Sol Cephe Beykoz Meclisi kuruldu

Sol Cephe, Paşabahçe Kristal İş Sendikası'nın Genel Merkez Binası'nda ilk toplantısını yaparak Beykoz halkıyla buluştu.

15 Aralık 2013 tarihinde kurulan ve dört temel ilkesi bulunan Sol Cephe, Paşabahçe Kristal İş Sendikası'nın…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sol Cephe, Paşabahçe Kristal İş Sendikası’nın Genel Merkez Binası’nda ilk toplantısını yaparak Beykoz halkıyla buluştu.

15 Aralık 2013 tarihinde kurulan ve dört temel ilkesi bulunan Sol Cephe, Paşabahçe Kristal İş Sendikası’nın Genel Merkez Binası’nda ilk toplantısını yaparak Beykoz halkıyla buluştu. Kısa sürede güçlü bir yapılanmaya giden örgüt, Haziran Direnişi’nin sonrasında Türkiye’nin eksikliği olan örgütsüzlüğe son vermek için bir adım atarak Türkiye’nin birçok ilinde meclis kurdu. Kasım ayında yaklaşık 40 sanatçı, siyasetçi ve bilim insanının bir araya gelerek Sol Cephe fikrini ortaya atmasıyla meydana gelen Sol Cephe Beykoz Meclisi‘ni kurdu.

Hürriyet Yaşar ve Aysel Tekerek’in konuşmasını üstlendiği toplantı, bombalı bir saldırı sonucu hayatını kaybeden gazeteci Uğur Mumcu,  Haziran Direnişi’nde yitirilenler, Türkiye’nin ve dünyanın ilerici birikimi için mücadele eden ve bu mücadele esnasında hayatını yitirenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. CHP Beykoz Belediye Başkan adayı Hızır Yılmaz’ın da katıldığı toplantıda katılımcılara Sol Cephe’nin hedef ve ilkeleri  aktarılırken, örgütün, herhangi bir yapının iradesine tabi olmadığının altı çizildi.

Toplantıda ilk olarak konuşan Hürriyet Yaşar Beykoz’da fabrikaların kapatılmasını hatırlatarak şu sözleri kaydetti: “Sol Cephe, işçilerin, emekçilerin, yoksul köylülerin, gençlerin, kadınların ve yaşamını başkalarının sırtından kazanmayanların, ülkemizin geleceğine dair ortak kaygı ve özlemleri olanların temel ilkeler etrafında güçlerini birleştirerek yarattığı bir halk hareketidir. Ülkemizde AK Parti önderliğinde yeniden yapılandırılan, gerici, iş birlikçi bir sermaye diktatörlüğü hüküm sürmektedir. Sol Cephe sadece halkın kendi gücüne güvenir”

Yaşar’ın ardından sözü alan Aysel Tekerek ise, Sol Cephe’nin kuruluş sürecini, amacını ve ilkelerini toplantıya katılanlara aktararak Ak Parti iktidarının Türkiye’de yarattığı olumsuzluklara dikkat çekti. Haziran Direnişi ile birlikte halkta oluşan örgütlenme ihtiyacının Sol Cephe fikrini doğurduğunu belirten Tekerek, “Bundan sonra Haziran’ı unutarak hareket edilemez. Bu halk Haziran Direnişi’ni unutamaz, geliştirebilir. Tam da Sol Cephe burada anlamlıdır. 5 haftalık bir sürede yaklaşık 20’ye yakın ilde sol cephe meclisleri kurulmuş durumda. Çok kısa bir zamanda çok güçlü bir Sol Cephe kuruluşlarına şahit olduk biz. Türkiye’de güzel, canlı bir örneğin içinden geçtiğimizi düşünüyorum. Şahit olduğumuz şey daha önceki örneklerden çok farklı.  Genel kuruluşundan hemen sonra hızla yol alan, insanlara temas eden çalışmaya katan Sol Cephe kuruluşları ve faaliyetleri ile karşı karşıyayız. Bu çok umut verici bir şey” dedi.

Toplantıda ayrıca Sol Cephe’nin emperyalist boyunduruğu, kölece sömürüyü ve AKP faşizmini reddederek,  halkın büyük çoğunluğunun özlemi olan özgürlüğün, adaletin, eşitliğin, aydınlığın, direnişin Türkiye’sini kurmayı hedeflediği kaydedildi. Konuşmaların  sonrasında  12 kişiden oluşan Sol Cephe sekretarya üyeleri belirlendi. Bu birlikteliğin temel ilkelerinden birisi Sol Cephe’nin tüm kararlarını kendi karar organlarında almasıdır.

Sol Cephe Beykoz Meclisi kuruldu
Bizi Takip Edin