Mecliste faaliyet raporu gerginliği!

Beykoz Belediye Meclisi, Nisan ayı ikinci oturumunda 2014 yılı faaliyet raporu görüşüldü.

Beykoz Belediye Meclisi Nisan ayı 2. Oturumunu, meclis üyelerinin eksiksiz katılımı ile tamamladı. Açılış ve yoklamanın ardından 06.04.2015 tarihli…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediye Meclisi, Nisan ayı ikinci oturumunda 2014 yılı faaliyet raporu görüşüldü.

Beykoz Belediye Meclisi Nisan ayı 2. Oturumunu, meclis üyelerinin eksiksiz katılımı ile tamamladı. Açılış ve yoklamanın ardından 06.04.2015 tarihli tutanak oylamaya sunuldu. Oturuma; Meclis Üyelerinin yanı sıra birim müdürleri de katıldı. Meclisi locada, AK Parti İlçe Başkanı Mustafa Gürkan ve CHP İlçe Başkanı Şevket Arıkan dikkatle takip etti.

Denetim Raporu okunması sırasında Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek oturumun ilk bölümünü yönetirken, faaliyet raporunun okunma bölümünü ise Başkanvekili Manolya Demirören Tekin yönetti.

Salim Öztürk: 2014 yılında damga vuran faaliyetimiz ‘2/B’…

Daha sonra 2014 yılı faaliyet raporunu sunmak üzere Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk, sözü aldı. Sunum eşliğinde belediyenin yıl içerisinde yapmış olduğu etkinlikleri ve hizmetleri aktaran Öztürk; “Faaliyetlerin gerçekleşmesinde emeği olan herkese teşekkür ediyorum. Yaptığımız 1 yıllık hizmetleri 250 sayfalık bir kitaba ya da yarım saatlik bir konuşmaya sığdırmak elbette mümkün değil. Faaliyet raporu, hazırlanmış şekli ile yasalardan almış olduğu öngörü ve 2010-2014 yılı stratejik plandaki kurumsal, kentsel, toplumsal gelişmeyi sağlamasına yönelik üç olay üzerine kurgulanmıştır. Bizim fiziki yapımızı yani hizmet alanlarımızı, bu hizmet alanlarındaki hizmet binalarımızı, araçlarımızı ve buna bağlı da  insan kaynağı olarak belediyemizdeki bu faaliyetleri gerçekleştiren insan kaynaklarındaki sayımızı memur işçimiz, şirket çalışanları olmak üzere yaklaşık bin 300 civarında personelimizle bu faaliyetlerimizi gerçekleştirdik” dedi.

Salim Öztürk; eğitimden sağlığa, ulaşımdan sokak hizmetlerine kadar 2014 yılında yapılan etkinlikleri fotoğraflarla ve rakamlarla hazırlanan sunumla tek tek anlattı. 2014 yılına damgasını vuran en önemli faaliyetin 2/B olduğunu ifade eden Öztürk, Başkan Yücel Çelikbilek’e teşekkür ederek, artık vatandaşın mülkiyet demeyi bırakıp imar dediğini duymanın sevinci ve gururunu yaşadıklarını belirtti. Son olarak Öztürk, rakamsal değerleri detaylandırarak; “Bizim 2014 yılı bütçemiz 203 milyon idi. Daha sonra ek bütçe ile 44 milyon arttırılarak, 247 milyona yükseltildi.  Gider bütçemiz, 207 milyon 509 bin 626 olarak gerçekleştirildi. Bu giderler; personel giderleri, sosyal güvenlik kurumu devlet primi, mal ve hizmet alımları, faiz giderleri, cari transferler, sermaye giderleri, sermaye transferleri ve yedek ödenekler” şeklinde açıkladı.

Gülay Demirel: 11 yıldır iktidardasınız ama, sorunlar çözülemedi!

Salim Öztürk’ün ardından kürsüye faaliyet raporunu değerlendirmek üzere CHP Belediye Meclis Üyesi Gülay Demirel kürsüdeki yerini aldı. Geçen meclis toplantısındaki gibi soğuk rüzgarlar estirmeyeceğini, tam tersine güneyden getirdiği meltem rüzgarları sunacağını belirterek, başladığı konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Kültür Müdürümüz Adem Çalışkan’dan sadece bir Anıtkabir gezisi bekliyorum. Çanakkale ve Edirne’ye gitmemiş bir Beykozlu kalmamıştır diye düşünüyorum. Tanışma yılı diyeceğimiz bu yıl da onay verdiğimiz ya da vermediğimiz bir çok çalışma yapıldı. 11 yıldır belediye yönetimi sizde olmasına rağmen, çözümü imar sorununa bağlı olmayan bir çok konu halen sonuçlanamadı. Bundan önceki yıllarda belediyemizin borcu gerekçe gösterilerek, çağdaş ve yaşanılabilir bir kente dönüşmesi için olmazsa olmazların eksiliği ne yazıkki bugünde devam etmektedir. Gerek coğrafi konumu gerekse yıllardan bu yana çarpık kentleşmeden dolayı oluşan sıkıntıları gidermek için 11 yıl yeterli bir zamandı. Kaldı ki, iktidar partisi de sizsiniz. Vatandaşımızın başını akbaba gibi saran emlak simsarlarından nasıl koruyalım? Huzur, vatandaşımızın hasret kaldığı bir duygu…” Belediyenin tesisi olan BEYTAŞ’ın 31.12.2014 bilançosunda görülen zararın toplam 9 milyar 500 lira olduğunu, vadesi geçmiş ödenmemiş SSK ve vergi borcunun 5 milyon lira, bu şirketin mali gelirlerine bakıldığında ise battığı görülmekte olduğunu söyleyen Demirel, bu şirketin sorumlusunun Beykoz Belediyesi olduğunu belirtti.

Gülay Demirel’in halkla yapmış olduğu röportaj sunumu izletilmedi!

Konuşmasının ardından 1 yıllık belediye faaliyetlerinin halka nasıl yansıdığını öğrenmek üzere, halkın arasına karışarak hazırladığı sokak röportajını meclise sunmak isteyen Gülay Demirel, videonun başında AK Parti Grubu tarafından tepki ile karşılandı.

Başkanvekili Manalyo Demirören Tekin’in; “Böyle bir sunum yapacağınızı söylemediniz. Bu uygun değildir” sözü üzerine Demirel; “Ben size söyledim ama, siz içeriğini bana sormadınız” şeklinde cevap verdi.

Belediye Başkan Yardımcısı Salim Öztürk; “Siz vatandaşı orada temsil ediyorsunuz. Dedikleri şeyleri kürsüde değerlendirebilirsiniz ama, vatandaşı burada konuşturmak doğru olmaz” şeklinde tepkisini gösterirken; Başkan Yücel Çelikbilek’te, “Bu tür şeyler yanlıştır. O zaman yönetimde kim varsa, olumlu bir şeyler yapar ve o zaman burası başka yere döner” diyerek tepkisini koydu.

Bunun üzerine hazırlanmış olan röportaj sunumu, meclise izletilmedi. Gülay Demirel, sunumda vatandaşın sorunlarını ve sorularını sözlü olarak ifade etti. Amaçlarının Beykoz’a hizmet etmek olduğunu söyleyen Demirel; Yenimahalle ve Çubuklu’daki kadınların pazara gitme sorunu olduğunu ve buraya ring ilave edilmesi gerektiğini, akan yağmur sularının caddeleri kullanılmaz duruma getirdiğini, balıkçıların sorunlarını, küçük sanayi esnafının beklediği bir sanayi sitesi olduğunu meclise aktardı.

Yakup Özbek: Beykoz Belediyesi teknolojiyi iyi kullanıyor!

Demirel’in konuşmasının ardından söz alan AK Parti Belediye Meclis Üyesi Yakup Özbek, faaliyet raporunu ve Beykoz Belediyesi’nin teknolojiyle ilişkisini şöyle değerlendirdi: “Beykoz’a ilkleri yaşatan bir belediye var… Nasıl mı? Teknolojiyi en iyi kullanan belediyelerin başında geliyoruz. Bilgisayar ağı ve donanımını güvenli ve hızlı bir şekilde kullanıyor. Radyo ve televizyon yayını yapan bir belediyeyiz. Beykoz Belediyemizin ayrıca facebook sayfası var. Böylece belediyemiz halka, halkımızda belediyeye daha yakın oluyor. Beykozlu tüm işlemlerini buradan yapabiliyor…2/B konusunda da sadece bizim belediyemiz ilki başarmış ve vatandaşımıza yarı fiyatına arazileri satmıştır. Sosyal belediyecilik yönünden de başarılı işler yapan bir belediyeyiz. Şeffaf bir belediyecilik, hesap veren bir belediyecilik çalışması yapılıyor…”

Aydın Düzgün: Kapitalist bir aileden gelip, demokratik bir davranış sergilemeniz mümkün değil…

Söz alan CHP Belediye Meclis Üyesi Aydın Düzgün, faaliyet raporuna ‘resimli roman’ benzetmesini yaptı. Aydın, Yakup Özbek’in sosyal medya ve teknoloji değerlendirmesine ise şu şekilde yanıt verdi: “Facebook’u, twitter’ı övüyorsun ama, senin üstekiler kapatıyor”.

Konuşmasının başında “8 Haziran’da büyük bir fırtına geliyor, ona göre sağlam yerlerde durun” diyen Aydın Düzgün, yapılan faaliyetlere, hizmetlere; “Cemaat ne derse desin, imam bildiğini yapıyor” değerlendirmesini yaptı.

Dakikasının bittiğinin uyarısı yapan Başkanvekili Manolya Demirören Tekin’ e, Düzgün şu ifadeyi kullandı: “Kapitalist bir aileden gelip, demokratik bir davranış sergilemeniz mümkün değil. O yüzden biraz daha kibar olamanızı rica edeceğim”. Demirören Tekin de, “Üslubunuza dikkat edin, bir daha uyarmayacağım” diyerek cevap verdi.

Aydın Düzgün, daha sonradan meclisten uyarı almasının ardından Demirören Tekin’den özür diledi.

Beykoz’un kaynakları doğru kullanılmıyor!

Aydın Düzgün konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Köy tüzel kişiliklere bağlı arsalar kısa bir zaman önce Beykoz Belediyesi’ne geçti. 45 senedir Beykozlunun oturduğu araziler neyin acelesine satılık? BEYTAŞ, evet Yalçın Bey’le ilgili övmüştüm geçen sefer. Hakikaten kendisini tebrik ediyorum. Bu dönem ilk defa 1,5 milyon lira zararla kapattı. 3,5 milyon kara geçirdi. Fen İşleri’ne akıl ermiyor… 20 miyon harcamış, 9 milyon nerede? Cebinden para harcamamış herhalde… Hanefi Başkan, geçen sene bal, petek bir sürü şey dağıtıldı. Onun parasını burada göremedim. Aynı hamam, aynı tas bu iş devam ediyor. Beykoz’un kaynaklarının doğru harcanmadığı kanısını bende her geçen gün artmaktadır”.

Nevzat Oral: Çalışmalarımız Beykoz için milattır!

AK Parti Belediye Meclis Üyesi Nevzat Oral da faaliyet raporunu şu cümlerle değerlendirdi: “Beykoz’un en önemli sorunları olan mülkiyet ve imar çalışmaları Beykoz’un her seçim dönemi tartışma konusu olmuş, Beykoz halkı yıllarca büyük sıkıntı duyduğu bu sorunun çözümünü beklemiştir. Bugün bu çalışmaların bir kısmının bitip, hayata geçmesi; bir kısmının hala çözülüyor olması çok kolay olmamıştır. Beykoz halkının ihtiyaçlarına cevap verebilme gayreti gösterilmiştir. Beykoz halkı, bu siyasi iktidara 3 dönem güvenmiş ve arkasında durmuştur. 2/B arazileride büyük bir çalışma karşılığında belediyeye aktarımı sağlanmış, halkımızda belediyeden bunu almıştır. Bugün Beykoz halkının karşısına gelip sözümüzü tutabilme onuru ile hizmete devam etmekteyiz. Çalışmalarımız Beykoz için milattır”.

Yücel Çelikbilek: Beykoz’u biz kazandırıyoruz, siz kaybettiriyorsunuz!

Son olarak Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, sözü aldı. Beykoz halkının refahı için, kazanımları için çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Başkan Çelikbilek, sözlerini şöyle sürdürdü: “Biz Cumhuriyet Halk Partisi’nin öncesinde ve sonrasında Beykoz’a neler yaptığını bilmeyenlerden değiliz. Beykoz halkı kim ne kadar iş yapıp, yapmadığını bilir. Dolayısıyla 3.dönem bizim buraya taşıdılar. Aydın Bey’e söyleyim: Değerli Başkanıma bir söz söyledi. Bu bölgede yaşayan elit kesim veya kapitalist kesimin kimin yanında olduğunu halk çok daha iyi biliyor. Sizin kimin yanınızda olduğunuz belli, o kesiminde kimin yanında olduğu belli…Bizim kucaklamamıza rağmen, halen sizin yanınızdalarsa, Beykoz halkının bunu iyi bir şekilde değerlendirmesi lazım. Beykoz’u biz kazandırıyoruz, siz kaybettiriyorsunuz. Beykoz sıkıntılı, zor bir bölge ve biz bu sıkıntıdan iyi çıkarmaya çalışıyoruz… Beykoz Belediyesi’nin kasasına 830 milyon liraya yakın bir para, halkın cebinde de kat trilyon para bıraktık. Siz böyle bir belediye gördünüz mü? Beykoz halkının %40’ı o paradan yararlandı. 1 kat trilyon halkın cebinde kaldı. Biz o arsaları halka satarken, burada sizler, sizin ekipleriniz ‘satmayın’ diye nara attınız. Bunu unutmak mümkün değil…Lafta değil, özde halkçı olmak lazım. Halkçılık, halkın menfaatlerini koruyarak olur. 1 kat trilyon parayı halkın cebinde bırakırsanız, halkçı olursunuz!”. Konuşmasının devamında Başkan Çelikbilek, mevcut imkanlar dahilinde 10 bin öğrenciye eğitim yardımı yaptıklarını, yılın 12 ayında kültürel etkinlikler, vatandaşın istekleri doğrultusunda da çeşitli geziler düzenlendiğini söyleyerek, yapılan bu çalışmaların bütçe olmadan gerçekleştirilemeyeceğinin altını çizdi. Doğru ve planlı bir bütçe yönettiklerini belirten Başkan Çelikbilek, bunun da halk tarafından takdir gördüğünü ifade etti.

Konuşmaların ardından CHP’nin ret verdiği 2014 Faaliyet Raporu AK Parti’li meclis üyelerinin oy çokluğuyla kabul edildi.

Mecliste faaliyet raporu gerginliği!
Bizi Takip Edin