Küçüksu yaz şenliğinde mısır kazanları kaynadı!

Beykoz Anadolu Hisarı Turizm Kalkındırma Derneği, Küçüksu Mesire Alanı’na tarihi görkemini yeniden kazandırmak için verdiği mücadeleyi, bir yaz şenliği ile pekiştirdi!

Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği, Küçüksu Mesire Alanı’na tarih

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Anadolu Hisarı Turizm Kalkındırma Derneği, Küçüksu Mesire Alanı’na tarihi görkemini yeniden kazandırmak için verdiği mücadeleyi, bir yaz şenliği ile pekiştirdi!

Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği, Küçüksu Mesire Alanı’na tarihi görkemini yeniden kazandırmak için verdiği mücadeleyi, bir yaz şenliği ile pekiştirdi! Bu amaçla Küçüksu Mesire Alanı’nda biraya gelen Anadolu Hisarlı’lar, bir yandan canlı müzik eşliğinde stres atarken; Dernek Başkanı Mustafa Babuz da mısır kazanlarının başına geçerek, mısır severlere mısır sattı!

Belediye Başkanı da misafirler arasındaydı!

Anadolu Hisarı Turizm Kalkındırma Derneği yöneticileri, Başkan Mustafa Babuz ve Av. Ferda Kazancıbaşı başta olmak üzere etkinliğe katılan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan Yardımcısı Nevin Çalışkan, Başkan Danışmanı Musa Sucuoğlu, Belediye Meclis üyeleri Muharrem Kaşıtoğlu ve Haydar Kılıç, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Sevim Gülşen, Anadolu Hisarı İdman Yurdu Spor Kulübü Başkanı Adnan Güner, Çubuklu Mahalle Muhtarı Hüsnü Kolcu, Göztepe Mahalle Muhtarı Ahmet Duran, Beykoz Halk Eğitim Müdürü Beycan Kal ile AK Partili İlçe teşkilatı yönetimini canlı müzik eşliğindeki limonata ve mısır ikramı ile ağırladılar.

Küçüksu Mesire Yeri, bir kültür mirası

Küçüksu Mesire Yeri, İstanbul Kültür Envanteri’ne USK_416 numarası ile kayıtlı. İşte, Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği, Galatasaray, Fenerbahçe, Beşiktaş gibi büyük takımların bir zamanlar kıyasıya lig mücadelesi verdikleri tarihi Er Meydanı ile, adını kendisinden alan Küçüksu Kasrı ile, Mihrişah Valide Sultan Çeşmesi ile Fenerlikli Ahşap Köşkü ile, 1950’li yıllarda yıkılarak, şu anda kendisinden hiçbir iz kalmamış olan tarihi Küçüksu Camii ile, gölgesinde ailelerin yemek pişirdikleri, piknik yaptıkları ve mısır kazanlarında kaynayan mısırları satarak nafakasını çıkarmak için uğraşan mısırcıları, geleneksel şerbetçileri ile adını tarihe yazmış ve nam salmış bu tarihi mesire alanını tekrar eski günlerine döndürmenin mücadelesi veriyor.

Anadolu Hisarı’nda eski güzel günlere dönme çabası

Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği, bu amaçla Beykoz Belediyesi ile de işbirliği içinde bu tarihi mekânı eski günlerine kavuşturmanın hayaliyle yoğun bir çalışma içerisinde bulunuyor.

Mısır kazanları kaynadı!

Dernek yöneticileri, hem bir geleneği yaşatmak, hem de kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla, Beykozlu sanatçılar Ceyhun Şişmanoğlu ve Burhan Yıldırım’ın da destek verdikleri “yaz şenliği” etkinliğinde vatandaşlar ile bir araya geldiler.

Baba ve çocukları renk kattı!

Dernek Başkan Yardımcısı Metin Yılmaz, etkinlikte Anadolu Hisarı için yazmış olduğu şiirleri seslendirirken, çocukları Onur ve İpek de şarkıları ile eğlenceye renk kattılar! Gençleri, sanatçı arkadaşları Bora Gökçen ve Selahattin Keskin de yalnız bırakmayarak, Hisarlılar’a keyif dolu bir gün yaşattılar.

“Kırk yıldır ayırdılar bizi”

İşte, Metin Yılmaz’ın “Küçüksu’dan Ayrılmak” isimli şiirinden birkaç satır: “Küçüksu’dan ayrılmak; sen, çoktan unuttun bizi. Aklımın ucunda yoktu hiç ayrılık, gayrı bu ellerde duramaz oldum; eski güzelliğinin hayalini kuramaz oldum. 40 yıldır ayırdılar bizi, hiç anlamadılar sana olan sevgimizi…”

Mustafa Babuz: Mücadelemizi sürdüreceğiz!

Anadolu Hisarı Turizm Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Babuz, şenlikte yaptığı konuşmada, “Küçüksu Çayırı’nın eski haline gelmesi için kendileri kadar mücadele ettiğini” belirttiği Yücel Çelikbilek’e teşekkür etti.

Babuz, konuşmasının devamında Marmara Üniversitesi’ni eleştirerek, “üniversitenin kendine özel projesi beton bir otopark!” dedi. 

Babuz, “tarihi geleneklerimizin yaşatılması için kararlıyız. Mücadelemizi sürdüreceğiz” açıklamasında bulundu.

Yücel Çelikbilek: Fesuphanallah!

Dernek Başkanı Mustafa Babuz tarafından sahneye davet edilen Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise sahnedeki gençler tarafından seslendirilen Erkin Koray’ın ünlü şarkısı “ Fesuphanallah”a atıfta bulunarak, “ bu şarkının bizde çok farklı bir yeri var. Biz onu 1994’te İstanbul’a yorumlamıştık. İstanbul’un dertleri devasa idi. Çöpler, susuzluk, başka şeyler… Biz bu şarkıyı o gün dedik ki, ‘İstanbul’un dertleri bitmez diye bir şey yok; var, çaresi var!’ O zamanlar, en zenginin evinde dahi sular akmazdı. Bunları unutabilir misiniz? Kısa bir süre için Fatih’te oturuyordum; buranın Onçeşme’sinden içmek için su doldurup götürüyordum. Yıkanmak için en zenginimizin evinde dahi problem vardı.”

Küçüksu Çayırı’nın dertleri bitecek!

Küçüksu Çayırı’nın dertleri bitmez diye bir şey yok. Bitecek inşallah buranın dertleri. Bu dertler kısa sürede bitecek. 20 sene önce bu Çayır’ı zorlukla kazandığımızı sakın unutmayın. Şu sınırları zorlukla çektirdiğimizi, hatta bize ait olan kısım çevrildiği zaman orasını yıkarak, kendi patentimizi koyduğumuzu sakın unutmayın.”

Armağanımız olacak!

Çelikbilek, konuşmasının devamında, Küçüksu ile ilgili olarak bir projenin hazırlanmakta olduğunu belirtti ve “biraz daha sabırlı olursak, eminim ki Marmara Üniversitesi de belli bir şeye gelecek, gelmek durumunda kalacaklar ve belki de ortak bir şey yapılacak. Ama olmaz ise, biz kendi projemizi uygulayacak ve burasını yaşanabilir bir çayıra döndürmeye çalışacağız. Bu da sizlere armağanımız olacak” açıklamasını yaptı.

Belediye Başkanı, sanatçı gençlere de seslenerek, “Hisar’ın ve Küçüksu’nun dertleri biter diye söyleyin bu şarkıları artık!” dedi.

Üçüncü Köprü’nün inşaat alanı olmayacağımızı öğrenince…

Size sözümüz vardı; ‘Çayır’a sahip çıkacağız!’ demiştik. Biz Büyükşehir ile yaptığımız protokol ile buranın devrini Belediye olarak üzerimize aldık. Biraz geciktik, çünkü bir korkumuz vardı. Üçüncü Köprü’nün burada yapılabilme ihtimali vardı, inşaat alanı olarak. Öğrendik ki, Köprü’yü buradan çıkartamayacaklar. Şimdi biz de burasını eski haline getireceğiz.”

Tarihi camii ile ilgili projeyi başlattık!

Av. Ferda Kazancıbaşı’nın üzerinde durduğu ve yapılması gerektiğini belirttiği bir cami projesi vardı; bunu takip ettik ve camiinin yapılması kararını çıkarttık. Ruhsatını aldık, yakında bu inşaat burada başlayacak. Yanında başka bir tarihi eser var, o da başlayacak. Burayı tamamen sizin kullanımınıza açacağız.”

Fidanlık alanı da katabilirsek…

Vakıflar ile görüşeceğim. Fidanlık alanın bize dönmesi, kiralanması mümkün ise bu Çayır’ı bütünüyle ele alıp bir değerlendirme yapmayı düşünüyorum.”

Çelikbilek, konuşmasının devamında Beykoz’da gerçekleştirdikleri projeler ile ilgili olarak da bilgi verdi ve sözlerini “aranızdaki kardeşlik artsın, eksilmesin” şeklinde sonlandırdı.

Çelikbilek’e teşekkür belgesi verildi

Anadolu Hisarı Turizm Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa Babuz, etkinliğe katılan Belediye Başkanı Çelikbilek’e, bir “Teşekkür Belgesi” takdim etti. Belgede şunlar yazılıydı: “ Bölgemizdeki doğal, tarihi ve kültürel değerleri barındıran, halk yaşamına kazandıran derneğimizin tanıtım faaliyetlerine yapmış olduğunuz katkıya tüm Anadolu Hisarlılar adına teşekkür ederiz.”

Çelikbilek de bu belgelerin kendileri için bir “şeref belgesi” olduğunu belirtti ve “evlatlarıma bırakacağım en güzel belgelerden bir tanesi” dedi.

Satış da yapıldı!

Şenlikte, Dernek’e katkı amacı ile açılmış olan stantlarda ise yiyecek, giyecek, bijuteri türünde çeşitli ürünler de sergilenerek, ilgililerinin beğenisine sunuldu! En çok ilgi çeken ise, derneğin özel olarak yaptırdığı ve geleneksel kıyafetleri içerisindeki satıcısından alınan buz gibi limonata oldu!

Mesire alanına asılan pankartlar!

Anadolu Hisarı Turizm Kalkındırma Derneği yöneticilerinin şenlik alanını çeşitli pankartlar ile donattıkları görüldü. Bu pankartlarda şunlar yazılıydı:

“Tarihi Mısır Geleneğini Yaşatıyoruz”,

“ Tarihi Küçüksu Çayırı’nı ve Er Meydanı’nı Halkın Kullanmasına Kapatıp betonlaştıran Marmara Üniversitesi’ni ve idarecilerini kınıyoruz,”

“Sayın Marmara üniversitesi işgalcisiniz dediniz, tarihi mesire yerini işgal edip otopark yaptınız!”

“Yüzyıllık Tarihimiz Sporda Gururumuz”

Musiki de vardı!

Rock, pop, 1970’ler derken geleneksel müziğimizi de unutmayan dernek yöneticileri, etkinliklerine Çağdaş Musiki Derneği’ni de davet etmek suretiyle, Anadolu Hisarlılar’a sanat müziği dolu dakikalar yaşattılar.

Haber: Arzu Başlantı

Küçüksu yaz şenliğinde mısır kazanları kaynadı!
Bizi Takip Edin