Kurbankent'in birincisi Sur güzeli

Beykoz Belediyesi Çavuşbaşı'nda kurduğu Kurbankent renkli bir yarışmaya evsahipliği yaptı.

Anadolu'nun çeşitli bölgelerinde düzenlenen “En İyi Kurbanlık Hayvan Yarışması” bu kez İstanbul Beykoz'da düzenlendi. Yarışmanın birincisi ise 800 kğ'lık ‘Sur.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi Çavuşbaşı’nda kurduğu Kurbankent renkli bir yarışmaya evsahipliği yaptı.

Anadolu’nun çeşitli bölgelerinde düzenlenen “En İyi Kurbanlık Hayvan Yarışması” bu kez İstanbul Beykoz’da düzenlendi. Yarışmanın birincisi ise 800 kğ’lık ‘Sur Güzeli’ oldu.

Kurbankent’te yer alan 3600 büyükbaş hayvanın yer aldığı 160 çadır tek tek jüri üyeleri tarafından gezilerek finale kalan kurbanlıklar belirlendi. Hafta sonu ise düzenlenen yarışmada dereceye girenler belirlendi.

Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, İlçe Tarım ve Hayvancılık Müdürü İbrahim Özdemir, Meclis Üyesi Engin Yıldız, Veteriner Hekim Turgut Özdemir ve kurbanlık satıcılarından oluşan jüri, dereceye giren kurbanlıkları seçerken zorlandığı görüldü.

Tek tek jüriye tanıtılan finalist kurbanlıklar zaman zaman izleyicilere zor anlar yaşatsa da yarışma başarıyla tamamlandı. Dereceye giren Diyarbakır’dan ‘Sur Güzeli’ birinci, Ardahan’dan ‘Yayla Aslanı’ ikinci, Bayburt’tan ‘Sarıhanlı’ ise üçüncü oldu.

Birinci olan ‘Sur Güzeli’ne tam altın ödülünü takan Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, yarışmayla hem Anadolu’nun çeşitli bölgelerinden gelen kurbanlık satıcıları için hem de kurbanlık almaya gelen vatandaşlar için güzel bir geçirmek olduğunu belirterek, “Vatandaşlarımızın bayramı huzurla geçirmesi için tüm önlemlerimizi aldık ve hazırlıklarımızı tamamladık. Kurbankent temizliğiyle ve düzenli yapısıyla örnek gösteriliyor. Yarışma da ayrı güzellik kattı. Yarışma, kurbanlıkların anatomik yapısı, dış görünümü, ağırlığı, temizliği ve besi durumu kriterlerine göre yapıldı. Kurbanlıkları yetiştiren vatandaşlarımızı kutluyorum” dedi.

Yarışma sonunda belediye tarafından vatandaşlara 1000 kişilik kavurmalı pilav, ayran ve tatlı ikramı yapıldı.

Yarışmada yer alan boğa ve isimleri şöyle:

Sur Güzeli- 800 kğ  Diyarbakır

Pehlivan- 800 kğ.. Diyarbakır

Ramiz Dayı- 810 kğ Amasya

Memati- 850 kğ  Erzurum

Tosun Paşa  770 kğ   Amasya

Malkoçoğlu  820 kğ  Çankırı

Yayla Aslanı  850 kğ Ardahan

Kabadayı-860 kağ  Çankırı

Civan- 770 kğ Ardahan

Sarıhanlı- 900 kğ Bayburt

Kurbankent'in birincisi Sur güzeli
Bizi Takip Edin