Sokak hayvanlarına besleme noktaları kuruluyor

Beykoz'da sokak hayvanları için mahallelerde uygun yelere besleme noktaları kurulacak.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla hayvan severlerle bir araya geldi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelik

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’da sokak hayvanları için mahallelerde uygun yelere besleme noktaları kurulacak.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla hayvan severlerle bir araya geldi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü dolayısıyla hayvan severlerle bir araya geldi. Sokak hayvanları için beş yıldan bu yana gönüllü hayvan severle el ele çalıştıklarını belirten Çelikbilek: “Hepimiz onlardan sorumluyuz. Gönlüm tek bir hayvanın telef olmasına bile razı gelmez” dedi.  

Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’in ev sahipliğinde Beytaş Teras Cafe’de düzenlenen toplantıya, gönüllü tanıtım kartına sahip 50 gönüllü, başkan yardımcıları ve belediye veteriner hekimleri katıldı.  

Sokak hayvanları için gönüllülerle birlikte bugüne kadar yürütülen çalışmaların görüşüldüğü toplantıda besleme noktaları ve geri dönüşüm ekmek kutusu gibi yeni projeler hakkında bilgiler verildi.

Sokak Hayvanlarına Büyük Bütçe Ayırdık

Sokak havyanları için 5 yılda önemli çalışmalar yaptıklarını vurgulayan Çelikbilek: ‘Göreve geldiğimiz ilk günden bu yana hayvan severlerle el ele çalışıyor, düzenli toplantılarda bir araya gelerek istişarede bulunuyoruz. Bugüne kadar çalışmalarımıza katkı sunan hayvan sever dostlarımıza teşekkür ediyorum. İstanbul’un en büyük 5. ilçesiyiz fakat gelir itibariyle sonuncu sıralardayız. Buna rağmen sokak hayvanlarının çevreye zarar vermeden kendi ortamlarında yaşamaları için büyük bütçeler ayırdık. Bünyemizde 5 veteriner hekim istihdam ettik, barınağımızı iyileştirdik. Sahiplendirme kampanyaları yürüttük, bugüne kadar 10 bin hayvanın kısırlaştırma ve bakımı yaptık.  İlçemizin %84’ü ormanlık olması nedeniyle bu alanlara çok fazla köpek bırakılıyor. Yükümüz çok fazla, fakat buna rağmen sokak hayvanları için çalışmalar yürütüyoruz. Bir tane dahi hayvanın telef olmasına gönlümüz razı gelmez” dedi.  

Besleme Noktaları Kuruluyor 

Toplantıda sokak hayvanları için yapılacak yeni çalışmaları da aktaran Çelikbilek: “Çevre için bir yatırım yaptık ve konteynerlerimizi yer altına aldı,  fakat gördük ki hayvanlarımız aç kalıyorlar, bunun üzerine besleme noktaları kurma kararı aldık. Mahallelerde uygun yelere kurulacak besleme noktalarıyla sokak hayvanları mahalle sakinleri ve gönüllüler tarafından beslenecek, su ihtiyaçlarını da buralarda karşılayabilecekler.” şeklinde konuştu. 

İsrafa Karşı Bayat Ekmek Kutuları

Sokak hayvanlarına olan sevginin artması ve sokak hayvanlarının benimsenmesi için okullarda çocuklara yönelik etkinlikler düzenlediklerini de hatırlatan Çelikbilek ekmek israfını önlemek amacıyla sokaklara 1000 adet bayat ekmek kutusu bırakacaklarını ve böylece hem ekmek israfının önüne geçeceklerini hem de sokak hayvanlarının besleneceğini söyledi.

Beykoz Belediyesi’ne destek ve katkıları dolayısıyla teşekkürlerini ileten hayvan severler de araç tahsisi, kedi besleme noktası gibi taleplerini dile getirdiler.

Toplantıda bir de sokak hayvanları için yapılan çalışmaların aktarıldığı bir de sunum yapıldı.

Sokak hayvanlarına besleme noktaları kuruluyor
Bizi Takip Edin