'Markalı din, markalı hizmet edecek din görevlisi ister'

Beykoz Müftülüğü, Münir Arıkan'ın katılımıyla “Gelecek, nasıl bir din görevlisi  bekliyor?” konulu konferans düzenledi.

Beykoz Müftülüğü personeli  Münir Arıkan konferansında bir araya geldi. “Gelecek, nasıl bir din görevlisi  bekliyor?

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Müftülüğü, Münir Arıkan’ın katılımıyla “Gelecek, nasıl bir din görevlisi  bekliyor?” konulu konferans düzenledi.

Beykoz Müftülüğü personeli  Münir Arıkan konferansında bir araya geldi. “Gelecek, nasıl bir din görevlisi  bekliyor?” konulu konferans programı, Prof.Dr. Necmettin ERBAKAN Kültür Merkezinde yapıldı.

Kurum personeline yönelik olarak yapılan konferansa  Beykoz Müftüsü Hüseyin DEMİRTAŞ,  Ensar Vakfı Genel Müdürü Hüseyin Kader,  Beykoz Vaizleri Aydın Yöndem, Ayşe Nur Kapusuz , Ayşen Köktaş ile Kur’an Kursu Öğreticileri ve Din Görevlileri katıldı.

Sunuculuğunu imam-hatip Soner Çelebi’nin yaptığı program Alibahadır Köyü Camii imam-hatibi  Yusuf Yılmaz’ın okuduğu Kur’an tilaveti ile başladı.

Ardından Beykoz Müftüsü Hüseyin Demirtaş  programın açılış konuşmasını yaptı. Müftü Demirtaş konuşmasında şunları söyledi: “Yüce Rabbimizin ,  İnsanlığa mutluluk projesi olan güzel dinimiz İslamı , insanlıkla buluşturmak ve insanımıza din hizmeti sunmakla  görevli bir teşkilatın mensuplarıyız. Bu güzel din, evrensel bir dindir. Bu güzel din insanlığın  sorularına cevap , sorunlarına çözüm  üreten bir dindir. Hayat hızla akışını devam ettiriyor. Toplumsal sorunlara çözümler üretmek durumundayız. Hedef kitlemizi iyi analiz etmek ve hizmetlerimizi  tüm toplum kesimlerine ayırt etmeden  çağcıl ve çağdaş bir sunumla sunmamız gerekiyor. Hepimizin bir  gelecek perspektifine ihtiyacımız var. Kurum olarak misyon ve vizyonumuzu belirledik. Yol haritamızı ortaya koyduk. Misyon ve vizyonumuzu İbadetler’de; İhlas Ve Samimiyet, Hal ve Gidişat’ta ; İstikamet,Davranışlar’da; Merhamet,Tavır ve Tarz’da; Akl-ı Selim,  Kalb-i Selim, Zevk-i Selim,Dua’da; Tefekkür,Teşekkür, Takdir , ( Düşünme, Dile Getirme, Farkediş)Gaye’de; Allah rızası ve Dareyn Saadeti olarak belirledik”, dedi.

Verdiği nitelikli konferans ve seminerleri ile haklı bir üne sahip  olan düşünce koçu Münir ARIKAN “Gelecek, nasıl bir din görevlisi bekliyor?” temalı  konferans programını sundu. Slayt eşliğinde sunumlarla destekliği  konferansında   Münir ARIKAN , önemli tespitlerde bulundu.

ARIKAN, dünyada hızlı bir değişimin olduğuna işaret ederek şöyle dedi:  “Öncelikle farkındalığımızı geliştirmemiz gerekiyor. Farkındalığımızı bakış açılarımız belirler. Çok farklı bakış açılarına sahip olmamız  gerekiyor.Gelecek tasavvuru yapmamız gerekiyor. Geleceğin dünyasının nasıl şekilleneceğini gören, iyi analiz eden ve ona göre konumlananlar başarılı olacaktır. Başarının olduğu yerler, sevginin ve kaynaşmanın olduğu yerlerdir. Birbirimizin başarılarını tebrik ve takdir edelim” dedi.

Arıkan, “Hakikaten markalı bir dinimiz var. Böyle bir din, marka hizmetler, marka camiler, marka din gönüllüleri ister. Sahasında öne çıkmış insanları ve kaliteli hizmetlerini  tahlil etmemiz gerekmektedir.Bu din marka imamlarla yayılır.Örnek insanları kendinize modelleyin. Başta Hz. Peygamber olmak  üzere başarı hikayeleri ile dolu insanları görüyoruz şu kainatta” dedi.

Konferanstan diğer tespitler:

“İyi bir Niçin’i olan her şeyi başarır. Kendimize Niçin sorusunu çok sormamız gerekiyor. Hepimizin iki doğum günü vardır. Birincisi doğduğumuz gün, diğeri de Niçin doğduğumuzu keşfettiğimiz gündür.”

“Müslüman nitelikli olmalıdır. Hz. Yusuf Peygamber, zindanlardan iki özelliği ile çıktı: Birincisi Rüya tevili yaptı , diğeri de ekonomiye talip oldu. Hepimizin niteliği olmalıdır. Ben buna iki altın bilezik diyorum”

“Baki kalan bu kubbede hoş bir sada bırakmaktır. Sümüklü böcek, gümüş renkli iz bırakarak varlığını devam ettirir. Bize de yakışan  insanlığımıza yakışır izler, eserler bırakmamız gerekir”

“Her birimizin potansiyeli  vardır. Her potansiyel ve kabiliyet Allah’ın bir ilhamıdır. Onu işlememiz ve geliştirmemiz gerekmektedir.”

“Kötülükle mücadele etmenin yolu iyiliği yaygınlaştırmaktır. İyilik zinciri oluşturmamız gerekmektedir. Her insan, 3 iyilik yapsa  ve iyilik yaptığı kişiler de  üç iyilik yapsalar 16. Zincirde binlerce iyiliğe ulaşır”

“Bilgiyi geliştirmemiz gerekiyor. Bu gün büyük alış-veriş merkezlerinde  yüz okuma istemleri ile sattıkları ürünlere ilgi ve alakayı okuyarak mal siparişi veriyorlar

“Abdest robotunu ilk defa yapan Müslümanlardır. 1000 yıl önce El-cezeri , hazırladığı düzenekle abdest alma roboto hazırlamıştır. Bu gün bu sistem , abdest  için  fazladan harcanan suyun israf edilmesini engelleyen bir sistemdir.”

“Eğer, niyetiniz ve inancınız, özgüveniniz olursa mutlaka başarırsınız. Felix isimli kişi uzaydan yeryüzüne atlamıştır. Bu kişi koluna ben uçmak için doğdum şeklinde koluna yazı kazıtmış. Bu kişi binlerce metreden yeryüzüne atlamıştır.Tüm dünya bu atlayışı izlemiştir

“Huzur istiyorsak hazır olamlıyız. Bizim kültürümüzde hzır  hikayeleri vardır. Hızırın imadad yetişmesi için bizim önce hazır olmamız gerekir. Hazır-Hızır-Huzur diyorum”

'Markalı din, markalı hizmet edecek din görevlisi ister'
Bizi Takip Edin