Mustafa Gürkan 15 Temmuz sürecini değerlendirdi

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşanan süreç ile ilgili değerlendirmede bulundu.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşanan…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşanan süreç ile ilgili değerlendirmede bulundu.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, 15 Temmuz gecesi ve sonrasında yaşanan olayları değerlendirmek amacıyla Beykoz’un yerel basın temsilcileri ile bir araya geldi. Beykoz Belediyesi Sosyal Tesisleri Beytaş Sahil Restaurant’ta gerçekleşen kahvaltılı toplantıya İlçe Başkanı Mustafa Gürkan’ın yanı sıra Kadın Kolları Başkanı Gaye Zayıf, Gençlik Kolları Başkanı Mehmet Güler ile İlçe Başkan Yardımcıları Kadir Alarçin, Mehmet Temel, Zafer Aslan, Adnan Çeliker ve Abdullah Karahan katıldı.

Program yapılan kahvaltının ardından AK Parti Beykoz Tanıtım ve Medya Birim Başkanı Zafer Aslan’ın açılış konuşması ile başladı. 15 Temmuz sonrası Beykoz’da yaşanan olayları kamuoyuna aktaran basın mensuplarına teşekkür eden Zafer Aslan “Beykoz halkı büyük bir başarıya imza attı. Haberlerini sizde gece gündüz demeden yaptınız. Beykoz halkının FSM Köprüsü nu açmasından sonra bunun psikolojik baskısı darbecilerin gardını düşürdü. Halkımız da ülkemizin ve milletin geleceği için üstüne düşeni yaptı.“ diyerek sözü ilçe Başkanı Mustafa Gürkan’a bıraktı.

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan’da yaptığı konuşmada önemli günlerden geçtiklerini söyleyerek 15 Temmuz akşamı yaşananları ve sonraki süreci anlattı. Mustafa Gürkan açıklamalarında şunları söyledi;

Kitaplarda okuduğumuz şeyleri yaşadık

Bir ay evvel ülkemiz belki son bir kaç yüzyıldaki en korkunç, en alçak kalkışmalardan birine şahit oldu. Bunları hepimizi yaşadık. Yaşadıklarımızın boyutlarını daha yeni yeni kavrıyoruz. Asıl o olayı fiziksel anlamda yaşayan binlerce kardeşimiz var. Yaşadığımız bu süreçte hem ilçemiz hem de ülkemiz tereddüt etmeden asil bir duruş sergiledi. Bu sürecin bana öğrettiği çok farklı şeyler var. Öncelikle böylesine bir milletin evladı olduğumuz için gurur duydum. Hep kitaplarda okuduğumuz şeyleri birebir yaşama şansımız oldu.

O gece FSM kapanmışmıydı!

O gece Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde bir programımız vardı. Saat 22’ye doğru bitti. Programın bitişinden sonra çay içerken arkadaşlar tankların köprüyü kapattığı haberini verdiler. Hemen akabinde de İl Başkanlığından haber geldi. İlçeye geçtik ve tüm teşkilata mesaj yoluyla haber verdik. O saatlerde bir toplantımızın olması bizim için avantajdı ve Beykoz bunu en hızlı yapan ilçe oldu. İlk etapta 2 bin kişi ilçeye geldi. Cumhurbaşkanı’nın konuşması ile birlikte köprüye intikal ettik. Çok kısa sürede o coşkulu kalabalık tankların hepsini ele geçirdi. Daha sonra biz bunun yansımalarını pek görmedik. Dışarıdan gelen bazı vekillerin ‘FSM kapanmışmıydı’ ifadelerine çok şaşırdık. FSM’nin darbeci askerler tarafından hiç kapanmadığını düşünenlerin var olduğunu öğrendik. Yada buradaki mücadelenin bilinmediğini anladık.  FSM’deki işgalin kaldırılmasının ardından Beykoz’un farklı noktalarında yaklaşık 25 gün boyunca halkımız onurlu bir duruş sergiledi. Büyük milletin onurlu milletin evlatlarıyız. Beykoz gibi bir ilçede yaşamanın mutluluğunu gördüm. Beykoz da farklı şekilde eleştirdiğimiz gruplardaki kişilerin gayretini görmek bizleri mutlu etti.

Kendimi Filistin’de sandım

Beykoz da 3 şehit verdik. 68 de yaralımız var. O gece hastane ziyaretlerinde manzarayı görünce şok oldum. Sedyelerde üzerinde yatana yaralılar görünce kendimi Filistin’de sandım. Kendimi Dünya’da ciddi savaşların olduğu bir yerde zannettim. Sadece 1-2 saatlik olayda karşımıza böyle bir durum çıkıyorsa günlerce böyle durumları yaşandığı ülkeleri düşünerek bu gök kubbe altında ne kadar birlik ve beraberliğe ihtiyacımız olduğunun kıymetini gösterdi. Bu vesile ile bir kez daha şehitlerimize Allah’tan rahmet, gazilerimize sağlık ve acil şifalar diliyorum. Bu dönemin sıkıntısı hemen geçeceğine inanmıyorum. Bir yıl bu ülkeyi seven herkes her şeyi ile çok dikkat etmeli Bu iş sadece organize terör örgütü değil bağlantıları olduğu aşikâr. Şaka gibi geliyor belki ama Türkiye’nin işgal provalarının dahi yapıldığı günleri geride bıraktık.

Cumhuriyet tarihinin en büyük fotoğrafını verdik

Beykoz rekor katılımla Yenikapı’da yerimizi aldık. Taşıdığımız insan 15 binin üzerindeydi.  15 tekne bir  yolcu vapuru vardı. Son tekne kalktıktan sonra dahi geride en az 3 bin kişi vardı. Yenikapı’da ise 4 milyonun altında insanın olması imkansız. O yüzden 5 milyon rakamı bana göre abartılı değil. Cumhuriyet tarihinin en büyük fotoğrafını verdik. O fotoğrafa da özellikle bu ülkenin ihtiyacı vardı ve dünyanın da görmesi gerekiyordu. Fakat batı medyasının verdiği rakamları görünce bize nasıl baktığının ispatıdır. Temennim bu oluşan havanın ilçemizde ve ülkemizde büyüyerek ve gelişerek devam etmesidir.

Eti kemikten doğru sıyırmak gerekiyor

90’lardaki Türkiye’yi gençlere anlatmakta hep sıkıntı çeliyorduk. Siyasi görüşü ne olursa olsun o gece gençler yüzlerce kitap okudu, olay yaşadı. Bu ülkeyi seven gençlerin de, bu ülkeyi seven herkesin de bu imtihanı geçtiklerini düşünüyorum. Rabbim ilelebet bu bayrak altında yaşamayı nasip eder. Bu bir yılı iyi atlatırsak Türkiye, önümüzdeki günler ve yıllarda ekonomiden teknolojiye dünyada layık olacağı yere gelecektir. OHAL kararlarında sonra açığa alınan 81 bin üzerinde insanı aileleri ile birlikte düşünürsek ciddi bir rakama tekabül ediyor. Eti kemikten doğru sıyırarak yeni bir ayrışmaya yol açmadan bu sürecin tamamlanmasını arzu ediyorum. Unutmayalım ki güçlü olmak zorundayız. Bu topraklarda olduğumuz sürece var olmanın bir bedeli var.

Kendimi bu millete borçlu hissettim

15 Temmuz’dan sonra Beykozlu biri olarak kendimi bu millete borçlu hissettim. Toplantılarımızda da dile getirdim. Bu milletin bir kuruşu sizlere verilmiş imkanı dahi halele uğratamazsınız. Burada bizlere düşen bu güzel ülkenin ve yaşadığımız komşularımızın değerini bilmek. Siyaseten ömrümüzü ne kadar bilmem ama esnaf olarak bir vatandaş olarak bile bu ülkenin birlik ve beraberliği içi çalışmalıyız.  Rabbim ilçemizde ve ülkemize daha iyi hizmetler yapayı nasip eder.

Rabbim kınadıklarımızla aynı hallere düşmeyi göstermesin

Dün 14 Ağustos partimizin kuruluş yıl dönümüydü. AK Parti kurulurken Cumhurbaşkanımızın yaptığı konuşmayı tekrar dinlediğimde benim için iki önemli söz vardı. “Memleket sevdalıları” cümlesi ile “Türkiye’de artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak”. Ben AK Partinin ilk söylediği konuşmaya o tarife uygun bir hayat geçirdiğimi düşünüyorum. Rabbim Türkiye’de eskisinden çok daha güçlü ve doğru hizmet eden bir kadro olmayı bizlere nasip eder inşallah. Hepsinden öte kınadıklarımızla aynı hallere düşmeyi bizlere göstermez.  

Silah sıkanlar idam edilmelidir

Mustafa Gürkan yaptığı açıklamaların ardından basın mensuplarının sorularını da cevapladı. Bir soru üzerine idamı istediğini söyleyen Gürkan “ Modern dünya idam etmiyor ama x bir organizasyona öldürtüyor. Tank insanları ezdi geçti. Ambulansla yaralı taşıyanlara silah sıktılar. Bunların azmettirici ile silah sıkanlar idam edilmelidir.” dedi.

4 okul müdürü 80 öğretmen açığa alındı

AK Parti Beykoz İlçe Başkanı Mustafa Gürkan, Beykoz Kaymakamlığı ve Beykoz Belediyesi tarafından 3 şehidin ailesine 10 ar bin TL, 68 gaziye de 5 er bin lira ayrı ayrı ödeme yapıldığını da söyledi.  AK Parti Beykoz Teşkilatı olarak kademesel anlamda 155 kişi içerisinde fiili olarak FETÖ’cü olmadığını ifade eden Gürkan, şüphe duyduğumuz iki kişi vardı ama şuan öyle bir şey yok dedi. Beykoz İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde 4 okul müdürü, 80 öğretmenin de açığa alındığını söyledi.

Mustafa Gürkan 15 Temmuz sürecini değerlendirdi
Bizi Takip Edin