Koronavirüs salgınında kiracıların durumu

Covid-19 koronavirüs salgını çok sayıda esnafı mağdur etmiştir. Hükümetimizin almış olduğu kararlar doğrultusunda verilen banka kredileri can suyu olmuştur.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Covid-19 koronavirüs salgını çok sayıda esnafı mağdur etmiştir. Hükümetimizin almış olduğu kararlar doğrultusunda verilen banka kredileri can suyu olmuştur. Bu süre zarfında kapalı kalan, kira ödeyen ve giderleri olan işyerleri fazlasıyla etkilenmiştir. Bu iş yerlerinin düzelmesi işlerine başlamaları veya bu kiraları ödemeleri mümkün gözükmemektedir.

Kira desteği için veya kira kanunu yeniden ele alınmalıdır. Kapalı kalan süre boyunca kira ödemeleri askıya alınmalıdır. Kira desteği devlet tarafından ödenmelidir. Örneğin kafeler, barlar, toplu taşıma araçları, düğün salonları, kuaförler zarar görmüştür ve kiracı ile mal sahibi ilişkileri çok ciddi hasar almıştır.

Alışveriş merkezlerinde kira ödeyenlerin kapalı olduğu süre boyunca kira ödemelerinin bir kanunla gözden geçirilmesi gerektiğini düşünüyorum. Toplu taşıma araçları, düğün salonları, kuaförler, lokantalar, kapalı kalan daha nice iş yerleri büyük yıkımlara telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurmaması için merkezi hükümeti konularla ilgili mutlaka çalışması gerekmektedir. 

Toplu taşıma araçlara ÖTV’siz yakıt desteği verilmesi gerekmektedir. Yüz kişi taşıyan halk otobüsü şu an 20 kişi taşımakta, yirmi kişinin de 12 kişisi ücretsizdir. Bu durum ciddi zarar vermektedir. Bu çerçevede meslek sahiplerinin görevi sürdürmeleri mümkün değildir.

Bir iş yeri var kapatırsınız kira ile baş başa kalırsınız ancak taşımacılık hiç de öyle değil. Düşünsenize akşam yakıt alıyorsunuz bin TL veriyorsunuz ertesi güne yakıt almak için 800 lira ilave yapıyorsunuz tekrar bin TL yakıt alıyorsunuz kazanç 200 TL. Bunun için hükümetin bu kararları gözden geçirmesi gerektiğini düşünüyorum.

15 Haziran sonrası kanuni yollara işyeri sahipleri veya alacaklılar müracaat edecekler, müracaat edilmesi halinde birçok işyeri bir taraftan kirasını ödeyecek diğer taraftan ağır darbe almış üç ay kapalı kalmış veya daha fazla kapalı kalan işyerleri ile icralık olacaktır.

Kredi desteği uzun vadeli veya kapalı kalan dönem için çözüm yolu aranması gerekmektedir. Bu sebeple daha fazla insanların işini kaybetmemesi için Halk Bankası’nın uygulamış olduğu 25 bin kredi desteğinin ilavesi olarak kira sorunu ortadan kalkması ve esnafın devlete olan sorumluluklarını yerine getirebilmesi gerekmektedir.

Esnaf yaklaşık 14 ayrı vergi ve muhasebe giderleri ile karşı karşıya kalmaktadır. Bu sorumluluklarını yerine getiren esnafa bu zor günde yapılan destek gibi bir destekte kira konusunda toplu ulaşıma ÖTV desteği yapılması gerektiğini düşünmekteyim. Aksi takdirde telafisi mümkün olmayan konularla esnaf karşı karşıya gelecektir.

Okurlarımıza Saygılarımla.

Powered by Froala Editor

Koronavirüs salgınında kiracıların durumu
Bizi Takip Edin