Komşuluk ve paylaşmanın adresi 'Sokak İftarları'

Her Ramazan olduğu gibi bu yılda Beykoz Belediyesi, 45 mahalle ve ilçe meydanlarında vatandaşları buluşturacak.

Ramazan'a sayılı günler kala Beykoz Belediyesi ekipleri hazırlıklarını tamamladı. İlçede kurulacak olan sokak iftarları her…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Her Ramazan olduğu gibi bu yılda Beykoz Belediyesi, 45 mahalle ve ilçe meydanlarında vatandaşları buluşturacak.

Ramazan’a sayılı günler kala Beykoz Belediyesi ekipleri hazırlıklarını tamamladı. İlçede kurulacak olan sokak iftarları her kesimden insanları bir araya getirerek, Ramazan coşkusunu yaşatacak.

Her Ramazan 7’den 70’e toplumun tüm kesimlerini ‘Sokak İftarları ve Gönül Sofraları’nda ağırlayan Beykoz Belediyesi, bu yıl da 45 mahallede ve ilçenin meydanlarında vatandaşları buluşturacak. Ramazan’ın güzelliklerini ilçenin her köşesinde paylaşmak ve komşuluğu canlandırmak amacıyla kurulan iftar sofralarında Belediye’nin mutfağında pişirilen iftar yemekleri ilçe sakinlerine ikram edilecek.

İlçenin tüm mahallelerinde iftar sofrası donatacak olan Beykoz Belediyesi her Çarşamba günü büyük bir meydanda ilçe sakinlerini ağırlayacak. Sosyal hayatta dayanışmanın artması, komşuluğun yeniden canlanması için kurulacak olan sofralara isteyen herkes katılabilecek. Özellikle Polonya kökenli vatandaşlarımızın ikamet ettiği Polonezköy ve Beykoz Merkez’de yaşayan farklı inançlara sahip vatandaşlar yine bu sofralarda bir araya gelecek.

Ramazan huzurunun yaşanacağı bir diğer adres olan Gönül Sofraları’nda ise engelli ilçe sakinlerinden ihtiyaç sahiplerine, ilçe protokolünden sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerine kadar herkes bir araya gelecek. Kalabalık sofralardan uzak kalan muhtaç ve yaşlı kimseler bu sofralarda ağırlanmanın mutluluğunu yaşayacak.

TODEM ve Sosyal Masa el ele

İlçedeki sosyal dayanışma çalışmalarını yürüten Sosyal Masa ve TODEM (Toplumsal Destek Merkezi) ise 10 bin ihtiyaç sahibine içinde temel gıda maddeleri bulunan erzak paketlerini ulaştıracak. Bayram öncesinde yetim ve yoksul çocuklar giysi yardımıyla sevindirilecek.

Beykozlulara Edirne Gezisi

Beykoz Belediyesi bu Ramazan boyunca ilçe sakinlerini her gün serhat şehri Edirne’ye götürecek.
Osmanlı İmparatorluğu’na başkentlik eden, eşsiz tarihi eser ve camilere ev sahipliği yapan Edirne şehrine Ramazan boyunca her gün 5 otobüs hareket edecek. Ramazan ayı boyunca toplam 7 bin 500 vatandaş Edirne gezisine katılmış olacak.

Edirne ziyaretine katılan ilçe sakinleri, Balkan Savaşı Müzesi (Şükrü Paşa Anıtı), Eski Camii, 3 Şerefeli Camii, Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Selimiye Camii, Saray İçi (Er Meydanı) ve Selimiye Vakıf Eserleri Müzesi’ni görme fırsatı elde edecek.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ilçedeki ihtiyaç sahibi ailelerin sofrasına çat kapı konuk olarak birlikte oruç açacak, sorunlarını dinleyerek, yalnızlıklarına ortak olacak, ihtiyaçlarını giderebilecek destekte bulunacak.

Camilerde hazırlıklar sürüyor

Beykozluların Ramazan ayında ibadetlerini huzur ve huşu içinde yapabilmesi için ilçedeki camiler de belediye ekipleri tarafından temizleniyor. Büyük camilerin yanı sıra mahalle aralarındaki camiler de Ramazan’a hazırlanıyor. Temizlik ekipleri tarafından camilerin halıları yıkanıyor, camları siliniyor, bahçe ve tuvaletleri dezenfekte ediliyor.

“Komşuluğu canlandırıyoruz”

Sosyal hayatın çatısı olan komşuluğu güçlendirmek ve canlandırmak üzere bu Ramazan’da da sokak iftarları vereceklerini belirten Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, “Ramazan sevincini geçen yıl 100 bini aşkın ilçe sakinimizle birlikte sokak iftarlarında yaşadık. Amacımız ilçemizin her köşesinde iftar vererek, mahalle sakinleri arasında tanışma, kaynaşma ve komşuluğu artırmak, bu vesileyle de Ramazan’ın ruhu olan kardeşlik paydasında buluşmak” dedi

Komşuluk ve paylaşmanın adresi 'Sokak İftarları'
Bizi Takip Edin