Polonya Cumhurbaşkanı’ndan Beykoz’a anlamlı ziyaret

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Sebastian Duda, Polonya asıllı vatandaşların bulunduğu Beykoz Polonezköy’ü ziyaret etti.

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Sebastian Duda, Polonya asıllı vatandaşların bulunduğu Beykoz Polonezköy’ü ziyaret etti. 

Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Polonya Cumhurbaşkanı Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nin ağırlayarak, milli savunma alanında bilgi paylaşımı ve savunma sanayi araçlarının satışı, turizm ve spor alanlarında tarihi ve gurur verici imzalar atıldı.

Milli Teknoloji Hamlesi olan imzaların atılmasının ardından, Türk vatandaşı olan Polonyalıların ülke tarihi ve kültürü için de önemli olduğuna değinen Duda, Polenezköy teşekküründe bulundu.

POLONYALILAR BURADA VATANINI BULDU

Polonezköy’de yaşayan Polonya kökenli Türk vatandaşlarını ziyaret edeceğini söyleyen Duda, “Polonezköy’de yaşayan Polonyalı halk için gösterdiğiniz kolaylık ve destekler için teşekkür ediyorum. Onlar bizim için çok önemli. Ulusumuzun bir parçası. Polonya henüz haritada bulunmazken Polonyalılar burada kendi vatanını buldu.” değerlendirmesinde bulundu.

DUDA VE EŞİ BEYKOZ’DA

Polonya Cumhurbaşkanı Türkiye ziyaretinin 2’ince gününde programına Beykoz Polenezköy’de devam etti. Cumhurbaşkanı Duda, Eşi Agata Kornhauser Duda ile beraber Polonez Katolik mezarlığını, Aziz Santi Kilisesini ve Zosia Teyze’nin anı evini ziyaret etti.

Beykoz’da gerçekleştirilen ziyarette Polonyo Cumhurbaşkanı Duda’ya Beykoz Kaymakamı Esengül Korkmaz Çiçekli, Beykoz Belediye Başkanı Murat Aydın ve Polenezköy muhtarı Antoni Vilkoşevski eşlik etti.

DUDA’YA HEDİYE TAKDİM EDİLDİ

Cumhurbaşkanı Duda son olarak, yerleşik halk ile liyakat madalya törenine katıldı. Tören yerinde bulunan çocuklar Duda’yı bayraklar ile karşıladı. Tören sonrası Cumhurbaşkanı Duda’ya hediye takdim edildi.

Gerçekleştirilen bu anlamlı ziyaret ilişkin Başkan Murat Aydın, “Polonya tarihi ve kültürü adına önemli izler barındıran durakları birlikte ziyaret ettiğimiz Sn. Cumhurbaşkanı’na ve değerli eşi Sn. Agata Kornhauser-Duda’ya anlamlı ziyaretleri için şükranlarımı sunuyorum.” ifadelerini kullandı.

 

 

Polonya Cumhurbaşkanı’ndan Beykoz’a anlamlı ziyaret
Bizi Takip Edin