Mahmut Efendi’nin cenazesi Beykoz’dan uğurlandı

93 yaşında vefat eden İsmailağa Cemaatinin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun naaşı, cenaze namazı için Beykoz’daki evinden Fatih Camisi’ne uğurlandı.
  • 24.06.2022 00:00:00

93 yaşında vefat eden İsmailağa Cemaatinin lideri Mahmut Ustaosmanoğlu’nun naaşı, cenaze namazı için Beykoz’daki evinden Fatih Camisi’ne uğurlandı.

https://www.youtube.com/watch?v=EQZ2Ivh7i6Y***

Nakşibendi Tarikatı’na bağlı İsmailağa Cemaati lideri Mahmut Ustaosmanoğlu (93) tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybetti. Ustaosmanoğlu’nun vefat haberini torunu Muhammed Fatih Ustaosmanoğlu duyurdu.

VEFAT HABERİNİ ALAN BİNLERCE KİŞİ AKIN ETTİ

Dün sabah saatlerinden itibaren Mahmut Ustaosmanoğlu’nun vefat haberini alan sevenleri ve öğrencileri Ustaosmanoğlu’nun Beykoz’daki evine akın etti. 

galeri ismahmut efendi nin cenazesi beykoz dan ugurlandi 4871

Türkiye’nin dört bir yanında gelenler nedeniyle eve çıkan sokaklar araçlarla dolup taştı. Sokaklar araç trafiğine kapatılırken, Ustaosmanoğlu’nun sevenleri sabah saatlerine kadar evin önünde bekledi.

Bugün ise Fatih Camii’nde son yolculuğuna uğurlanacak olan Ustaosmanoğlu’nun naaşı, cenaze namazı için Beykoz’daki evinden Fatih Camii’ne uğurlandı.

galeri ismahmut efendi nin cenazesi beykoz dan ugurlandi 9848

MAHMUT USTAOSMANOĞLU KİMDİR?

Trabzon’un Of ilçesinde 1929’de doğan Mahmut Ustaosmanoğlu, ilk eğitimini memleketinde aldı. 16 yaşında icazet alarak ders vermeye başladı. 1951’de Sivas’a vaiz olarak atandı. 1952’de tanıştığı Ahıskalı Ali Haydar Efendi, onun İstanbul Fatih Çarşamba’daki İsmailağa Camii’ne imam olarak göreve başlamasını sağladı. 1954’ten 1996’ya kadar İsmailağa Camii’nin imamlığını yaptı. Mahmut Ustaosmanoğlu, onlarca eser yazdı. Binlerce öğrenci yetiştiren ve sevenleri tarafından Mahmut Efendi olarak isimlendirilen Ustaosmanoğlu, 2010’da Uluslararası İnsanlığa Hizmet Sempozyumu’nda ‘İnsanlığa Hizmet Ödülü’ne layık görüldü.

İlgili Haberler