LGS saat kaçta başlayacak? Toplu ulaşıma LGS düzenlemesi

8’inci sınıf öğrencileri 2 Haziran Pazar günü Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında merkezi sınava girecek. Peki, LGS saat kaçta başlayacak, kaç dakika sürecek? LGS günü toplu taşıma ücretsiz mi, kimlere ücretsiz? İşte LGS sınav saati ve süresine ilişkin ayrıntılar…

LGS saat kaçta başlayacak Toplu ulaşıma LGS düzenlemesi
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Millî Eğitim Bakanlığınca 2 Haziran Pazar günü Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamında yapılacak merkezî sınav, 973 yurt içi sınav merkezinde 3 bin 891 okulda 62 bin 663 salonda, yurt dışında ise 11 sınav merkezi ve 11 okuldaki 35 salonda yapılacak.

LGS SAAT KAÇTA BAŞLAYACAK, KAÇ DAKİKA SÜRECEK?

Sınavda içerik, sınav süreleri ve soruların dağılımında değişiklik olmayacak, aynı içerikle sınav yapılacak. Geçen yıl deprem nedeniyle sadece birinci dönem konularından soru sorulmuştu.

BİRİNCİ OTURUM 09.30 İKİNCİ OTURUM 11.30’DA

Bu yıl 8. sınıf sınav tarihine göre işlenen tüm konular sınav kapsamında olacak. Merkezî sınavın birinci oturumu 09.30 ve ikinci oturum 11.30’da başlayacak. İki oturum hâlinde uygulanacak sınavda çoktan seçmeli 90 soru sorulacak ve oturumlar aynı gün tamamlanacak.

Sınavın birinci oturumu, 50 soruluk sözel alandan oluşup süresi 75 dakika olacak. 40 soruluk sayısal alandan oluşan ikinci oturum ise 80 dakika sürecek. Birinci oturumda, 8’inci sınıf Türkçe, T.C. inkılap tarihi ve Atatürkçülük, din kültürü ve ahlak bilgisi ile yabancı dil; ikinci oturumda ise matematik ve fen bilimleri derslerinden sorular sorulacak.

SINAV BİLGİLERİ E-OKUL’DA

Bakanlığın internet sitesinde yayımlanan duyuruya göre, LGS kapsamındaki merkezi sınava yönelik sınav merkezi, bina, salon ve sıra bilgileri ile sınav tedbirlerine ilişkin bilgilere “e-Okul” üzerinden ulaşılabilecek.

Fotoğraflı sınav giriş belgeleri, okul müdürlükleri tarafından elektronik ortamdan alınacak ve onaylanarak öğrencilere ulaştırılacak.

LGS sınav giriş belgesine https://e-okul.meb.gov.tr/ sitesinden erişilecek.

Öğrenciler sınava gelirken fotoğraflı onaylı giriş belgeleri ile geçerli kimlik belgelerini yanlarında bulunduracaklar.

LGS 2024 SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

Sonuçlar, 28 Haziran’da açıklanacak.

Sınav sonuçları 28 Haziran’da açıklanacak ve aynı gün Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayımlanacak.

KİMLER ÜCRETSİZ TOPLU TAŞIMA UYGULAMASINDAN FAYDALANABİLECEK?

Liselere Geçiş Sistemi (LGS) kapsamındaki merkezi sınav ile Tıpta Yan Dal Uzmanlık Eğitimi Giriş Sınavı’na (2024-YDUS) girecek öğrenciler ve sınav görevlileri, pazar günü toplu ulaşımı ücretsiz kullanabilecek.

Her iki sınav için geçerli ücretsiz toplu ulaşımdan faydalanmak isteyenlerin, sınav belgeleri veya görevli belgelerini göstermeleri yeterli olacak.

2 SAAT ÖNCEDEN BAŞLAYACAK

Sınavın 2 saat öncesinden başlayan ücretsiz ulaşım imkanı, sınav bitişinin 2 saat sonrasına kadar devam edecek.

Öte yandan, İETT, Avrupa Yakası’nda 23 hatta 28, Anadolu Yakası’nda ise 47 hatta 86 olmak üzere toplam 114 ek sefer planladı.

Şehir Hatları ise normal seferlere ek olarak saat 06.45 Bostancı ve 07.20 Büyükada kalkışlı seferler düzenleyecek.

LGS saat kaçta başlayacak? Toplu ulaşıma LGS düzenlemesi

Yorumlar kapalı.

Bizi Takip Edin