Öğretmenler, anlamlı günlerini kutladılar!

 

24 Kasım Öğretmenler Günü, Beykoz’da coşkulu bir etkinlik ile kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler Günü,  Beykoz’da coşkulu bir etkinlik ile kutlandı. Kutlamalar, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sabah saatlerindeki çelenk k

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

 

24 Kasım Öğretmenler Günü, Beykoz’da coşkulu bir etkinlik ile kutlandı.

24 Kasım Öğretmenler Günü,  Beykoz’da coşkulu bir etkinlik ile kutlandı. Kutlamalar, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün sabah saatlerindeki çelenk koyma merasimi ile başladı; ardından Beykoz Belediye Başkanlığı’nın desteği ile gerçekleşen program ile devam etti.

Protokol konuşmalarının yanı sıra çeşitli branşlarda düzenlenen “Öğretmen” konulu yarışmalarda dereceye giren öğrenci ve öğretmenlere ödüllerinin de takdim edildiği kutlama programında en büyük alkışı ise,  sadece öğretmenlerin oluşturduğu “ Türk Halk ve Türk Sanat Müziği Müzik Öğretmenleri Korosu” ile yine sadece öğretmenlerden meydana gelen “ Klasik Müzik Öğretmenler Korosu”nun enstrümantal grubu topladı; görevli öğretmenler bu korolardaki başarılı performansları ile dikkat çektiler.

Çelenk koyma töreni

Anma ve kutlama programı, ilk olarak sabah saat 09.00’da İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Beykoz Belediyesi önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk konulması ile başladı.

Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk, eğitim şehitleri ve ebediyete intikal etmiş olan öğretmenler anısına yapılan saygı duruşunun ardından ise Fatinhoca İlkokulu ve Ortaokulu müzik öğretmeni Öznur Sezgin yönetiminde İstiklal Marşı icra edildi.

Kültür Merkezi’nde zengin kutlama programı

Çelenk koyma töreninin ardından ise Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi Konferans Salonu’nda saat 10.30’da İlçe Kutlama Programı gerçekleştirildi.

Kutlama programına Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan, Belediye Başkan Yardımcıları Yüksel Baki, Nevin Çalışkan ve Hanefi Dilmaç, İl Genel Meclis Üyeleri Tamer Horasan, Hüseyin Yüksek, Beykoz İlçe Emniyet Müdür Yardımcısı Tülay Çik, İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Nazmi Yekrek ve şube müdürleri, Beykoz Muhtarlar Derneği Başkanı Cavit Gül ve bazı muhtarlar, öğretmen, öğrenci ve davetliler katıldılar.

Sunumu Hacı Numan İlkokulu ve Ortaokulu öğretmeni Sara Yalçındağ ile İshakağa İlkokulu ve Ortaokulu öğretmeni Cevdet Baki Karaveli tarafından ortaklaşa yapılan program, saygı duruşu ve ardından müzik öğretmeni Nimet Gamze Elitez yönetiminde İstiklal Marşı’nın okunması ile başladı.

Öğretmen Lisesi öğrencileri, Öğretmen Marşı’nı okudu!

Programda, Prof. Dr. İbrahim Canan Anadolu Öğretmen Lisesi öğrencileri, müzik öğretmenleri eşliğinde Öğretmen Marşı’nı seslendirdiler.

Emekli öğretmen Yüksel Göztok: 37 yılın nasıl geçtiğini anlamadım!

Daha sonra meslekten 2011-2012 öğretim yılında emekli olan sınıf öğretmeni Yüksel Göztok kürsüye davet edildi.

Emekli öğretmen Göztok, konuşmasına, “ 36 yıl, 11 ay çalıştıktan sonra, emekliliğe kara vermenin kendisi için hiç kolay olmadığını” belirterek başladı.

Mesleğini ve öğrencilerini çok sevdiğini kaydeden emekli öğretmen, “ 37 yıllık bir süreç ama büyük bir özveri ile yapıldığından, insana çok kısa geliyor. Her gün yeni bir istek ve heyecanla okula gitmek, derslerde yeni bir şeyler öğretmenin coşkusu ve ışıl ışıl parlayan gözler ve körpecik beyinleri görmek o kadar uzun yılların nasıl geçtiğini insana hissettirmiyor” dedi.

Öğretmenlik, sabır ve sanat işi

Emekli öğretmen Yüksel Göztok, “ Böylesine kutsal bir görevi yerine getirmiş olmaktan dolayı mutlu ve gururlu olduğu” açıklamasında bulunarak, öğretmenlik mesleğinin sabır ve sanat işi olduğunu ifade etti.

Göztok, sözlerini genç öğretmenlere “ kendilerini sürekli olarak geliştirmeleri ve zorlukların kendilerini asla yıldırmaması” tavsiyesinde bulunarak sonlandırdı.

H. Nazmi Yekrek: Ulvî bir mesleğin temsilcileriyiz

Yüksel Göztok’un ardından ise, protokol konuşmalarına geçildi. Bu kapsamda ilk sözü İlçe Milli Eğitim Müdürü Hasan Nazmi Yekrek aldı.

İlçe Milli Eğitim Müdürü burada yaptığı konuşmada, şunları söyledi: “ Öğretmenlik gibi çok ulvî bir mesleğin temsilcileriyiz.   Bugün olduğu gibi, yarın da bizlerin ellerinde. Bugün onları nasıl şekillendirirsek, yarın da o görüntüyü göreceğiz. Onun için önemli, zor, onurlu ama etkili bir mesleği yerine getiriyoruz. Bireyler ve toplum üzerinde muazzam etkisi olan bir mesleği yerine getiriyoruz. Onun için de sorumluluğumuz son derece yüksektir.”

Yüksel Baki’den lise yıllarından kalma öğretmen konulu şiir!

Hasan Nazmi Yekrek’in ardından ise Beykoz Belediye Başkanlığı’nı temsilen Belediye Başkan Yardımcısı av. Yüksel Baki söz aldı. 

Yüksel Baki, sözlerine tüm öğretmenlerin “Öğretmenler Günü”nü kutlayarak başladı.

Belediye olarak, 23 Kasım Cuma günü tüm okulları ziyaret ederek, öğretmenlerin Öğretmenler Günü’nü kutladıkları bilgisini veren Belediye Başkan Yardımcısı, “ Bugünün önemiyle ilgili ne söylesek azdır. Hakikaten çok güzel bir gün” dedi.

Öğretmene şiir…

Sözlerinin devamında, mesleklerine yeni başlayacak olan öğretmenlere başarılar dileyen Yüksel Baki, kendilerinin bu görevi lâyıkıyla yerine getireceklerinden hiçbir şüphesi olmadığını kaydederek, lise yıllarından hafızasında kalmış olan bir şiir vasıtasıyla da duygularını dile getirdi: “ Öğretmenim, sıcak esen yel gibisin/ Tutunduğum dal gibisin/ Pembe açan gül gibisin/ Benim canım öğretmenim./ Tetikte parmaksın, süngüde hamle/ Zaferler sağlayan sensin kalemde/ Fatih’le, Yavuz’la, Gazi Kemal’le/ Tarihler yaşatan cihan gibisin./ Eserin meydanda, rüyada değil/ Her işin gerçekte, riyada değil./ Desen de ‘ ben benim,’ ziyade değil/ Tarihler yaşatan cihan gibisin.”

Süleyman Erdoğan: Herkesin yapabileceği bir şey değil

Belediye Başkan Yardımcısı Yüksel Baki’nin ardından ise, kürsüye Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan davet edildi.

“ Öğretmeni ve öğretmenliği anlatmanın çok da kolay olmadığını” ifade ederek konuşmasına başlayan Beykoz Kaymakamı, şunları söyledi: “ Öğretmenlik mesleği herkesin yapabileceği bir şey değil. Önce bir ruh ister, fedakârlık ister. Bu ruhu yoklamamız lâzım. Bazen değerimizin, kıymetimizin farkında olamıyoruz. Olamadıkça da, erozyon oluyor. Önce bizim dimdik, şahsiyetli, onurlu, dopdolu öğretmen olmamız gerekiyor. Öğretmenlik de sürekli yenilenme isteyen bir meslek. Bunu yaptığınızda çağlara hükmeden sizler oluyorsunuz.”

Öğretmen, toplumda hak ettiği yerin farkında olmalı

“ Öğretmenlerimiz için neler yapsak az. Öğretmenin durumunu iyileştirecek sadece maddi kaynaklar değil, öncelikle toplumda hak ettiği yerin hem kendisinin, hem de diğer insanların farkında olması lâzım.”

Öğretmenlerin, öğrencilerinin kabiliyetlerini ortaya çıkarmaları gerektiğine de işaret eden Erdoğan, “ Edepli, ahlaklı, vatanını, milletini seven değerler çıkaracaksın. Öğretmenlerimiz etrafındaki karakterleri yarına ulaştırmak için mücadele edecek; bu süre içerisinde ister istemez kendisini ihmal edecek ” dedi.

Öğretmenin kendisini toplum için feda ettiğine işaret eden Süleyman Erdoğan, “ Belki bizler kendimizi feda edeceğiz ama gelecek neslimiz ayağa kalkacak” yorumunda bulundu.

Ömer Dinçer’in kutlama mesajı

Ardından ise katılımcılara, Milli Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in Öğretmenler Günü dolayısıyla yayınladığı mesaj, projeksiyon sunumu olarak izlettirildi.

Derece alanlara ödülleri verildi

Sunumun sonrasında ise sıra, Beykoz çapında düzenlenen “ Benim Öğretmenim” konulu resim, şiir ve anı yarışmalarında derece alan öğrenci ve öğretmenlere hediyelerinin verilmesine geldi.

Bu kapsamda, şiir yarışmasında birinci olan Anadolukavağı Mesadet Taylan Ortaokulu öğrencisi Çiğdem Rastgele, anı yarışması birincisi Çubuklu Ortaokulu öğrencisi Rukiye Koç, Anadolukavağı Mesadet Taylan Ortaokulu öğrencisi Neslihan Kalyoncu ile öğretmenler arasında düzenlenen anı yarışmasında birinci olan Anadolukavağı Mesadet Taylan Ortaokulu öğretmeni Görkem Özender’e ödülleri Beykoz Kaymakamı Süleyman Erdoğan tarafından takdim edildi.

Emekli öğretmenler Hizmet Şeref Belgesi aldılar

Yarışmalarda dereceye girenlerin ödüllerini almasından sonra ise sene içerisinde emekli olan öğretmenlere Hizmet Şeref Belgeleri verildi.

69 “yeni” öğretmen Öğretmenlik Yemini etti!

Meslekte onlarca yıl hizmet etmiş bulunan öğretmenlerin ardından ise Beykoz’daki okullarda öğretmen adaylıkları kalkarak, mesleğe yeni başlayan 69 genç öğretmen “ Öğretmenlik Yemini”nde bulunmak üzere sahnedeki yerlerini aldılar.

Genç öğretmenler, meslek yeminlerini İshakağa İlkokulu ve Ortaokulu öğretmeni Cevdet Baki Karaveli eşliğinde ve her biri Türk bayrağının bir ucundan tutulu bir halde gerçekleştirdiler.

Müzik öğretmenleri korosu sahnede!

Daha sonra Beykoz’daki okullarda eğitim vermekte olan öğretmenlerden oluşan ve öğretmen Necip Aydın yönetimindeki “ Türk Halk ve Türk Sanat Müziği Korosu” sahne aldı. Öğretmenlerin koro ve solo şarkıları ile yer yer hüzünlenen, yer yer neşelenen misafirler, zaman zaman da şarkılara eşlik ettiler.

Klasik müzik grubunu dinletisi

Ardından sahne alan Öğretmen Ömer Güven Gürkan yönetimindeki “ Klasik Müzik Öğretmenler Korosu” da, aynen Türk Halk ve Türk Sanat Müziği Korosu gibi, başarılı performansı dolayısıyla izleyenlerinden bol alkış ve tam not aldı!

Belediye’den öğretmenlere kokteyl

Kutlama programının sonunda ise, programa katılan misafirlere Beykoz Belediyesi’nin katkılarıyla ikramlarda bulunuldu. Beytaş Teras Cafe’de gerçekleşen ikramda, öğretmenler dinlenme ve sohbet etme imkânı da buldular.

Beykoz Güncel Haber ailesi olarak biz de değerli öğretmenlerimizin bu anlamlı günlerini kutluyoruz.

Haber: Arzu Başlantı

Öğretmenler, anlamlı günlerini kutladılar!
Bizi Takip Edin