzenlediği eğitimin ardından ise katılımcılara ikramlarda bulundu.

Bu vesile ile Beykoz Güncel Haber olarak, birkaç katılımcıya sorular yönelterek, aldıkları eğitim ile ilgili düşüncelerini sorduk.

Bakın, neler söylediler?

Resul Karataş (Beykoz Belediyesi, Temizlik işçisi)

Bu eğitim dört dörtlük yararlı oldu! Bir arkadaşım, daha önce Mahmut Şevket Paşa’da geri dönüşüm için karton ayrıştırma işinde çalışırken, el yapımı bir bomba çıktı. Hemen polise haber verildi. Bombanın künyesi de vardı. Bu eğitim bizim için dört dörtlük bir eğitim oldu; aydınlandık.

Yüksel Akın (Beykoz Belediyesi, Temizlik işçisi)

Bu bilgilendirme bizi daha doğru yola götürecek. Daha dikkatli olacağız. Bundan önce doğrusu dikkatsizdim bu konuda! Burada izlediğim video görüntülerinin içinde beni ürküten de oldu! İnsanların bomba şüphesi bulunan taksiye taş atmaları ve bombanın patlaması ürküttü beni.

Onlar çok önemliler

Temizlik işçileri… Onlar, olası bir terör saldırısının belki de ilk muhatapları. Bu nedenle de hem kendi canları, hem de hizmet alanlarındaki halkın güvenliği için çok büyük önem arz ediyorlar. Onların en ufak bir dikkati, uyanıklığı belki de birçok insanın hayatını kötü niyetli bir saldırının elem verici sonuçlarından kurtaracak. Dikkat ve uyanıklılık için tabii ki ilk şart da eğitim yani, bilgi!

Haber: Arzu Başlantı

İlçe Emniyet'ten bomba uzmanlı eğitim!
Bizi Takip Edin