Post Modern Kültür ölümü unutturuyor!

Gazeteci-Yazar Fatma Barbarosoğlu'nun popüler kültürün sosyal yaşam ve toplum algısındaki izlerini aktardığı “Gündelik Hayat Analizleri” Beykoz'da başladı.  

Gazeteci-Yazar Fatma Barbarosoğlu'nun popüler kültürün sosyal yaşam ve toplum algısındak

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Gazeteci-Yazar Fatma Barbarosoğlu’nun popüler kültürün sosyal yaşam ve toplum algısındaki izlerini aktardığı “Gündelik Hayat Analizleri” Beykoz’da başladı.  

Gazeteci-Yazar Fatma Barbarosoğlu’nun popüler kültürün sosyal yaşam ve toplum algısındaki izlerini sürdüğü, bu konudaki tespit ve gözlemlerini aktardığı “Gündelik Hayat Analizleri” Beykoz’da başladı.  

Beykoz Belediyesi’nin Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlediği “Gündelik Hayat Analizleri”nde ilçe sakinleriyle buluşan Fatma Barbarosoğlu: “Post modern kültür ölümü bize unutturuyor ve zamanı öğrenme kısmında yaralanıyoruz” dedi. 

Modern kültürle kadim kültürü ayıran en önemli şeyin ölümle aramıza koyduğu mesafe olduğuna dikkat çeken Barbarosoğlu “Post modern kültür ölümü unutturur, ölümü unutturduğu için biz zamanı öğrenme kısmında yaralanırız.  Her şeyi yerli yerinde yapmaktan vazgeçeriz. Kadim kültürlerde insanlar doğar doğmaz yaşlandıklarını bilirler. Biz doğarken aslında ölümü de beraberimizde getirmişizdir” şeklinde konuştu.  

Daha az tekonoloji daha fazla zaman 

Söyleşisinde teknoloji ve zaman algısına de değinen yazar: “Post modern kültürde zamanın daralması diye bir şey var. Zamanı geniş olarak hissetmediğimiz zaman hep kendimizi başkalarıyla hizalamaya başlarız. Zamanın daralması teknolojiyi kullanmakla ilgilidir. Daha az teknoloji daha geniş zaman demek.  Hepimiz yaşadığımız çağın insanlarıyız fakat yaptığımız her şeyi zaruret miktarı yapmakla ve zamanı iyi kullanmakla mükellefiz” diyerek bu konuya dikkat çekti. 

Toplumda artan şiddetin de ölüm algısıyla ilgili olduğunu belirten Barbarosoğlu: “Bugün modern insana ölüm unutturuluyor. Ölüm unutturulduğu için hayatımızda şiddet oluyor. Müslüman sınırlarıyla yaşayan insandır. Sınırlarımızı idrak etme noktasında çağın özgürlük söylemiyle karşı karşıya kalıyoruz. Aslında hiçbir şekilde özgür değiliz. Bize kitle iletişim araçları aracılığıyla bu dayatılınca azıcık bir sınırdan hoşlanmaz duruma geliyoruz.” dedi. 

Barbarosoğlu’nun katılımıyla 15 günde bir düzenlenecek “Gündelik Hayat Analizleri”nin bir sonraki buluşması 20 Mart 2013 Çarşamba günü gerçekleşecek.   

Post Modern Kültür ölümü unutturuyor!
Bizi Takip Edin