Oy kullanacak seçmenlerin dikkatine!

Beykoz halkı, 30 Mart Pazar günü 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için sandığa gidecek.

Beykoz halkı, 30 Mart Pazar günü 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz halkı, 30 Mart Pazar günü 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için sandığa gidecek.

Beykoz halkı, 30 Mart Pazar günü 5 yıl boyunca görev yapacak yerel yöneticileri seçmek için sandığa gidecek. 181 bin 749 seçmen, 597 sandıkta oy kullanacak. TC kimlik numarası olmayanların nüfus kayıt örneği ile oy kullanabileceği seçimde il genel meclisi, belediye başkanı ve belediye meclisi seçimlerinde ayrı ayrı birleşik oy pusulaları kullanılacak. 30 Mart yerel seçimlerinde Büyükşehirlerde oturan seçmenler, il genel meclisi üyeliği, büyükşehir belediye başkanlığı, ilçe belediye başkanlığı, belediye meclisi üyeliği ve mahalle muhtarlığı için 08.00-17.00 saatleri arasında oy kullanacak.

30 Mart Yerel Seçimleri Oy Pusulası

30 Mart yerel seçimlerinde il genel meclisi, belediye başkanı ve belediye meclisi seçimlerinde ayrı ayrı birleşik oy pusulaları kullanılacak. Belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi seçimlerinde kullanılacak birleşik oy pusulalarının en üstüne ‘Siyasi Partiler’ ve bağımsız adaylar varsa ‘Siyasi Partiler ve Bağımsız Adaylar’ ibaresi yazılacak. Belediye başkanı seçimlerine ait birleşik oy pusulalarında bu çizginin altına o partinin aday adı ve soyadları konulacak. İl genel meclisi ve belediye meclisi seçimlerine ilişkin birleşik oy pusulalarında siyasi parti adaylarının ad ve soyadlarına yer verilmeyecek. Bu oy pusulalarında varsa yalnız bağımsız adayların ad ve soyadları yazılacak. Belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi seçiminde bağımsız adaylar varsa siyasi parti sütunlarından sonra ayrılan ‘Bağımsız Adaylar’ sütununa ad ve soyadları yer alacak.

30 Mart Yerel Seçimlerinde Oy İşlemi

30 Mart yerel seçimlerinde vatandaş oyunu, belediye, il genel meclisi, köy ve mahalle seçimleri için ayrı ayrı belirlenmiş sandıklarda kullanacak. 30 Mart yerel seçimlerinde her seçmen, hangi sandık seçmen listesine yazılmış ise ancak o sandıkta oy verebilecek. Oy verme günü, YSK tarafından belirlenen oy vermenin bitiş saati geldiği halde sandık başında oylarını vermek üzere bekleyen seçmen varsa sandık kurulu başkanı bunları saydıktan ve kimliklerini toplayıp tespit ettikten sonra sırayla oylarını kullanmalarına izin verecek. Bitiş saatinden sonra gelen seçmen oy kullanamayacak. 30 Mart yerel seçimlerinde seçmen bilgi kağıdını gösteremeyenler, T.C Kimlik Numarası taşıyan kimlik belgeleri ile oylarını kullanabilecek.

Hangi Pusula Hangi Zarfa Konacak

Turuncu: Oy pusulalarından turuncu renkli olanlar il genel meclisi

Mavi: Belediye başkanlığı

Sarı: Belediye meclisi

Beyaz: Büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde kullanılacak.

Bu oylar oy pusulası ile aynı renkteki zarflara konacak. Belediye seçimlerinde mavi, il genel meclisi üyelikleri seçiminde turuncu, mahalle ve köy seçimlerinde mor renkli oy zarfları kullanılacak.

Muhtar için Nasıl Oy Kullanılacak

Muhtar adayının adının yazılı olduğu oy pusulaları, YSK tarafından hazırlanan çift mühürlü mor renkli zarfa konularak oy sandığına atılacak.

30 Mart Yerel Seçimlerinde Partilerin Oy Pusulasındaki Yerleri

 30 Mart yerel seçimlerinde, 19 siyasi parti yarışacak. Partilerin oy pusulasındaki yerleri ise şu şekilde:

1. sıra: Anavatan Partisi

2. sıra: Milliyetçi Hareket Partisi

3. sıra: Liberal Demokrat Parti

4. sıra: Demokratik Sol Parti

5. sıra: Demokratik Toplum Partisi

6. sıra: İşçi Partisi

7. sıra: Cumhuriyet Halk Partisi

8. sıra: Hak ve Özgürlükler Partisi

9. sıra: Büyük Birlik Partisi

10. sıra: Barış ve Demokrasi Partisi

11. sıra: Millet Partisi

12. sıra: Özgürlük ve Dayanışma Partisi

13. sıra: Türkiye Komünist Partisi

14. sıra: Demokrat Parti

15. sıra: Saadet Partisi

16. sıra: Adalet ve Kalkınma Partisi

17. sıra: Bağımsız Türkiye Partisi

18. sıra: Emek Partisi

19. sıra: Halkın Yükselişi Partisi

Haber: Burcu Çelik

Oy kullanacak seçmenlerin dikkatine!
Bizi Takip Edin