Onbir Ayın Sultanı Hoşgeldin

Değerli okuyucularım,

Yüce rabbimize hamd-ü senalar olsun yine rahmet ve mağfiretini biz kullarına bol bol ihsan ettiği mübarek ramazan ayına kavuştuk. Rabbim bu ayın feyz-ü bereketinden istifade etmeyi cümlemize nasip eylesin.

***

Eskiler…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Değerli okuyucularım,

Yüce rabbimize hamd-ü senalar olsun yine rahmet ve mağfiretini biz kullarına bol bol ihsan ettiği mübarek ramazan ayına kavuştuk. Rabbim bu ayın feyz-ü bereketinden istifade etmeyi cümlemize nasip eylesin.

***

Eskiler yılı ikiye ayırırlarmış. Ramazana altı ay kala : “Ya rab! Bizleri mübarek ramazan ayına ulaştır “ diye duâ ederler, ramazandan sonraki altı ay da “Rabbim ramazan ayında yaptığımız ibadetlerimizi kabul eyle” diye dûa ederlermiş.

Çünkü peygamber efendimiz (s.a.v) “Ramazan bereket ayıdır.ALLAH (c.c) bu ayda günahları bağışlar duaları kabul eder.Bu ayın hakkını gözetin !  Ancak cehenneme gidecek olan (kimse) bu ayda rahmetten mahrum kalır” buyuruyor (Tebaranî)

Ramazan öncesi peygamberimiz “Ey insanlar! Büyük ve mübarek bir ayın gölgesi üzerimize düşmüş bulunmaktadır. Bu ay içersinde, bin aydan hayırlı olan KADİR GECESİ vardır. Bu ayda ALLAH (c.c) gündüzleri oruç tutmanızı farz kıldı. Ben de bu ayın gecelerinde teravih namazını sünnet kıldım. Bu ayda gönüllü olarak bir iyilik yapan, başka zamanlarda bir farzı yerine getirmiş gibi sevap kazanır. Bu ayda bir farzı yerine getiren kimse de, başka aylarda yetmiş farzı yerine getirmişi gibi sevap kazanır. Ramazan sahur ayıdır. Sabrın ve yardımlaşmanın mükâfatı ise cennettir. Ramazan bereket ayıdır. Mûminin rızkının çoğaldığı bir aydır. Kim bu ayda bir oruçluya iftar ettirirse onun bu davranışı günahlarının bağışlanmasına, cehennemden kurtuluşuna v iftar ettirdiği kimsenin tuttuğu orucun sevabından pay almasına vesile olur. Oruç tutan kimsenin sevabından da bir şey eksilmez

***

Ramazan bir cömertlik ve yardımlaşma ayıdır. Peygamberimizin cömertliğinin coştuğu aydır. Bizler de bu ayda ihtiyaç sahiplerinin cömertçe sevindirmeliyiz.

Rabbimize bol bol dûa etmeliyiz. Bil hassa din kardeşlerimize çokça dûa etmliyiz. Çünkü peygamberimiz bir hadislerinde :   “Kim bir mümin kardeşinin gıyabında (yani onun haberi olmaksızın) ona dûa ederse, bu duaya melekler amin derler. Aynısı senin içinde olsun derler” buyuruyor.

***

İçinde bulunduğumuz yıllar içersinde ramazan yaz aylarına geliyor. Uzun ve sıcak günlerde oruç tutmanın mükâfatını (şikâyet etmeden) rabbimiz elbette kat kat verecektir.

Musâ (a.s) cenab-ı hakla konuşurken sordu: Ya rabbi! Bana, seninle konuşma nimetini bahşettin. Acaba bana verdiğin bu nimetin benzerini başka bir kuluna verdin mi? Deyince ALLAH ütala  – Ya Musâ! Benim öyle kullarım var ki, ben onları ahir zamanda göndereceğim.Ve onlara ramazan-ı şerif ayını ikram edeceğim işte o kullarıma senden de yakın olacağım.Çünkü sen benimle aramızda yetmiş bin perde olduğu halde konuşuyorsun.Ûmmet-i Muhammed oruç tuttuğu,dudakları (açlıktan) beyazlayıp renkleri sarardığı zaman iftar edeceği vakit benimle onlar arasında olan bütün perdeleri kaldırırım.Ya Musâ! Müjdeler olsun ramazan-ı şerif ayında susuzluktan ciğeri yanan ve karnı acıkanlara.

***

Rabbim bu mübarek ayda oruçlarımızı hakkıyla tutmayı nasip eylesin. Kılacağımız namazları, okuyacağımız Kur’an- kerimleri yapacağımız hayır ve hasenatımızı kabul eylesin. Aile efradımızla, dostlarımızla, komşularımız ve arkadaşlarımızla bizleri bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesine ve nihayet ramazan bayramına ulaştırsın inşallah (amin).

Kalın sağlıcakla

Onbir Ayın Sultanı Hoşgeldin
Bizi Takip Edin