İstanbul'da Kuran kurslarına en yoğun talep Beykoz'dan

Beykoz İlçe Müftülüğü 2016 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında yerel basın temsilcileri bir araya geldi.

Beykoz İlçe Müftülüğü, 2016 yılı Camiler Ve Din Görevlileri Haftası kapsamında yerel basın temsilcileri…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz İlçe Müftülüğü 2016 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası kapsamında yerel basın temsilcileri bir araya geldi.

Beykoz İlçe Müftülüğü, 2016 yılı Camiler Ve Din Görevlileri Haftası kapsamında yerel basın temsilcileri bir araya geldi. Müftülük binasında gerçekleştirilen kahvaltılı bilgilendirme toplantısına Beykoz İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş, Şube Müdürü Abdullah Güldalı ile İlçe Vaizleri Aydın Yöndem ve Hilmi Tezcan katıldı.

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın her yıl ülke genelinde 01-07 Ekim 2016 tarihlerinde kutladığı Camiler ve Din görevlileri Haftasında bu senede çeşitli etkinliklerle Beykoz’da da kutlanacak. “Cami ve Kitap” teması ile kutlanacak olan 2016 yılı Camiler ve Din Görevlileri Haftası’nda Beykoz İlçe Müftüsü Hüseyin Demirtaş yerel basın temsilcilerini bilgilendirdi.

FETÖ soruşturmasından 5 kişi ihraç edildi

Beykoz’da toplam 135 cami, 113 Kuran Kursu’nun olduğunu ifade eden Müftü Demirtaş 254 kadrolu personelin görev yaptığını söyledi. İstanbul’da Kuran öğrenme talebinin en çok Beykoz’da olduğunu da sözlerine ekleyen Demirtaş bu nedenle 2016- 2017 eğitim öğretim yılı için 113 geçici öğretici alınacağını vurguladı. Bilgilendirme toplantısında FETÖ soruşturmasına da değinen Demirtaş, 3 kuran kursu öğreticisi 2 imam olmak üzere 5 kişinin ihraç edildiğini 5 kişi hakkında da soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Amacımız camilerimizi ilim ve irfan mektebine dönüştürmek

Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 2011 yılından itibaren sıra ile “Cami ve Çocuk “, Cami ve Engelli “, “ Cami- Kadın ve Aile”, “Cami ve Gençlik “, “Cami ve Namazla Arınma “ ve en son olarak da “Cami ve Kitap” konusunun seçildiğini söyleyen Müftü Demirtaş; “Kadim geleneğimizde olduğu gibi günümüzde de camileri kitaplarla buluşturmak, her bir camimize mütevazi de olsa bir kitaplık/kütüphane kazandırmak, var olan kitaplıkları/kütüphaneleri zenginleştirmek, kitaplar vasıtasıyla toplumu dini konularda aydınlatmak, vatandaşlarımıza okuma alışkanlığı kazandırmak, camilerimizi ilim ve irfan mektebine dönüştürmek amaçlanmaktadır.” dedi.

Müftü Demirtaş sözlerinin devamında; “Camilerin, toplumsal hayatın merkezi, dayanışma ve yardımlaşma mekanı, ilim ve arınma merkezi, tüm toplum kesimlerini kucaklayan, milli birlik ve beraberliğimizin mayalandığı kutsal mekanların bereketinde istifade edilmek istenmiştir. Diyanet işleri başkanlığınca 2016 yılı Camiler ve Din Görevlileri haftasına özel bir internet sitesi kurularak vatandaşların istifadesine sunuldu. Diyanet İşleri Başkanlığınca kurulan internet sitesihttp://camilerhaftasi.diyanet.gov.tr/ adresinde hizmet vermeye başladı.” ifadelerini kullandı.

İstanbul İl Müftülüğü ve Beykoz İlçe Müftülüğü olarak çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini söyleyen Demirtaş planlalanan programları şöyle anlattı;

İstanbul İl Müftülüğü etkinlikleri;

 “Dördüncü İstanbul Müftüsü İbrahim Bedreddin ELMALI’yı ABNA PROGRAMI” Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Mehmet Görmez’in açılış konuşması ile başlayacak olan program 6 Ekim Perşembe günü , Saat 14.00’da Üskudar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Sanat Merkezi Boğaziçi Salonunda başlayacaktır.

“Mihrap Kürsü Kur’an Hizmetinde İz Bırakanlar” anma programında Hafız Fahri KİĞILI, Hafız Hasan AKKUŞ, Vaiz Hacı Cemal ÖĞÜT hocalarımız , 7 Ekim Cuma, Saat 14.00’da Üskudar Bağlarbaşı Kongre ve Kültür Sanat Merkezi Boğaziçi Salonunda anılacaktır. Programı Diyanet İşleri Başka Yardımcısı Prof.Dr. Hasan Kamil Yılmaz yönetecektir.

Beykoz İlçe Müftülüğü etkinlikleri;

8 Ekim Cumartesi günü Beykoz Elmalı Kur’an Eğitim Merkezi Salonunda , saat 14.30’da Prof. Dr. Mahmut Aydın tarafından “ Cami ve Kitap “ konulu konferans verilecektir.

Şehit ve Gazi aileleri başta olmak , hasta, fakir, yaşlı ve engelli vatandaşlarımızı ziyaret edilecektir.

Fakir ve mülteci kardeşlerimiz cami görevlilerimiz tarafından tespit edilerek Türkiye Diyanet Vakfı Şubemizce ve Cami Derneklerince yardımcı olunacaktır.

8 Merkezi camide ilköğretim okulu öğrencilerine Cami Tanıtımı yapılacaktır.

İlçemizde camilerde kurulan kütüphanelerin açılışı yapılacaktır. 

Sehit ve Gazilerimiz ile Cami ve Kur’an Kurslarına hizmeti geçmiş merhum hayırseverler için Hatim ve Kur’an Ziyafeti Programı yapılacaktır.

Emekli din gönüllüsü kardeşlerimizle buluşma toplantısı yapılacaktır.

Cami hizmetlerinde özverili çalışmaları ile öne çıkmış din görevlilerimiz ile cami inşaat ve imarına destek veren hayırseverlere ve hizmet insanlarına ödülleri takdim edilecektir.

Bayanlara yönelik “Cami ve Kitap” konulu konferans programı Vaiz Ayşenur Kapusuz ve Vaiz Songül Dilaveroğlu tarafından 5 Ekim Çarşamba günü saat 10.00’da Yıldırım Beyazıt Camii konferans salonunda yapılacaktır.

İstanbul'da Kuran kurslarına en yoğun talep Beykoz'dan
Bizi Takip Edin