Neşet Ertaş ses yarışmasında hayat buldu

Beykoz Vakfı tarafından düzenlenen “Genç Neşetler Ses Yarışması”nda röntgen teknikeri Hulisi Gökmeşe birinci oldu.

2012 yılında kaybettiğimiz abdallık kültürünün son büyük temsilcisi Usta Türkücü Neşet Ertaş anısına Beykoz Vakfı tarafından düzenlenen.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Vakfı tarafından düzenlenen “Genç Neşetler Ses Yarışması”nda röntgen teknikeri Hulisi Gökmeşe birinci oldu.

2012 yılında kaybettiğimiz abdallık kültürünün son büyük temsilcisi Usta Türkücü Neşet Ertaş anısına Beykoz Vakfı tarafından düzenlenen “Genç Neşetler Ses Yarışması”nda röntgen teknikeri Hulisi Gökmeşe birinci oldu.

Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören ve yönetim kurulu üyelerinin ev sahipliğinde gerçekleştirilen geceye katılan konuklar arasında Beykoz Vakfı Başkanı Şaban Tören başta olmak üzere CHP İstanbul Milletvekili Didem Engin, Eski CHP Miletvekili Bülent Tanla, Eski Devlet Bakanı Önay Alpago, Korkusuz Gazetesi yazarı Can Ataklı da vardı.

Yarışmanın jüri koltuğuna Türk Halk Müziği Sanatçısı Bayram Bilge Tokel, TRT Koro Şefi ve bağlama sanatçısı Mehmet Erenler, T.C. Kültür Ve Truzim Bakanlığı Koro Şefi Necmi Kıran, TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Gülşen Kutlu, TRT Türk Halk Müziği Sanatçısı Elvan Sevim oturdu.

Neşat Ertaş türkü demek, bağlama demek. Binlerce yıldır çalınan ve söylenmeye devam eden bie isim.Anadolu Mûsikî geleneğinin, ekol isimlerinden biri olan Neşet Usta, geleneksel halk müziğimize hizmet etmiş değerli bir sanatçı. Bozkırın Tezenesi olarak da bilinen Usta aynı zamanda Abdallık geleneğinin en önde gelenlerinden. Neşet Usta aramakla bulunur mu bilinmez ama Beykoz Vakfı usta türkücünün türkülerini gelecek nesillere aktarmak adına “Genç Neşetler Ustasının İzinde” sloganıyla ilki düzenlenen “Genç Neşetler Ses Yarışması” gerçekleştirildi. Ustanın eserlerini ona en yakın şekilde icra eden gençler seyircilere unutulmaz bir gece yaşattı.

Röntgen teknikeri birinci oldu

Gurbetçilerin yoğun olarak yaşadığı Almanya, Hollanda, Amerika, Azerbaycan ve Fransa oylamaya katılan başlıca ülkeler arasında. Yarışmaya katılan eserler önce ön jüri değerlendirmesine daha sonra ise internet üzerinden halk oylamasına sunuldu. Yarışmada 170 kişi içerisinden 10 kişi finale kaldı. Hafta içi Şişli Kent Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül töreninde performanslarını sergileyen genç yeteneklerden Hulusi Gökmeşe birinci oldu. Bağlama üzerine hiç bir eğitim almayan Gökmeşe, konservatuar öğrencilerini geride bıraktı.

Birinciye 3 000 TL, ikinciye 2 000 TL, üçüncüye 1 000 TL ödülün verildiği gecede 10 finalist yarıştı. Yarışmayı Hulusi Gökmeşe birincilikle, Özgür Can Çoban ikincilikle, Mehmet Şimşek üçüncülükle bitirirken dördüncü olan Esra Yücel plaketle ödüllendirildi.

Neşet Ertaş ses yarışmasında hayat buldu
Bizi Takip Edin