Kanlıca Musiki Topluluğu'nun bol alkışlı gecesi!

Kanlıca Musiki Topluluğu, alkışlar ile uzayan bir Türk Sanat Müziği konseriyle Beykozlardan tam not aldı

Kanlıca Musiki Topluluğu, bir Türk Sanat Müziği konseriyle Beykozluların karşısına çıktı. Sevilen parçalardan oluşan repertuarı salondaki…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Kanlıca Musiki Topluluğu, alkışlar ile uzayan bir Türk Sanat Müziği konseriyle Beykozlardan tam not aldı

Kanlıca Musiki Topluluğu, bir Türk Sanat Müziği konseriyle Beykozluların karşısına çıktı. Sevilen parçalardan oluşan repertuarı salondaki misafirlerin büyük beğenisini kazanan Musiki Topluluğu, bol alkışlı bir gece yaşadı.

Bilindik, sevilen eserler

Ferhat Ersoy yönetimindeki musiki topluluğunun, 26 Mart 2013 Salı akşamı, saat 20.00’de Ahmet Mithat Efendi Kültür Merkezi’nde gerçekleşen konserinin sunumunu Esengül Ekmekçi yaptı.

Türk Sanat Müziği severlerin aşina oldukları internet sitesi Birtatlıhuzur TV’nin de çekim yaptığı programda, hem Hüzzam Makamı’nın sevilen eserleri, hem de 1980’lerin klasikleşmiş melodileriyle, Yeşilçam filmlerinin unutulmaz şarkıları icra edildi.

İlk bölüm eserleri

İzleyenlerin de şarkılara bolca iştirak ettikleri konserin ilk bölümünde icra edilen Hüzzam Faslı’nın ardından, Hüzzam ve Segah makamlarında beraber ve solo parçalar seslendirildi.

Bu bölümdeki şarkılar şunlar oldu: Sabrımı gamzelerin sihrile tarac edeli (koro), Zamanı var ki, her bezmim anarsın (koro), Gül olsam ya sümbül olsam beni koklar mısın (koro) Bilirim daha sen pek küçüceksin (koro), Sevdim seni kır çiçeği aşkın ile öleceğim (koro), Madem küstün dargındın, neden geldin ağladın? (solist: Ufuk Şahin), Ayrılık ümitlerin ötesinde bir şehir (solist: Ercan Ülker), Ömrümüzün son saati çalmadan gel ne olur (solist: Orhan Çoban), Bir rüzgardır gelir geçer sanmıştım (solist: Ali Selçuk), Kuş olup uçsam sevgilimin diyarına (Seçkin Ermiş), Sevgi çiçekleri açtı bu mevsim sevgi neymiş diye sorduğun yerde (solist: Filiz Ersoy), Neşeler ile dolmak ister, sevgiliyle olmak ister (solist: Nihal Oğuz Şarman), Tutundum ışıksız karanlıklara, sarıldım umutsuz yalnızlıklara (solist: Sevim Güler), Yar yolunu kolladım beyaz mendil salladım (koro).

İkinci bölüm’e gelince…

Konserin ikinci bölümünde ise Nihavend, Hicaz, Segah, Acemkürdi, Kürdi, Muhayyer Kürdi ve Mahur makamlarındaki beraber ve solo eserlere yer verildi. Bu bölümdeki parçalar sırasıyla şu isimlerden oluştu: Yemenimin uçları, çıkamam yokuşları (koro), Gülünce dudakları bir gonca güle benzerdi (koro), Her şey bitmiştir artık yolumuz ayrılıyor (solist: Arzu Oğuz Yeşiltaç), Yıllar var ki biz seninle bakışarak konuşuruz (solist: Mehmet İlker Çağdaş), Tac olsan başıma takmayacağım (solist:  Mehtap Günaydın Dondurmacı), Çaresizim (solist: Ahmet Ruhi Tekin), Seni gördüğüm o günden beri (solist: Yavuz Tuncalı), Sen uzaklarda değil, damarımda kanımsın (solist: Gülhan Öztürk), Seni niçin kıskanayım benden başka seven yok ki (solist: Şükran Gültekin), Yalancı dünya gibi yalancısın sevgilim (koro)

İstanbul’un sırrına erilir Kanlıca’da!

Konserin geleneksel son şarkısı ise, Avni Anıl’ın “ Bir Geceye Bir Ömür Verilir Kanlıca’da” isimli bestesiydi. Usta besteci, rahmetli Avni Anıl’ın, Halil Soyuer güftesinde Kürdîli Hicazkâr makamında bestelediği şarkısının sözleri şu şekilde:

Bir geceye bir ömür verilir Kanlıca’da

İstanbul’un sırrına erilir Kanlıca’da

Mehtap oynar su ile ışıklar gelir dile

Geçmiş sevdalar bile dirilir Kanlıca’da.

Eşiyle düet yaptı

Ud sanatçısı şef Ferhat Ersoy, konsere uduyla eşlik etti. Ersoy, konserin sonunda seyircilerden gelen istek üzerine ise ilkin eşi Filiz Ersoy’la birlikte “ Farzet” isimli fantezi şarkıyı düet olarak seslendirdi. Ersoy, düetin ardından ise Yıldırım Gürses’in “ Elveda” isimli şarkısını icra etti.

Korist ve sazendelere gelince…

Kanlıca Musiki Topluluğu’nun koristleri şu isimlerden oluşuyor: Arzu Oğuz Yeşiltaç, Aslıhan Kahraman, Derya Yenigün, Filiz Ersoy, Gülhan Öztürk, Mehtap Günaydın Dondurmacı, Mihriban Akbaşoğlu, Nihal Oğuz Şarman, Sevim Güler, Şükran Gültekin, Yasemin Emregil Çağdaş, Ahmet Ruhi Tekin, Ali Selçuk, Ercan Ülker, Erdal Cengiz, Mehmet Büyüktürk, Mehmet İlker Çağdaş, Orhan Çoban, Ufuk Şahin, Yavuz Tuncalı, Erkan Bekler.

Konsere eşlik eden saz sanatçılarına gelince: Şükrü Tırkış (klarnet), Tonguç Erol (kanun), Yücel Yüceturanlı ( keman), Zeynel Şahin (ud), Gürkan Keser (klavye), İbrahim Dalcı (ritm) ve ud sanatçısı ( koro şefi) Ferhat Ersoy.

Kaçıranlar için not: “ birtatlihuzur.tv.tr” isimli internet sayfasında birkaç gün içinde yayınlanacak olan bu konseri izleme olanağına sahip olabileceksiniz. 

Haber: Arzu Başlantı

Kanlıca Musiki Topluluğu'nun bol alkışlı gecesi!
Bizi Takip Edin