OFD, tüketici hakları konusunda bilgilendirdi

Omirilik Felçlileri Derneği (OFD) Beykoz Şubesi, engelli vatandaşları tüketici hakları konusunda bilgilendirmek amacı ile bir seminer düzenledi.

Omirilik Felçlileri Derneği (OFD) Beykoz Şubesi, engelli vatandaşları tüketici hakları konusunda bilgilend

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Omirilik Felçlileri Derneği (OFD) Beykoz Şubesi, engelli vatandaşları tüketici hakları konusunda bilgilendirmek amacı ile bir seminer düzenledi.

Omirilik Felçlileri Derneği (OFD) Beykoz Şubesi, engelli vatandaşları tüketici hakları konusunda bilgilendirmek amacı ile “ Engelli Tüketici Hakları” isimli bir seminer düzenledi.

“Özgür Gökyüzü, Engelsiz Yeryüzü” Projesi’nin son etkinliği olan seminer, İstanbul Barosu avukatı ve Engelli Hakları Komisyonu Başkanı Cemal Donat tarafından verildi.

Başarılı projenin son etkinliği

Seminerin açılış konuşmasını proje koordinatörü Serap Beşer yaptı. Beşer, yaptığı konuşmada düzenledikleri bu etkinliğin AB tarafından onaylanmış bulunan “Özgür Gökyüzü Engelsiz Yeryüzü” isimli projelerinin son etkinliği olduğunu hatırlattı.

Av. Cemal Donat: Satıcı, tüketiciyi yıldırmak istiyor

Seminerde katılımcılara, satın aldıkları ürünleri hiçbir koşul bildirmeden, üç gün içerisinde iade edebilecekleri bilgisini veren av. Cemal Donat, “ Türkiye’de tüketiciyi yıldırmak yönünde kararından vazgeçirmek vardır” dedi.

Yeni Ticaret Kanunu’nda tüm şirketlerin internet sitesi kurma zorunluluğu bulunduğunu hatırlatan Donat, tüketicilerin buraya şikâyetleri ile ilgili olarak e-posta göndermesi tavsiyesinde bulunarak, “ bu sizin için önemli bir ispat vasıtasıdır” dedi.

Donat, katılımcılara şu bilgileri verdi: “ Bir ürünün ayıplı olduğunu fark ederseniz, bir ay içinde iadesini veya ayıbının giderilmesini veya indirim talebinizi satıcıya iletebilirsiniz. ‘Gizli ayıp’ denilen durumlarda ise, örneğin ürünün ayıplı olduğunu 6 ay sonra anladık; bu durumda para iadesi ürünün ayıpsız bir malla değiştirilmesi veya indirim yapılması gibi seçenekler var.”

Ayıp, başlangıçta anlaşılmıyor ise, 2 yıllık bir zamanaşımı süresini olduğunu belirten Donat, ayıbın satıcı tarafından gizlenme durumunda ise, herhangi bir zamanaşımı süresinin söz konusu olmadığını söyledi.

Akülü engelli arabalarında yedek parça sorunu

Seminerde katılımcılara, “taksitli satışlar”, “konut edinme”, “garanti süreleri”, “Tüketici Konseyi ve Tüketici Hakem Heyeti”, “ konut kredisi” konularında detaylı bilgiler aktaran av. Cemal Donat, engellilerin özellikle akülü arabalar ile ilgili olarak yaşadıkları yedek parça sorunları ile ilgili sorularını yanıtladı.

Satıcıların, “yedek parça temini” gibi bir gerekçe ileri sürerek, tüketicileri oyalamaya hakları olmadığını ifade eden Donat, “ satıcı, 30 gün içerisinde arabanızı size teslim etmiyor ise, siz o arabayı 3 yıl kullanmış olsanız dahi, size yeni bir araba vermek zorunda” dedi.

Fatura, garanti belgesi yerine geçmez

Av. Donat, satıcıların ‘faturanın garanti belgesi yerine geçtiğini’ ifade ettiklerini belirterek, garanti belgesi vermediklerini söyledi. Donat, “ eğer faturada ürüne ilişkin detaylı bilgi yok ise, satıcı bu ürünü satın almış olduğunuza itiraz edebilir” açıklamasında bulundu ve garanti belgesinin talep edilmesi gerektiğini hatırlattı.

Mutlu Engelli Hattı

Av. Donat, engellilerin şikâyetlerini “444 6000- Mutlu Engelli Çağrı Merkezi”ne iletebileceklerini de belirtti.

Bilinçlendikçe fark edileceğiz

OFD Yönetim Kurulu üyesi Serap Beşer, bilgilendirme seminerinin sonunda yaptığı kapanış konuşmasında engellilerin her konuda bilinçlenmesinin önemine değinerek, “ bilinçlendikçe sosyal yaşamın içinde olacağız, fark edilmiş olacağız” dedi.

Seminerin başında OFD’yi ziyaret eden İlçe Emniyet Müdürü İrfan Mazlum Bekaroğulları da OFD yöneticileri ile bir hatıra fotoğrafı çektirdi.

Haber: Arzu Başlantı

OFD, tüketici hakları konusunda bilgilendirdi
Bizi Takip Edin