Lojistik Öğrencileri'nden sıradışı sergi

Toplumda kadına yönelik artan şiddete Beykoz’da yüksekokul öğrencileri sıra dışı bir sergiyle dikkati çekti.  

Öğrencilerin proje ödevi olarak hazırladıkları sergi şiddet mağduru erkeklerin mizansen fotoğraflarından oluşuyor. 

Beyk

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Toplumda kadına yönelik artan şiddete Beykoz’da yüksekokul öğrencileri sıra dışı bir sergiyle dikkati çekti.  

Öğrencilerin proje ödevi olarak hazırladıkları sergi şiddet mağduru erkeklerin mizansen fotoğraflarından oluşuyor. 

Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü öğrencilerinin Prof. Dr. Nüket Güz yönetiminde hazırladıkları, Ya Şiddet Sana da Uygulansaydı”  konulu fotoğraf sergisi açıldı.   

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen açılışa Beykoz Kaymakamı Aydın Ergün, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Beykoz Lojistik Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Ahmet Yüksel öğrenciler ve ilçe sakinleri katıldı. Sergi açılışının ardından ise kadına yönelik şiddetin nedenleri ve toplumdaki yansımalarının farklı bakış açılarıyla değerlendirildiği bir söyleşi  gerçekleştirildi.  

Türkiye’de Kadınların %25’i Şiddet Görüyor  

Şiddeti farklı boyutlarıyla ele aldığı konuşmasında kadınların tüm Dünya’da şiddet mağduru olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Nüket Güz “Profesör unvanını taşıyan eğitimli kadınlar da şiddet görüyor. Kadınlar maalesef sadece eşlerinden değil abi, kardeş ve ailenin diğere erkek akrabalardan da şiddet görüyor. Kadınlar çocukken rahat iletişim kurdukları erkek aile bireyleriyle büyüdükçe iletişim kuramıyor, aradaki mesafe artıyor.  Gelişmiş ya da gelişmemiş tüm ülkeler de kadınlar şiddete maruz kalıyor. Yapılan araştırmalara göre Türkiye’de kadınların %25’i şiddet görüyor” dedi.   

Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek üzere etkinlik ve programlara ağırlık verdiklerini başlangıcını ise Zeytinburnu Belediyesi ile düzenlenen “Değişen Dünyada Ailemiz Sempozyumu” ile yaptıklarını ifade eden  Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek ise:  “Kadına yönelik her türlü şiddet inancımızda yasak ve haramdır. İnancımızda bunun yerini asla bulamazsınız.  Eğer inanç değerleriniz örselenirse toplumda farklı manzaralar ortaya çıkar, şiddet olayları artar. Gençler aileden ayrı oturmayı günümüzde ihtiyat haline getirdi.  Büyük aileler gençlere yol gösteren reçeteler sunar. Aile kurumunun nasıl olacağı büyüklerden görülüp, öğrenilir. Yeni nesillerin bunu dikkate almasını diliyorum” diye konuştu.  

Soysal Hizmetler Uzmanı Aysel Yıldırım’ın kadın sığınma evleri ve şiddete uğrayan kadınlara sunulan sosyal hizmetler hakkında bilgi verdiği  söyleşide Best FM program yapımcısı Cem Arslan da günlük hayattaki gözlemlerini ve radyo programlarında yaşadıklarını aktardı. 

Lojistik Öğrencileri'nden sıradışı sergi
Bizi Takip Edin