KAS-DER Olağan kongresini dualarla gerçekleştirdi

KAS- DER, beklenen Olağan Kongresi’ni Çanakkale Zaferi kutlamaları arasında gerçekleştirdi. Kongre’den tek liste ile “Süleyman Çalık” ismi çıktı.

KAS-DER Beykoz Şubesi, beklenen Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Beykozl

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

KAS- DER, beklenen Olağan Kongresi’ni Çanakkale Zaferi kutlamaları arasında gerçekleştirdi. Kongre’den tek liste ile “Süleyman Çalık” ismi çıktı.

KAS-DER Beykoz Şubesi, beklenen Olağan Kongresi’ni gerçekleştirdi. Beykozlu Kastamonular Derneği ile birleşme hazırlığı içerisinde olan KAS-DER’in kongresi bu bakımdan ayrıca önem taşıyor.

Kimler katıldı?

KAS- DER’in Paşabahçe Mutlu Düğün Salonu’nda gerçekleşen kongresine katılım oldukça yüksekti. AK Parti İl Başkan Yardımcısı Kemal AKAR, Beykoz Belediye Başkanı Yücel ÇELİKBİLEK, AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem SEFER, CHP Beykoz İlçe Başkanı Nagihan AKAN, MHP Beykoz İlçe Başkanı Ali EMANET, Saadet Partisi Beykoz İlçe Başkanı Burhan ÖZ, HAS Parti Beykoz İlçe Başkanı Tahsin TORUN, AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Sinan AKTAŞ, KAS-DER Genel Başkan Yardımcısı Cemal ŞENOL, Beykoz Belediye Başkan Yardımcıları Yüksel BAKİ, Hanefi DİLMAÇ ve Nevin ÇALIŞKAN, Beykoz Belediyesi Meclis Üyeleri Engin YILDIZ, Hayrullah USTA, Hüseyin KARABABA, Muharrem KAŞITOĞLU, Mustafa TOPÇU, Cemal YAVUZ, Zerzevatçı Köyü Muhtarı Cemal ERDOĞAN, Rüzgarlıbahçe Muhtarı Ayhan GÖKGÖZ, Paşabahçe Muhtarı Kamil SARIKAYA, Akbaba Muhtarı Yüksel KILIÇ, Beykoz Vakfı Başkanı Şaban TÖREN, Beykoz Belediyesi Meclis Üyeleri Dernek Başkanı Adem ÖZTÜRK, Beykoz İl Dernekler Birliği Başkanı Ali Kemal KILIÇ, Beykozlu Giresunlular Derneği Başkanı Hasan KARAKAYA, Beykozlu Doğu Karadenizliler Dernek Başkanı Servet ŞAHİN, Anadoluhisarı Turizm ve Kalkındırma Derneği Başkanı Mustafa BABUZ, Deri-iş Sendikası Eski Genel Başkanı Yener KAYA, Beykoz Samsunlular Dernek Başkanı ve Meclis Üyesi Fatih YILMAZ, Sinoplular Derneği Başkanı Adnan ÇELİKER, BİSK Başkanı Asım ÖZDEMİR, Beykoz Kızılay Başkanı Tahik AKAR kongreye katılan isimler arasında idi.

Sunumu Kastamonulu sanatçı Ayhan Aydın tarafından gerçekleştirilen kongre, Çanakkale Savaşı’nı anlatan bir sinevizyon sunumu ve ardından okunan dua ile başladı. İstiklal Marşı ve saygı duruşundan sonra oluşturulan Kongre Divanı’nın başkanlığını KAS-DER Genel Başkan Yardımcısı Erol Şahin, divan üyeliklerini ise Mustafa Demirörs ve Nurten Aysu yaptı.

Süleyman Çalık: Gelin dostlar, bir olalım!

Kongre’nin açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan KAS-DER Beykoz Şubesi Başkanı Süleyman Çalık, sözlerine katılımlarından dolayı misafirlerine teşekkür ederek başladı. “KAS- DER’in 25 yıldır bir çınar gibi yükseldiğini” söyleyen Süleyman Çalık, uzun ve yorucu bir yola çıktıklarını ve bu yolda kendilerine yarenlik edecek dostlarını Kongre’de aralarında görmekten dolayı mutlu olduklarını kaydetti.

Beykoz’da yaşayan tüm hemşerilerin sorunlarına çare olmak amacını taşıdıklarını ifade eden KAS- DER Beykoz Şubesi Başkanı, konuşmasında tüm siyasi partilere eşit yakınlıkta olduklarının da altını çizdi. Çalık, “ gücünü üyelerinden alan tam bağımsız bir sivil toplum kuruluşu olmanın” misyonlarından biri olduğunu kaydederek, “Kastamonulu hemşerilerimiz tarafından kurulan ilçe ve köy derneklerimizle devamlı diyalog halinde olmak da amaçlarımızdan biri” dedi.

Süleyman Çalık, konuşmasını “gelin dostlar bir ve beraber olalım, zoru kolay kılalım” sözleri ile noktaladı.

Üsküdar İlçe Başkanı Sinan Aktaş: Yücel Çelikbilek, “fahri” Kastamonulu’dur!

Çalık’tan sonra söz alan AK Parti Üsküdar İlçe Başkanı Sinan Aktaş ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Kastamonulu hemşerilerimin gönlünde hangi siyasi parti yatarsa yatsın, hangi, fikre, düşünceye kendilerini ait hissediyorlar ise, mutlaka o düşüncenin ve o siyasetin içinde olmalarını her zaman önemsiyoruz ve bu noktada da bütün arkadaşlarımızı teşvik ediyoruz, çünkü memleketimizin her bir köşesinden İstanbul’a gelen arkadaşlarımızın şimdiye kadar hep ‘idare edilen’ noktalarda olduklarını gördük.  Halbuki, Kastamonu toprağında yetişmiş, oralardan buraya göçmüş kardeşlerimizin hala o saf ve temiz yüreklerini bir çok noktada muhafaza ettiklerini bildiğimiz için, siyasetin de yöneten kadronun da mutlaka düzgün ve adil insanlardan oluşmasını arzu ediyoruz. Bu sebeple lütfen milletimize, devletimize daha çok sahip çıkalım. Bizleri yönetenlerin bizden daha iyi bilgileri, daha iyi becerileri olduğuna da inanmayalım.” Aktaş, KAS-DER yönetiminde bu güne kadar görev yapmış ve yeni seçilecek olanlara kongrenin hayırlar getirmesini diledi. Aktaş, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i “fahri Kastamonulu” olarak gördüklerini de sözlerine ekledi.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer: Kongre, diğer il derneklerine örnek olsun

Aktaş’tan sonra söz alan AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Adem Sefer ise, Kastamonulular’ın gerek sosyal, gerekse siyasal anlamda Beykoz’u temsil edebilecek nitelikte insanlar olduğunu ifade etti. Sefer, olağan kongrenin birlik ve beraberlik örneği açısından diğer il derneklerine de örnek olmasını diledi.

Cemal Şenol: İstanbul’da Kastamonulu bir Belediye Başkanımız yok

Kastamonulular Dayanışma Derneği Genel Başkan Yardımcısı Cemal Şenol ise, 1980’li yıllarda kurulan KAS-Der’in o günden bu güne Kastamonulular’a hizmet ettiğini ifade ederek, derneklerinin İstanbul’da 34 şubesi bulunduğunu belirtti. Tüm KAS-DER kongrelerinin bayram havasında geçtiğini ifade eden Şenol, bu güzel birlik ve beraberlik için herkesi tebrik etti. Şenol, KAS-DER Beykoz şubesinde kurulumundan bu yana görev yapmış olanlar ile görev yapacak olanlara da başarılar diledi. Cemal Şenol, “ aş, iş hevesi ile İstanbul’a geldik ama bugün gerçekten iş olarak özgürlüğümüze kavuştuk; birçoğumuz iş adamı oldu. Ancak ne yazık ki, İstanbul bugün 39 ilçe oldu, bu ilçelerde doğru 3- 5 tane ilçe başkanı diyebileceğimiz ilçe başkanımız yok, belediye başkanımız yok” dedi.

Burhan Öz: Kastamonulu olmak güzelmiş!

Saadet Partisi Beykoz İlçe Teşkilat Başkanı Burhan Öz, “ Kastamonulu olmak güzelmiş” şeklinde başladığı sözlerini şöyle sürdürdü: “Kastamonu, Çanakkale ile öyle özdeşleşmiştir ki, verdiği destek ile her daim önde durmaktadır. Bir Kastamonulu, ‘Çanakkale içinde vurdular beni’ demiş ve bu, seksen küsur yıldır bir türkü olarak bizlere gelmekte. Kastamonulu olarak bu, bizlere manevi bir zevk veriyor. Kastamonulular, İstanbul’da en yüksek nüfusa sahip olmalarına rağmen, gerekli nüfuza sahip değil, bunun farkındayız. Kastamonu bu bayrağın bayrak olmasında yerini her zaman almıştır. Din, ezan, bayrak dendiğinde Kastamonu önce kendisi coşmuş, sonra vatanın diğer yerlerini coşturmuştur. Onun için Kastamonu’nun kurtuluş günü yoktur, çünkü esir düşmemiştir.”  Burhan Öz, konuşmasının sonunda ise, seçilecek yeni dernek başkanına başarılar diledi.

Ali Emanet: Birlik ve beraberlik, Kadr-i ilahi’den başka her şeyi yarar

MHP Beykoz İlçe Teşkilatı Başkanı Ali Emanet, yaptığı konuşmada, Kastamonulular’ın Kurtuluş Savaşı’nda göstermiş oldukları kahramanlıklara atıfta bulunarak, “Kastamonu’nun kurtuluşu yoktur; Kastamonulu kardeşlerimiz vatanın kurtuluşu sırasında üzerlerine düşen vazifeyi fazlasıyla yapmışlardır. Birlik ve beraberlik Kadr-i ilahi’den başka her şeyi yarar. Kastamonulular’ın birlik ve beraberliklerini tahsis edeceklerine şüphem yoktur” dedi ve yapılacak olan kongrenin hayırlara vesile olmasını diledi. 

Kemal Akar: Biz Kastamonulular siyasi partilerde genelde azız

Ali Emanet’ten sonra söz alan AK Parti İl Başkan Yardımcısı Kemal AKAR,  bir Kastamonulu olarak Beykoz’da olduğunu belirterek başladığı konuşmasında, Beykoz’un kendisi için ayrı bir yeri olduğunu söyledi. Akar, “ Biz Kastamonulular siyasi partilerde genelde azız” dedi.

Yücel Çelikbilek: Kastamonulular güzel insanlardır

En son konuşmacı olarak kürsüye çıkan Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise duygu ve düşüncelerini şu sözleri ile ifade etti: “Kastamonulular bizim hemşerimizdir, duygusal ve güzel insanlardır. Onlar için, ‘saf’ tabirini kullandı bir arkadaşımız, doğrudur. Ancak bu saflık, ‘temizlik’ anlamında. Dolayısıyla bununla da övünürüz. Çünkü insanlar ne kadar bu güzel vasıflara sahip olurlar ise, bu ülkenin her değeri de o kadar artar. Ülkemizin bütün insanlarında bu değerler var ama zaman zaman her yerden eksiği olanlar da çıkabilir; bunu da normal karşılamak lazım. Beykoz’da tüm derneklerimiz değerlidir; ama bugüne kadar Beykoz’da gördüğüm tüm derneklerin içinde bu anlamdaki rahatlıkları ile Kastamonulular’ın farklılıkları büyüktür. Şu an İstanbul’da AK Parti’nin iki ilçe başkanı da Kastamonulu.”

Bazı şeyler nasip işidir

Kendisi bir Karslı olan Belediye Başkanı, “Netice itibariyle, bu ülkede 75 milyon insan olduğunu” ifade ederek, Kars’ın, Anadolu’da Müslüman olan ilk topraklardan bir olduğunu söyledi. Çelikbilek, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Ama ben bunu bir iftihar sebebi olarak saymıyorum; bu bir nasip işidir. Ne Mekke’de, ne Medine’de, ne Ordu’da, ne Kars’ta doğması kimsenin elinde değildir. Bu, Allah’ın bir takdiridir. İnsanların bazı şeyleri takdir etme hakkı yoktur. Bunlardan bir tanesi doğdukları yerlerdir. İnsanların ana- babalarını tayin etme hakları da yoktur. İnsanların ırkını seçme hakları da yoktur. Onun için ana babaların suçlarından dolayı evlatları suçlamak doğru değildir. Bu, Allah’a isyan olur. Ne bölgesi ile hırs gösteren insan Allah katında makbuldür, ne ana- babası ile. Sanki kendi seçmiş de gelmiş. Bizim inancımızda insanların üstünlüğü ancak Allah indinde, ancak takva iledir.  250 bin nüfuslu bir ilçeyiz, hiçbir arkadaşımı ne siyasi anlamda, ne yöresel anlamda birbirinden ayırmak istemiyorum. Biz bir kardeşler topluluğuyuz.”

Beykoz’da siyaset, diğer ilçelerden farklı

Konuşmasında Beykoz’daki siyasi partilere de teşekkür eden Çelikbilek, “siyaset Beykoz’da biraz daha farklı oluyor. Biz bir araya gelme birbirimizin hatırını sorma, ilçemizin problemlerini konuşma kültürüne sahibiz. Bunu başka ilçelerde göremezsiniz. Bunun kıymetini bilmek lazım. Beykozlu olmak bir ayrıcalıktır” dedi.

Çelikbilek, birleşme çağrısı yaptı

Belediye Başkanı KAS- DER Beykoz şubesi ile Beykozlu Kastamonular Derneği’ne birleşme çağrısını ise şu sözler ile yaptı: “Ben işinize karışmayayım ama -tek bir çatı altında daha güçlü olabilirsiniz inancıyla söylüyorum-, derneklerinizi birleştirir iseniz, daha mutlu olacağımı söyleyeyim. Bu, sizlere yakışır diye düşünüyorum.”

Siyaset başkası aleyhine kullanılmamalı

Konuşmasının sonunda, “hemşerilik” duyguları ile siyaset yaparken, dikkatli olunması gerektiğine de atıfta bulunan Yücel Çelikbilek, “ Siyasetten uzak durmayın; ama siyaset yapacağız diye de siyaseti bir başkası aleyhine kullanmak gibi bir üslubu da asla benimsememek lazım” dedi. Çelikbilek, kongrenin Beykoz’a hayırlı olmasını diledi.

Tek listeli seçimden, Süleyman Çalık çıktı

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in konuşmasından ardından ise Kongre seçimi gerçekleştirildi.  Yapılan oylamada Süleyman Çalık oybirliği ile yeniden KAS-DER Beykoz Şubesi Başkanlığı’na seçildi.

KAS-DER’in yeni yönetimi şu isimlerden oluşuyor:

Süleyman Çalık ( Başkan), Adil Kaya, Arif Sarıkaya, Hüseyin Güney, Kadriye Küçükyılmaz, Mehmet Doğan, Mustafa Dumlupınar, Mustafa Sandıkçıoğlu, Şükrü Yıldız, Turgay Sucuoğlu, Ümit Bay.

Haber: Arzu Başlantı

Fotograf için Beykoztr gazetesine teşekkürler

KAS-DER Olağan kongresini dualarla gerçekleştirdi
Bizi Takip Edin