Kaldırılan vapur hattı için eylem yapıldı

Anadolu Kavağı-Eminönü seferini gerçekleştiren deniz hattının alınan karar gereği kaldırılacağını öğrenen semt sakinleri eylem yaptı.

 

Anadolu Kavağı-Eminönü seferini gerçekleştiren deniz hattının alınan karar gereği 20 Haziran Pazartesi gün

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Anadolu Kavağı-Eminönü seferini gerçekleştiren deniz hattının alınan karar gereği kaldırılacağını öğrenen semt sakinleri eylem yaptı.

 

Anadolu Kavağı-Eminönü seferini gerçekleştiren deniz hattının alınan karar gereği 20 Haziran Pazartesi günü kaldırılacağını öğrenen semt sakinleri Eminönü Boğaz İskelesi önünde eylem yaptı.

Anadolu Kavağı-Eminönü seferini gerçekleştiren deniz hattının alınan karar gereği 20 Haziran Pazartesi günü kaldırılacağını öğrenen semt sakinleri Eminönü Boğaz İskelesi önünde eylem yaptı. Hattın kaldırılmasını istemeyen ve bunun için de bir süre motorun hareket etmesini engellemeye çalışan vatandaşlar, araya polislerin ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu’nun girmesiyle eylemine son verdi.

 

1924 yılından beri aralıksız hizmet veren Eminönü-Anadolu Kavağı seferini gerçekleştiren deniz hattının iptal edilmesi, hat boyunca oturan vatandaşların tepkisini çekti. İstanbul Büyük Şehir Belediyesi Şehir Hatları A.Ş.’yi protesto eden çok sayıda vatandaş Boğaz İskelesi içinde toplandı. ‘Kavakta yaşayanlar İstanbullu değil mi?’, ‘Dünya yüzme şampiyonu iki yıla kalmaz Kavaklar’dan çıkar’, ‘UCLG’ye başkan oldu. İstanbul’u unuttu’, ‘Vapurun tipini sor. Hattını kaldır’ yazılı döviz taşıyan grup, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ı kararı geri almaya davet etti.

 

Eminönü’den kalkan motorun Beşiktaş, Emirgan, İstinye, Yeniköy, Büyükdere, Sarıyer ve Rumelikavağı’na en son da Anadolu Kavağı’na gittiğine dikkat çeken motoru kullanan vatandaşlar, hattın karayolunun yükünü hafiflettiğini vurguladı. İptal edilen sefer için herhangi bir sebep gösterilmediğini öne süren çevre sakinlerinden Ahmet Kazancı, ?Bize haber vermeden kendi kafalarına göre gemiyi kaldırıyorlar. 23 yıldır bu gemiyi kullanıyorum. Neden bize sormuyorlar? Bize bir gerekçe göstersinler. Yolcu sayısı az olsa, geminin neden kaldırıldığını anlayacağım. Ancak, her gün gemi tam kapasite yol alıyor. Biz, gemimiz az diyoruz. Onlar bizim gemimizi kaldırıyor? diye konuştu.

Aynı mesafeyi kara yoluyla gitmeleri durumunda, 4 saatte kat ettiklerini aktaran Halil Fırat, aynı mesafeye bir saatte gidildiğini dile getirdi. Kadir Topbaş’ın yanlış bilgilendirildiğini anlatan bazı vatandaşlar ise Topbaş’a güvendiklerini ve hatlarını geri istediklerini belirtti.

İstekleri gerçekleşene kadar motoru hareket ettirmeyeceklerini öne süren vatandaşlar, kısa bir süre motorun kalkmasına izin vermedi. Kısa süreli gerginliğin yaşandığı eylemde olay yerinden geçen Büyükşehir Belediye Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu, vatandaşlardan bilgi alarak, telefonla Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Ahmet Selamet ve AK Parti İBB Meclis Grup Başkanı Ergün Turan ile görüştü.

Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu, protestocu vatandaşlara aralarından belirleyecekleri 3 kişinin kendisiyle birlikte pazartesi günü belediyeye giderek, yetkililerle görüşeceklerini ve sorunu çözeceklerini söyledi.

Vatandaşlar, Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi Muharrem Kaşıtoğlu’nun söz vermesi üzerine eylemi sona erdirirken, kendilerini dinlemek ve sakinleştirmek için onlarla birlikte Beşiktaş?a kadar yolculuk etmesinden de oldukça memnun kaldı.

Kaldırılan vapur hattı için eylem yapıldı
Bizi Takip Edin