O karanlık geceyi Beykoz halkına anlattı!

15 Temmuz hain darbe girişiminin gazileri Beykoz'da o karanlık geceyi anlattı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve 15 Temmuz Şahitleri Derneği tarafından organize edilen “15 Temmuz Diriliş Destanı Şehitlerini Anma Etkinlikleri ve…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

15 Temmuz hain darbe girişiminin gazileri Beykoz’da o karanlık geceyi anlattı

Kültür ve Turizm Bakanlığı ve 15 Temmuz Şahitleri Derneği tarafından organize edilen “15 Temmuz Diriliş Destanı Şehitlerini Anma Etkinlikleri ve Gala Programı” ile hain darbe girişimi gazilerin anlatımıyla bir kez daha gözler önüne serildi.

Şehit Hasan Kaya Ortaokulu Bahçesinde düzenlenen etkinliğe Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı, İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Necla Çağlayan, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Bülent Küçük, 15 Temmuz Şahitleri Derneği Başkanı Telat Çite, meclis üyeleri,Rüzgarlıbahçe muhtarı Sedat Altun, STK ve dernek başkanları, okul yöneticileri, şehit aileleri ve gaziler katıldı.

Program İstiklal Marşı, saygı duruşunun ardından Rüzgarlıbahçe Camii İmam Hatibi Mehmet Emin Arslan’ın okuduğu sala ve Kuran-ı Kerim Tilaveti ile başladı.15 Temmuz Şahitleri Derneği Başkanı TelatÇite’nin açılış konuşmasını yapmasının ardından darbe gecesinde havaalanındaki tankın önüne yatmasıyla adını duyuran gazi Metin Doğan günün anlamına dair hislerini aktardı.

Gazi Metin Doğan: “Vicdan duygusu bizi insan yapar”

Gazi Metin Doğan: “O gece canımı verecek kadar bu vatanı sevdiğimden dolayı Allah’ıma şükrediyorum. O gece televizyonu izlerken sanki insanların olayı basit bir durummuş gibi algıladıklarını hissettim. Tankın altına yatan bir kişi görürlerse olayın ciddiyetini anlarlar diye düşündüm. Ve kendimi tankın altında buldum. Allah bana hesapların en güzelini yaptırdı. Cumhurbaşkanımızın o anki konuşması bir emir değil, ricaydı. Ama insanlarımız onu vicdanları gereği emir olarak algıladı. Vicdan duygusu bizi insan yapar. Güçlü millet için sizlere tavsiyem, benliğinizi güçlendirin kişisel devrimlerinizi, içsel dönüşlerinizi her gün Kuran-ı Kerim ve meali, kitap sayfaları okuyarak geliştirin ve çevrenizle diyaloğunuzda gülümseyin” dedi.

Kaymakam Ahmet Katırcı: “15 Temmuz Türkiye Cumhuriyetini yok etme hareketiydi.”

Beykoz Kaymakamı Ahmet Katırcı ise: “Dünya Tarihinin gördüğü, kendi ordusunun devlet yönetimi içinden çıkan bir terörist grubun Türkiye Cumhuriyeti’nin istiklaline istikbaline kast ettiği darbe girişiminin 2. yılını yaşıyoruz. Bu memleket kurulduğu günden bu yana hep hile ve desiselerle istiklaline istikbaline kast edilmiş. Bu Türk Milletinin kaderinde var. Biz bunları geçmişte de yaşadık, 60 darbesi de oldu, 12 Eylülü de yaşadık, 28 Şubatı da. Bu hepsinden farklıydı. 15 Temmuz darbe değil,  bir işgal ve  Türkiye Cumhuriyetini yok etme hareketiydi. Devlet olarak da yönetici olarak da halk olarak da uyanık olmamız lazım. Bunlara bir daha fırsat vermemeliyiz. Bu vesileyle 15 Temmuz Şehitlerimiz olmak üzere doğuda, güneydoğuda bu memleket için canını vermiş ve bize vatan yapmış aziz şehitlerimizi rahmetle anıyor, ailelerine şükranlarımı sunuyorum.” şeklinde konuştu.

İlçe protokolünün konuşmalarının ardından Cumhurbaşkanı ve devlet büyüklerinin gönderdiği mesajları okundu.Şehit yakınlarının konuşmaları, gazilerin anı ve hislerini ifade etmesinden sonra 15 Temmuz’u anlatan ‘Diriliş Destanı’ adlı eser tanıtıldı.

O karanlık geceyi Beykoz halkına anlattı!
Bizi Takip Edin