İmamoğlu’nun Beykoz müjdesi yarım kaldı! Plansız çalışma durdu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Mayıs ayında Beykoz Merkez Mahallesi’nden itibaren Yalıköy güzergâhında devam edecek atıksuyu arıtma çalışmalarının herhangi bir bilgi verilmeden durdurulması tartışmalara yol aç

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından Mayıs ayında Beykoz Merkez Mahallesi’nden itibaren Yalıköy güzergâhında devam edecek atıksuyu arıtma çalışmalarının herhangi bir bilgi verilmeden durdurulması tartışmalara yol açtı. 

İstanbul Büyükşehir Belediyesine bağlı Su ve Kanalizyon İdaresi (İSKİ)  tarafından Beykoz Korusu önünde başlatılan Yalıköy Mahallesi güzergâhına kadar gideceği belirtilen atıksuyu arıtma çalışmaları durduruldu. Hiçbir kurumdan izin almadan plansız başlayan kazı çalışması, izinler alındıktan sonra devam edeceği öğrenildi. 

SORUN KÖKTEN ÇÖZÜLECEKTİ!

İstanbul Büyükşehir Başkanı Ekrem İmamoğlu’da konuyla alakalı çalışmalar başlatıldığını Twitter hesabından duyurarak şu sözlerle Beykozluları müjdelemişti;

“Bu sorunu da kökünden çözüyoruz. Beykoz’da çeyrek asırdır lağım denize akıyordu. Yaptığımız altyapı çalışmasıyla pis su arıtma tesisine, yağmur suyu da denize akacak. Koku sorunu tamamen ortadan kalkarken İstanbul Boğazı’nı da temiz tutmuş olacağız.”

Vatandaş ise, öncesinde gerekli başvurular yapılmamasından dolayı şuanda durdurulan kazı çalışmasına için İBB yönetimine tepkili. 

ONÇEŞME’LERE VARAMADAN DURDURULDU

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi, Beykoz Merkez Mahallesi, Kelle İbrahim Caddesi, Fevzi Paşa Caddesi ve Yalıköy Mahallesi, Ahmet Mithat Caddesi’nde atıksuyu ve yağmursuyunun imalatına başladı. Tam kapanma döneminde Beykoz Korusu önünden başlayıp Yalıköy güzergâhında ilerleyecek olan atıksuyu arıtma çalışmaları Onçeşme’lere varamadan durduruldu.

ÇALIŞMA BAŞLATILDIKTAN SONRA İZİN ALINDI

İstanbul Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü,  Beykoz’da izin alınmadan başlanılan atıksu arıtma imalatı kazı çalışma için, İstanbul 6 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürlüğü’ne 4 Haziran 2021 tarihinde başvuru yaparak gerekli izinlerin çıkmasının beklendiği öğrenildi.

Mayıs ayında gerekli izinler alınmadan başlatılan bu çalışma, güzergâh yolunda herhangi bir tarihi kalıntıya mı rastlanıldı tartışmalarına neden oldu.  

“ÇALIŞMA YAPILMADAN ÖNCE NEDEN BU YAZI ALINMADI”

Beykoz Belediye Meclisi’nde de gündeme gelen atıksuyu çalışmasının durdurulmasına ilişkin AK Parti Beykoz Meclis Üyesi İdris Kurt, belirlenen güzergâhta 10 metre çalışma yapıldıktan sonra üstünün kapatıldığını aktardı.

Bir açıklama yapılmadan sorunun ortada kaldığını söyleyen İdris Kurt, meclis konuşmasına şöyle devam etti; “Kuruldan Beykoz’a bir arkeolojik çalışma yapılsın diye yazı yazılmış. Beykozlular merak ediyor, çalışma yapılmadan önce neden bu yazı yazılmadı diye. Yoksa siz çalışma yaparken bir arkeolojik bulgu mu buldunuz? Bir açıklama yapılmadan sorun ortada kaldı.”

“BİSİKLET TURNUVASI İÇİN DURDU”

Meclis gündeminde tartışmaların yol açtığı alt yapı çalışması hakkında CHP Meclis Üyesi Temel Karadeniz, çalışmanın durdurulmadığını, 13 Haziran’da gerçekleşecek bisiklet turnuvası için geçici asfaltlama yapıldığını söyledi.

“MERKEZE DOĞRU KALINTILAR ÇIKABİLİR”

Beykoz Merkez Mahallesi Muhtarı Meral Maral Nalbantoğlu, Beykoz’un tarihi yapılarına vurgu yaparak, “Haziran ortalarında biteceği söylendi fakat burada bir tarihi yapılar var. O arada çıkabilecek bir kalıntı için İstanbul Rövöle ve Anıtlar Müdürlüğü’nden izin alınması gerekti. Merkeze doğru herhangi bir kalıntı çıkılabilir düşüncesinden dolayı prosedür gereği şimdi izin alınmış. Böyle bir kazı da daha önce yapılmadığı için oluşabilecek handikaplar bilinmiyor. Beykoz Korusu önünde çalışma bitti ama ucu açık bir şekilde duruyor. İzinler geldiğinde çalışma tekrardan kaldığı yerden devam edecek.” dedi.

İSKİ’nin herhangi bir tarihi kalıntıya rastladıktan sonra mı Kültür Varlıkları Koruma Bölge Müdürlüğüne başvurduğu sorusuna karşılık Muhtar Nalbantoğlu, kendisine bir kalıntı çıkma ihtimaline karşı yazışmalar yapıldığı bilgisinin verildiğini aktardı.

“İZİNDEN SONRA DEVAM EDİLİR DİYE DÜŞÜNÜLDÜ”

Yalıköy Mahalle Muhtarı Necmi Gösterit, izinsiz başlanılan çalışmalara, “İhalenin bitimi sokağa çıkma yasağına geldi. Bu yasakta en zor kısımı, yol ayrımını yapalım geri kalan kısıma izinden sonra devam edilir diye düşünüldü. Yasağı değerlendirerek, araçların yoğun olmadığı dönemde Beykoz Korusu önü yapıldı.” şeklinde yanıt verdi.

İmamoğlu’nun Beykoz müjdesi yarım kaldı! Plansız çalışma durdu
Bizi Takip Edin