Organ bağışıyla hayata yeniden merhaba

Beykoz Belediyesi'nin ilçe sakinlerine yönelik düzenlediği sağlık seminerleri kapsamında organ nakli ve önemi konusunda aydınlatıcı bilgiler verildi.  

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi'nde düzenlenen, Sağlık Eğitimcisi Seda Günaydın'ın

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz Belediyesi’nin ilçe sakinlerine yönelik düzenlediği sağlık seminerleri kapsamında organ nakli ve önemi konusunda aydınlatıcı bilgiler verildi.  

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen, Sağlık Eğitimcisi Seda Günaydın’ın konuşmacı olarak katıldığı semineri,  öğretmen, öğrenci ve ev hanımları ilgiyle izledi.

18 yaşını dolduran herkes organ bağışlayabilir

Türkiye’deki organ nakli yasasının çıkışı ve uygulanmasıyla ilgili bilgilerin verildiği seminerde yasa gereği 18 yaşını doldurmuş her kişiden organ bağışı alınabileceği belirtildi ve organ naklinin ancak beyin ölümü gerçekleşen kişilerden yapılabileceği vurgulandı.

Organ nakli konusunda 2238 sayılı kanun gereğince bağış yapmak isteyen kişilere Organ Bağış Kartı dağıtıldığını söyleyen Seda Günaydın; “Ülkemizde organ bağışı yeterli sayıda değil, ancak gelişme aşamasında. Ülkemizde 60 bin diyaliz hastası vardır. Başarılı bir organ nakli ile çok güzel sonuçlara ulaşan hastalar mevcut” diyerek organ naklinin yaşam kalitesin artırdığına değindi.

Günaydın, organ nakli bağışı yapılan yerleri ise İl Sağlık Müdürlüğü, Hastaneler, Emniyet Müdürlüğü, Organ nakli ile ilgili Merkez, Vakıf ve Dernekler olarak açıkladı.

Seminerin sonunda Türk Böbrek Vakfının “Organlarınızı bağışlayın, yeniden başlayan hayatlarla sevinelim” temasıyla hazırladığı kamu spotu ve organ bağışını teşvik etmek üzere hazırladığı kısa filmler izletildi ve anlamlı mesajlar verildi:

 * Hayatta iken yapacağınız en güzel iyilik organ naklidir.

 * Hayata yeniden merhaba diyemezsiniz ama dedirtebilirsiniz.

 * Yapacağınız bağışla birlikte yeni bedenlere umut ışığı olursunuz”

Organ bağışıyla hayata yeniden merhaba
Bizi Takip Edin