'Özel Eğitim Alanı'na bir tepki de Hızır Yılmaz'dan

Hızır Yılmaz; Elmalı'da ‘özel eğitim alanı' olarak ilan edilen arazinin imara açılmasına tepki gösterdi.

CHP Beykoz eski İlçe Başkanı ve Milletvekili Aday Adayı Hızır Yılmaz, Beykoz – Elmalı çevreyolu üzerinde bulunan,…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Hızır Yılmaz; Elmalı’da ‘özel eğitim alanı’ olarak ilan edilen arazinin imara açılmasına tepki gösterdi.

CHP Beykoz eski İlçe Başkanı ve Milletvekili Aday Adayı Hızır Yılmaz, Beykoz – Elmalı çevreyolu üzerinde bulunan, kısa bir süre önce de Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ‘özel eğitim alanı’ olarak ilan edilen arazinin imara açılmasına tepkisini göstererek, Beykozluları 7 Haziran seçimi öncesi sandığa gitmeden uyardı.

Elmalı’daki arazinin  yıllar önce Basın Emekçileri Derneği tarafından satın alındığını, amaçlarının da basın mensuplarına orada konut sahibi yapmak olduğunu ifade eden Hızır Yılmaz, arazi üzerinde bir çok hilelin döndüğünü belirterek; “Ama gelişmeleri bildiğim kadarıyla yıllarca imar almak için uğraşmışlar, imar verilmemiş. Daha sonra burası ile ilgili KİPTAŞ, imar izni için Büyükşehir Belediye Meclisi’nde imar talebinde bulunmuş ama, Anakentteki belediye meclis üyelerinin tamamına yakını AKP’liler dahil ‘Bu alan sadece Beykoz’un değil, İstanbul’un nefes aldığı bir orman alanıdır. Burası sit alanıdır. Sadece halkın dinlenme yeri olarak kullanılabilir’ gerekçesi ile imar izni vermemiştir. Daha sonra AKP’ye yakın bir iş adamının firması tarafından satın alınıyor ve Anakent Belediyesi de baypas yapılarak, Çevre Bakanlığı tarafından 0.80 gibi çok yoğun bir betonlaşmayı sağlayacak bir özel imar izni veriliyor. Özel eğitim alanı deniliyor. Burada iki tane şey vardır. Birincisi, burası belediyenin yan kuruluşu tarafından istenince orman olarak isimlendiriliyor. Sonra bir yandaşa geçince ki, o iş adamının AKP’ye ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a yakınlığını bilmeyen yoktur, sanıyorum son dönemlerde iktidardan 100 milyara yakın bir ihale almıştır. Burada benim aklıma gelen ve ileride göreceğiz, planlar kesinleştikten sonra buraya yandaş müteaitlerin okul binaları yaptırılacak, sonrada büyük olasılıkla Cumhurbaşkanının oğlunun vakfına ya kiralanacak ya da devredilecek” dedi.

Beykozluları uyarıyorum: İleride kendi imar haklarından kesilecek!

Beykozlu yurttaşlarını Beykoz Güncel Haber aracılığı ile uyarmak isteyen Hızır Yılmaz, şöyle seslendi: “Bu tür yoğunluklar ileride kendi imar haklarından da kesilecek! Çünkü, bir bölgenin planlanması önce o bölgenin tamamına bir metrekare  imar oluşturulur ve o bölgeye paylaştırılır. Dolayısıyla, bir mahalleye ve bir kişiye ait yerlerdeki inşaat yoğunluğunun fazlası doğal olarak diğer yurttaşlarımızın alması gereken imar yoğunluğundan emsal tutulur. Bu anlamda buraya yapılan ayrıcalık aynı zamanda ileride Kılıçlı’da, Yenimahalle’de, Çiğdem’de veya başka bir mahallede imar planı yapılırken benim Beykozlu vatandaşlarımın haklarından kesilecektir. Bunu halkımız çok fazla bilmeyebilir. Bizim görevimiz ve muhalefet partilerinin görevi; halkı bu konuda uyarıp, ayrıcalıklı imarlara karşı örgütleyip, Beykoz’un tamamının planlarını hakkaniyet ölçüsünde herkesin kendi hakkının kendisine verilmesini sağlamaktır. Bu planlama da ayrıca sadece orman alanı veya sit alanı ilkelerine karşı hile yapılmamıştır. Geçen zamanda bu olayla çıkan bir haberde ‘Orman dediler, tarla çıktı’ diye bir ibare okudum. Sizler basın mensubu olarak gezdiniz, orada tarla gördünüz mü? Burada özel imar yoğunluğunu arttırabilmek için aynı zamanda devletin diğer kurumlarına da hileli işler yaptırmışlar. Sanıyorum buranın imar planları hazırlanırken, İl Tarım Müdürlüğü’nden veya İl Orman Bölge Müdürlüğü’nden buranın cinsi hakkında tespit istenmiş, zannediyorum İl Tarım Müdürlüğü buranın tarla olduğunu beyan etmiştir. Daha doğrusu onlardan tarla olarak ilan et diye talep istenmiştir. Onlarda bu emre uymuştur. Çünkü bir orman alanı inşaat yoğunluğuyla, tarla olupta tarla vasfını yitirmiş yerdeki inşaat yoğunluğu aynı değildir. Zannediyorum Cumhuriyet Halk Partisi Grubu, Belediye Meclis Grubu, Anakent Belediyesi Meclis Grubu bu konuda dava açacaktır. Bu benim kaygılandığım gerçek dışı raporlarla ilgili de suç duyurusunda bulunacaktır”.

Seçimden sonra böyle keyfi uygulamaları daha çok görebiliriz!

Seçimden sonra bu tür keyfi uygulamaların çok fazla görülebileceğini vurgulayan Yılmaz, seçimden sonra endişeli olduğunu ekleyerek, şunları söyledi: “Bekledikleri bu tür halkın tepkisini çekebilecek özel imar Beykoz halkını yerinden, yurdundan sürecek anlayıştaki imar planları seçimden sonra kamuoyu gündemine çok geleceği endişesi içerisindeyim. Bakın Çiğdem Mahallesi’nde yurttaşlarımızın bir kısmına, ‘Bu alan Anakent Belediyesi’nin ve hazinenin malıdır. Bu alanı terk edin’ diye belgeler bir araya göndermeye başlanmıştı. Sonra sanıyorum seçim kaygısı ile durduruldu. Seçimden sonra o alana ve o alan gibi bir çok yerdeki yurttaşlarımızı ‘Siz burada işgalcisiniz’ diyip yersiz bırakılacağının kaygısını taşıyorum. Özellikle partim Cumhuriyet Halk Partisi’ne Ana Muhalefet Partisi olduğu için çok büyük bir görev düşüyor, o mahallelerdeki muhtarlarımıza çok büyük görevler düşüyor. Bu seçimde eğer AKP’nin Ankara ayağını kıramazsak yani her söylediğini yerel belediyeleri de aşarak Ankara’dan vatandaş aleyhine yapan bir iktidar anlayışını ortadan kaldıramazsak Beykoz halkı çok mağdur olacaktır. Onun için Beykozlu yurttaşlarımıza geleceklerini düşünerek, oylarını da bugünkü kendi ufak menfaatleri veya siyaset anlayışları üzerinden oylarını kullanmadan sandığa gitmelerini, çoluk çocuklarının yarınları için Beykoz’da var olup, olamayacaklarını varlığına saygı gösterecek veya saygı göstermeyecek bir iktidarın hangisi olacağını düşünerek oy versinler”.

Haber: Burcu Çelik

'Özel Eğitim Alanı'na bir tepki de Hızır Yılmaz'dan
Bizi Takip Edin