Müftü Ali Efe Beykoz’da Ramazan hazırlıklarını anlattı

Beykoz Müftülüğü on bir ayın sultanı Ramazan için hazırlıklarını tamamladı. Beykoz Müftüsü Ali Efe, Ramazan ayına dair hazırlıkları ve salgın hastalıktan dolayı bu sene Ramazan ayının nasıl geçeceğini Beykoz Güncel Haber

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Müftülüğü on bir ayın sultanı Ramazan için hazırlıklarını tamamladı. Beykoz Müftüsü Ali Efe, Ramazan ayına dair hazırlıkları ve salgın hastalıktan dolayı bu sene Ramazan ayının nasıl geçeceğini Beykoz Güncel Haber’e anlattı. 

Ramazan ayına dair hazırlıkların tamamladığını belirten Beykoz Müftüsü Ali Efe, “Rahmet, mağfiret ve cehennemden kurtuluş ayı olan mübarek Ramazan ayına kavuşmuş bulunuyoruz. 12 Nisan Pazartesi akşamı kılacağımız teravih namazının ardından 13 Nisan Salı günü tutacağımız ilk orucumuzla Ramazan ayına girmiş olacağız.” dedi.

“ŞİFA AYI RAMAZAN”

Müftü Efe, Diyanet İşleri Başkanlığınca bu sene de Ramazan ayının temasını, “Şifa Ayı Ramazan” olarak belirlendiğini ifade ederek ,”Gönüllerimizde on bir ayın sultanı olarak yer eden Ramazan, bütün mahiyetiyle maddi ve manevi hastalıklarımız için bir şifa kaynağıdır, şifa ayıdır. Bu ayda nazil olan Kuranı Kerim şifa kaynağıdır. Gönüllerimiz bu ayda Kuranla şifa ve inşirah bulacaktır. Peygamberimiz (sav) ve Cebrail (as)’ın her ramazan karşılıklı olarak Kuranı Kerim okumaları vesilesiyle bizler için sünnet olan Mukabelelerimizi okurken aynı zamanda Kuranın rehberliği hayatımızı ve yolumuzu aydınlatacaktır. Bu ay gerek özel sohbetlerimizde gerek camilerimizde ‘Şifa Ayı Ramazan’ konusuna işleyeceğiz.” dedi.

Ali Efe, Beykoz’un 137 camisinde pandemi kurallarına uygun olarak mukabelelerin gerçekleşeceğini söyledi.

“HATİMLER ONLİNE OKUNACAK”

İslam dininde önemli bir yeri olan mukabele geleneğinin bu sene salgın hastalık dolayısıyla kadınlara yönelik mukabeleler çevrimiçi görüntülü uygulamalardan gerçekleştirileceğini açıklayan Ali Efe, “Kadın hocalarımız, öğrenciler ve mukabelelere katılmak isteyenler ile birlikte çevrimiçi ortaklaşa belirlenen saatler içerisinde mukabelelerini okuyacak. Beykoz’daki bütün camii ve kuran kurslarımızda gerçekleştirilerek olan bu uygulama için vatandaşımız en yakın kuran kursu ya da camii hocamızdan hangi saatler içerisinde okunacağının bilgisini alabilirler.”

“EVİMİZİN BİR KÖŞESİNİ MESCİT HALİNE GETİRECEĞİZ”

Beykoz Müftüsü Efe, temennimiz Kadir gecesine ve bayrama biraz daha bu salgından kurtulmuş olarak ulaşmak, rabbim inşallah ramazana ulaştırdığı gibi sağlıklı bir şekilde bayrama da ulaştırsın diyerek konuşmasına şöyle devam etti:

“Evlerimizi camiinin bir parçası haline ve evimizin bir köşesini mescit haline getireceğiz. Kardeşlerimizden ben bunu dikkate almalarını istiyorum. Teravih namazı sünnet nafile bir namazdır. Cemaatle kılınması şart değildir. Kişi tek başına evinde kılabildiği gibi evinde ailesi ile beraber, namaz kıldırabilecek alt bilgiye sahip ise evinde kılabilir. İnsanımızdan bizim beklediğimiz 5 vakit farz namazlarına camilerimize buyursunlar teravih namazlarını ise evimizde kılalım.”

“Daha çok ailemizle geçireceğimiz bu dönemde Ramazan’ın manevi güzellikleriyle aile bağlarımızı güçlendirmek için fırsat olarak değerlendirmeliyiz. Ailemizle birlikte Teravihlerimizi kılarak, Kur’an okuyarak, sohbet ederek, iftar ve sahurumuzu birlikte yaparak en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. Özellikle çocuklarımızın dünyasında Ramazan’ın heyecanını ve güzelliklerini hissettirmeliyiz.”

“AŞI ORUCA ENGEL DEĞİLDİR”

Salgınla mücadele devam ediyor, esas gayemiz milletimizin sağlının korunmasıdır. Peygamber efendimiz (sav) oruç tutun sıhhat bulun buyurmuştur diyen Ali Efe şunları söyledi:

“Orucu bozan hususlar bellidir. Eğer insan vücuduna besin değeri taşıyan bir şey olsaydı aşı problem teşkil edebilirdi. Ama uzmanlarımız da Din İşleri Kurulu yüksek üyelerimizde ifade ettikleri gibi Covid-19 aşısının bir besleyici değeri yoktur ve oruca engel değildir. Ramazan ayında astım hastalarının kullandığı nefes açıcı spreyde oruca engel değildir. Aşı sırası gelen bütün vatandaşlarımız gönül rahatlığıyla aşısını olabilir.”

“Bu süreçte aşı olma sıramız geldiğinde aşımızı olarak gerekli tedbirimizi alacağız. Yüce dinimizin insan sağlığına verdiği önem gereği dikkatli ve tedbirli davranarak kendi sağlığımızı koruduğumuz gibi çevremizdeki kişilerin sağlığına ve kul hakkına da dikkat etmeliyiz.”

2021 Ramazan İmsakiyesi: 

Müftü Ali Efe Beykoz’da Ramazan hazırlıklarını anlattı
Bizi Takip Edin