Nasıl bir millet olduk

Nerde o eski bayramlarımız. İnsana insan gibi yaklaşımımız insanları ötekileştirmediğimiz siyasi görüşüne etnik kökenine göre değerlendirmediğimiz, sadece ama sadece insan olarak değerlendirmediğimiz, gün geçmiyor ki ayrışmadığımız, biz ne ara böyle…

Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Nerde o eski bayramlarımız. İnsana insan gibi yaklaşımımız insanları ötekileştirmediğimiz siyasi görüşüne etnik kökenine göre değerlendirmediğimiz, sadece ama sadece insan olarak değerlendirmediğimiz, gün geçmiyor ki ayrışmadığımız, biz ne ara böyle bir millet olduk çıkarcı menfaatçi riyakar insanlar olduk.

Ne olursunuz özümüze dönelim artık. Gün geçmiyor ki daha da kopuyoruz ne küçüğün büyüğe, ne büyüğün küçüğe, ne de ölüye ne sevgisi kaldı nede saygısı. Bırakın bayramı sokakta bile yabancılaşmamız an meselesi. Nerde o mahalle kültürümüz, büyüklerimize hürmetimiz. Yeni nesil kopmuş “anasının kuzusu ciğerinin köşesi lan bu neyin çakası hepsi senin mi?” diyen gençlik anaya kanki, babaya peder diyen saygı yerlerde yeni nesil.

Diğer tarafta sırf menfaatleri çıkarları uğruna kendinden olmayanı ötekileştiren zavatlar. Bir kaç gün önce bir insan vefat etti. Adı Yaşar Nuri Öztürk. Sayfamda başsağlığı dilemiştim yaradanın yarattığı bir insan olduğu, komşumuz olduğu için. Aman Allah’ım arayan özelden yazan gördüklerinde sitem edenler. Yahu  kardeşim ölen bir insan ve benimde yaptığım bir baş sağlığı ne kadar dert oldu anlaşılır gibi değil ( inna lillahi ve inna raciun ) şüphesiz ki bizler Allahtan geldiğimiz gibi ona gideceğiz sorgu meleklerimiz sorgulayacak biz değil tabiki. Banane bu şahsın dünyadan ahirete giderken amel defterindeki notlarından. Ama mübarek hepimiz olmuşuz sorgu meleği bu neyin ferayanı arkadaş kişi kendi ameliyle sorgulanacak bırakta o düşünsün. Sizlerde sadece yaşamınızdaki iyilikler ve yaptığınız sevap ve günahlarınızla mesulsünüz. Bırakın onun kararını öbür dünyaya giden ve sorgulayacak olan sorgu melekleri yapsın ne kadar alim bir toplumuz ki gemi desek kaptan olursunuz, uçak desek pilot olursunuz, tren desek makinist olursunuz. Taktiri rabbimiz bilir ondanda sual olunmaz ki.!

Bu eleştiri yapanların bir kısmı. 

Birde kendi koltukları noktasında birinin hastalığının vefat ile neticelenip pekişmesi hatta mirasa konmanın derdinde olanlar .

Kendimize gelelim lütfen din kardeşiz. Buna kadar o kadar sorgulamamız gereken hadiseler varki hayatta işimiz mevtayla değil yaşamamızdaki gerçeklerle yüzleşirsek daha doğru bir toplum oluruz sanki.

Etrafımızdaki riyakar insanlar, iki yüzlü sahtekarlar, arkadan kuyu kazanlar, yüze gülüp fitne fesatlık yapanlar, taklacılar makara kukarıcılar, bin bir türlü yalan riya dedikodu yapan yaşını başını almış makam sahibi olmuş düzenbazlar yaşıyor. Hali hazırda bu insanları sorgulayın yanlışlarını arkasından konuşarak değil yüzlerine vurarak bi zahmet söyleyin. Mevtaları değil bu insan müsveddelerini uyarında bi zahmet kendilerine çeki düzen verirler belki yaşadığınız hayat daha yaşanılır olur.

Kendinize gelin beyler silkelenin Allah aşkına. Tabi huzurlu namuslu seviyeli bir hayat istiyorsak işimize geliyorsa tabi zor gözüküyor ama buda sizin tercihiniz olsun.

Unutmayın mahşer günü dev ekran kurulacak, dizi izler gibi izlenecek yediğiniz salatalıklar…

 Bu mübarek günlerde actık bayramlık ağzımızı rabbim afetsin bizi kalın sağlıcakla.

Ramazan bayramımız kutlu olsun

Nasıl bir millet olduk
Bizi Takip Edin