KARMATE, Beykoz'da dökülmedik kurt bırakmadı!

Beykoz Geleneksel Çayır Festivali, Artvinliler ile Batumlular’ın ortak yöresel gecesinde sahneye çıkan Karmate ile coşkuda zirve yaptı!

Beykoz Geleneksel Çayır Festivali, Artvinliler ile Batumlular’ın ortak yöresel gecesinde coşkuda zirve

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Geleneksel Çayır Festivali, Artvinliler ile Batumlular’ın ortak yöresel gecesinde sahneye çıkan Karmate ile coşkuda zirve yaptı!

Beykoz Geleneksel Çayır Festivali, Artvinliler ile Batumlular’ın ortak yöresel gecesinde coşkuda zirve yaptı! Karmate ile saatlerce halay çeken Beykoz, deyim yerindeyse “kurtlarını döktü!” Karmate solisti Resul Dindar’ın ricasıyla demir korumaların arkasındaki vatandaşlar da sahne alanına sokulunca, oluşan görüntüler izlenmeye değerdi!

Beykoz Artvinliler Dernek Başkanı Savaşer Şentürk ile Batum Havalisi Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Derneği Başkanı Ali Kemal Kılıç başkanlığındaki dernek yönetici ve üyelerinin ev sahipliği yaptığı yöresel geceye, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Belediye Başkan Yardımcıları, AK Parti İlçe Başkanı Adem Sefer, CHP İlçe Başkanı Hızır Yılmaz, MHP İlçe Başkanı Ali Emanet ve yönetim kurulu üyeleri ile, Belediye Meclis üyeleri, muhtarlar, STK temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Müzik şöleni öncesinde CHP’den imza kampanyası

CHP Gençlik Kolları, 2 Temmuz 1993 tarihinde Sivas’ta Pir Sultan Abdal Şenlikleri sırasında Madımak Oteli’nde çıkartılan yangının yıldönümü münasebetiyle Beykoz Çayırı’nda bir stant açarak, vatandaşlara broşür dağıttı.

Kafkas halk dansları topluluğu büyüledi!

Sunumu Nesrin Aksu tarafından yapılan Beykoz Artvinliler Derneği ile Batum Havalisi Derneği’nin ortak yöresel gecesi, Kafkas- Gürcü Halk Dansları Topluluğu Ertoba’nın izleyenlerini mest eden gösterileri ile başladı.

Performanslarının bitiminde Beykozlular’dan ve Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’ten tam not alan ekibe plaket takdimi sırasında Belediye Başkanı, sunulan gösteriyi “fevkalade, dört dörtlük ” olarak niteleyerek, “hepimizin gönlünü fethettiler!”  dedi.

Dernek yönetim kurulları sahnede

Ardından, her iki derneğin Yönetim Kurulu üyeleri sahneye davet edilerek, Beykozlular’a takdim edildi. Dernek Başkanları Şentürk ve Kılıç tarafından Başkan Çelikbilek, Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan ve Belediye Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Adem Çalışkan’a çiçek takdim edildi.

Çelikbilek: Bu çayır çok güzel şeyler gördü!

Belediye Başkanı, takdim sonrası yaptığı konuşmada, “bu çayır çok güzel şeyler gördü. Barış gördü, kardeşlik gördü, farklı fikirler gördü; birbirlerini tanıma şansı bulan insanları gördü. Yaşlısıyla, genciyle, kadınıyla, erkeğiyle çok farklı bir ortam yaşıyoruz. Bu barış ortamını koruyan, birbirlerine karşı muhabbette eksik davranmayan, hoşgörüde eksik kalmayan insanları hürmet ve muhabbet ile selamlıyorum” dedi.

Savaşer Şentürk: Batumlular ile kültürümüz ortak

Beykoz Artvinliler Dernek Başkanı Savaşer Şentürk ise, Çayır’daki tüm misafirlerini selamlayarak başladığı konuşmasında,  Artvin ve Batum derneklerinin “iki dernek, bir şehir olarak anıldığını” belirtti ve “zaten kültürümüz ortak; gecemizi de ortak düzenlemiş olduk” açıklamasını yaptı.

Ali Kemal Kılıç: Her zaman doğrunun yanında, yanlışın karşısında olacağız!

Batum Havalisi Yardımlaşma ve Kültürel Dayanışma Derneği Başkanı ve aynı zamanda Beykoz İl Dernekleri Birliği Başkanı Ali Kemal Kılıç ise, misafirlerini selamlamasının ardından “ Beykoz Çayırı’nın farklı kültürlerin kaynaştığı bir alan haline geldiğini” ifade ederek, bu sürece katkı sağlayan Belediye Başkanı Çelikbilek ile tüm yöre derneği yöneticilerine teşekkürlerini sundu.

Günümüzde STK’ların çok önem kaydettiğini ifade eden Kılıç, “ demokrasinin ve özgürlüklerin vazgeçilmez unsurlarıyız” dedi. Ali Kemal Kılıç, konuşmasının devamında vatandaşlardan STK’lara sahip çıkmalarını, derneklere üye olmalarını isteyerek, şunları söyledi: “ Bizler her zaman doğruların yanında, yanlışların da karşısında olacağız. Bizlerin, Batum Havalisi olarak en önem verdiğimiz konulardan biri de birlik ve beraberliğimizdir. Başta Osmanlı savaşları olmak üzere, Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarında bu vatanı savunma yönünde binlerce şehit vererek, vatanseverliğimizi en üst düzeyde kanıtlamış bir topluluğuz. Batum Havalisi olarak bizim tek bir devletimiz var, o da Türkiye Cumhuriyeti Devleti’dir. Onun için gerekirse yine kanımızı, canımızı veririz.”

Beykoz Şehit Aileleri Derneği’ne plaket

Yapılan konuşmaların ardından ise, plaket takdim törenine geçildi. Beykoz Artvinliler Derneği Başkanı Savaşer Şentürk, Artvinliler Hizmet Vakfı Başkan Vekili Hakan Bekar’a plaket takdim ederken, Batum Havalisi Derneği Başkanı Ali Kemal Kılıç da, Beykoz Şehit Aileleri Dernek Başkanı Muzaffer Kılıç’a plaket sundu.

Ve… Karmate sahneye çıktı, olanlar oldu!

Karadeniz müziğinin sevilen grubu Karmate nihayet sahneye çıktığında ise olanlar oldu! Grup, ilk olarak “Kaderim de benziyor dumanın karasına!” isimli türküyü seslendirdi!

Resul Dindar, Madımak’ı hatırlattı!

Grubun solisti Resul Dindar, şarkı arasında 2 Temmuz tarihinin Madımak Yangını’nın yıldönümü olduğuna dikkat çekti ve “ yangında ölen aydınları saygıyla anıyoruz” dedi. 

Küçük kızın sevinci!

Ünlü sanatçının, sahne dışında kendisini dinleyerek, şarkılarını tekrar etmeye çalışan engelli bir küçük kızı yanına davet ederek, ona sarılması ve el ele şarkı söylemesi Beykozlular’dan büyük alkış aldı! Küçük kızın yaşadığı sevinç ise görülmeye değerdi!

Burada halay çekenler torpilli mi?

Karmate Grubu solisti Dindar’ın, barikat alanı dışında halay çekmekte olan vatandaşlara bakarak, sahneye yakın protokol alanında bulunan vatandaşlar için, “ içeride oynayanlar torpilli mi? Barikatlar olmasın, eşitlik içinde olalım!” demesi üzerine ise vatandaşlar barikatlardan içeri alındılar ve sahnenin önü coşkulu bir oyuncu topluluğu ile doldu!

Bir kısım geçler de ünlü grubu cep telefonları ile kayıt altına almak için kıyasıya bir mücadele içine giriştiler!

19 Mayıslarımızı geri istiyoruz!

Grup solisti Resul Dindar’ın “Atabarı” türküsü eşliğindeki bir mesajı da 19 Mayıs törenleri ile ilgili oldu.  Dindar, “ Biz Atatürk’ü çok seviyoruz. Onun için 19 Mayıslarımızı geri istiyoruz. Yaşasın 19 Mayıs!” dedi.

Özel güvenlik birimi çağrılmak zorunda kalındı!

Grup, performansının sonunda hayranlarının hücûmuna uğradı. Bazı kişilerin solist Resul Dindar ile fotoğraf çektirme isteği, adeta izdihama neden oldu! Öyle ki, Batum Havalisi Derneği, dışarıdan özel güvenlik talebinde bulunmak zorunda kaldı! Ünlü müzik grubu, konserlerinin bitiminden ancak bir saat sonra alana ulaşan güvenlik birimleri eşliğinde Çayır’dan ayrılabildi.

Karmate ne demek?

Karmate, Lazca’da “değirmen” anlamına geliyor. Değirmen ise üretimi, emeği ve yardımlaşmayı simgeliyor. 2008 yılında Resul Dindar, İsmail Avcı ve Oktay Üst tarafından oluşturulan grup,  “Değirmeni biz kurduk, şimdi hep beraber çevirelim!” sloganı ile şarkıları yorumlamaya ve unutulmuş veya unutulmaya yüz tutmuş ezgileri tarihin tozlu rafları arasından çıkarıp, sevenleri ile buluşturuyor.

Haber: Arzu Başlantı

KARMATE, Beykoz'da dökülmedik kurt bırakmadı!
Bizi Takip Edin