Kavacık İlköğretim Okulu velilerinden eylem!

Beykoz Kavacık İ.Ö.O. velileri, deprem güçlendirilmesi için Göksu Şehir Er Ersin İlkokulu'nun boşaltılarak eğitimine okullarında devam etmesine tepki gösterdi.

Kavacık İlköğretim Okulu velileri, Göksu'daki Şehir Er Ersin İlkokulu binasının deprem güçl

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Kavacık İ.Ö.O. velileri, deprem güçlendirilmesi için Göksu Şehir Er Ersin İlkokulu’nun boşaltılarak eğitimine okullarında devam etmesine tepki gösterdi.

Kavacık İlköğretim Okulu velileri, Göksu’daki Şehir Er Ersin İlkokulu binasının deprem güçlendirilmesi sebebi ile eğitime Kavacık İlköğretim Okulu’nda devam etmesi kararına okul bahçesinde toplanarak tepkisini gösterdi.

Okul velilerinin kendi aralarında organize ettikleri eyleme, ortalama 150-200 veli katıldı. Göksu’daki Şehir Er Ersin İlkokulu binasının depreme karşı güçlendirilmesi kapsamında okulun geçici olarak boşaltılması ve eğitimine Kavacık İlköğretim Okulu’nda devam etmesi kararına veliler, tam gün eğitimden ödün vermemek için harekete geçti. Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün Göksu’daki velileri ‘üst düzey veli’ olarak tanımlamasından ötürü onların doğrultusunda karar verdiklerini söyleyen Kavacık İlköğretim Okulu velileri, Milli Eğitim Müdürlüğü’ne de tepkilerini gösterdi.

Veli Güler: Biz, üst düzey veli ne demek onu öğrenmek istiyoruz!

Bu olayın detaylarını öğrenmek üzere iletişime geçtiğimiz Kavacık İlköğretim Okulu’nda iki çocuğu okuyan veli Eşref Güler, Beykoz Güncel’e açıklamalar yaptı. Veli Güler: “Göksu’da bulunan Şehir Er Ersin İlkokulu’nun depreme karşı güçlendirme çalışması var. Okulun taşınması gerekiyor. Herhangi bir okulunda birkaç ay eğitim yapması gerekiyor. Bu işi bildiğimiz kadarıyla Beykoz Milli Eğitim Müdürlüğü planlıyor. Benim bir yakınımın kızı Göksu’da okuyor. Bunlara 10-15 gün önce Kiremitdere’deki okula gideceklerine dair bilgi gelmiş. Aldığımız duyumlara göre Göksu’nun velisi, Kiretmitdere’deki okulun varoş bölgesi olduğunu ve çocuklarını oraya göndermek istemediklerini söylemesi üzerine İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Kavacık İlköğretim Okulu’na gönderiyor. Kavacık ilköğretim Okulu’nda zaten bin 800 tane öğrenci var. Öğrenci aldığı alan, çok geniş. Yaklaşık bin öğrenci de Şehir Er Ersin Okulu’ndan gelecek. Toplam 2 bin 800. Sabahçı öğlenci yaptığın zaman, bu işin kışı var yazı var. Sabah saat 7’de hava aydınlanmadan 2 bin 800 tane öğrenci gelecek demektir. Eğer akşam hava karardıktan sonra 2 bin 800 çocuğu dışarı çıkaracaksınız demektir. Bu ayrı bir güvenlik sorunudur. Beykoz Milli Eğitim Müdürlüğü bizim duyduğumuza göre, Göksu’daki veliler üst düzey veli, onların dediğini yapalım tarzında eğilimi var. Bizde buna tepki göstermek için Valilik’e, İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne, Kaymakamlık’a faks çekiyoruz. Sosyal medya üzerinden paylaşım yapıyoruz. Biz, üst düzey veli ne demek onu öğrenmek istiyoruz. Zaten okul yeni, henüz sistem oturmuş değil. Oturmamış bir sistemi bozacaksınız, okulu 1-2 sene geriye atacaksınız. Önünüzde 3 ay tatil var, binayı güçlendirebilirsiniz. Zor bir şey değil ki, insanlar 3 ayda site yapıyor” şeklinde konuşarak tepkisini dile getirdi.

Müdür Bozbay: Ayrımcılık söz konusu değil!

Olayın diğer tarafı olan Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürü Kazım Bozbay’ da gazetemize yaptığı özel açıklamaya göre konuyu şu şekilde açıklığa kavuşturdu: “Çevredeki uygun ve yakın olan okullar Kaymakamlık bünyesinde değerlendiriliyor. Göksu’daki velilerin orası tercihi değil ki, onlar Beykoz Konakları Vakfı’nı istiyorlar.  Gönüllerine göre yapsak orayı veririz. Okul aile birlikleri ve okul müdürleri ile yapacağımız toplantı sonucunda son kararı vereceğiz. Oldu bittiye getirmiyoruz. Oysaki, her sene bizim bu deprem güçlendirmesini yapma mecburiyetimiz var. Çocuklarımızı depremin altında bırakacak halimiz yok. Deprem güçlendirmesi yapılacak okulu, en uygun okula vereceğiz. Bu ilk defa olan bir şey değil ki. Mesafeyi de dikkate alarak en uygun okula vermeye çalışıyoruz. Bu kimsenin rahatsız olmak istemesinden kaynaklanan bir durum. Kimse rahatım bozulmasın diyor ama birilerinin rahatı mutlaka bozulacak. Ayrımcılık söz konusu değil. Kimsenin baskılarına boyun eğmeyiz, eğer baskılarına boyun eğseydik Beykoz Konakları’nı verirdik”.

Kavacık İlköğretim Okulu velilerinden eylem!
Bizi Takip Edin