Prizren'den Beykoz'a kardeşlik ziyareti

Beykoz'un kardeş şehri Prizren'den ilçemize gelen 25 kişilik heyet Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek'i ziyaret etti.

Beykoz'un kardeş şehri Prizren'den ilçemize gelen Kosova Milletvekili Müferra Şinik ve beraberindeki 25 kişilik heyet…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Beykoz’un kardeş şehri Prizren’den ilçemize gelen 25 kişilik heyet Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i ziyaret etti.

Beykoz’un kardeş şehri Prizren’den ilçemize gelen Kosova Milletvekili Müferra Şinik ve beraberindeki 25 kişilik heyet Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek’i ziyaret etti.

Beykoz Belediyesi toplantı salonunda gerçekleşen, AK Parti İstanbul Milletvekili Metin Külünk’ün de hazır bulunduğu ziyarette karşılıklı olarak birlik, beraberlik ve dostluk mesajları verildi.

Misafir heyeti “Memleketinize hoş geldiniz” diyerek selamlayan Milletvekili Metin Külünk iki ülkenin anne ve evlat gibi güçlü bağlarla bağlı olduğunu vurgulayarak: “Biz bu coğrafyada bir ve beraberiz,  gönül olarak hiç birbirimizden kopmadık. İstanbul neyse Prizren O’dur, İstanbul neyse Priştine O’dur , İstanbul neyse  Saraybosana, Üsküp O’dur.  Hakkari neyse Travnik  O’dur, Artvin neyse Mostar O’dur. Gönül bağını engellemek mümkün değildir. Başbakanımızın kürsüye çıktığında Prizren Meydanı’nı dolduran binlerce insanın coşkusu aslında bir özlemin, uzun süren bir hasretin coşkusudur. Yıllarca bir birbirinden ayrı düşürülmüş anne ve evladın birbirine kavuşması neyse o coşku o dur. Bu şehirlerin ruhları annenin iki evladı gibi aynı merkezdedir. Acılarımız da ızdıraplarımız da çok. Bunun için de hep beraber çok çalışmamız gerekiyor, yapacağımız çok iş var.  Buraya geldiğiniz için çok mutluyum. Torunlarımız için sınırlarda pasaport kontrolünün olmadığı günler temenni ediyorum” dedi.

Milletvekili Şinik: “Türkiye güçlü olunca Balkanlar daima dim dik yürüyecek”

Kosova Milletvekili Müferra Şinik ise konuşmasında iki ülkenin bir ve beraber olduğunu vurgulayarak “Sayın başbakanın da dediği gibi Kosova ve Türkiye yüzyıllardır birlikte yaşıyor. Prizren ve Beykoz yıllardır kardeş şehir. Başbakanımızın sözlerini tekrar etmek istiyorum. Kosova Türkiye’dir. Türkiye Kosova’dır. Bu manevi anlamda gerçektende böyle. Bizim sadece fiziki anlamda mesafelerimiz var, dostluk ilişkileri anlamında hepimiz biriz. O yüzden Kosova Beykoz birdir diyorum. Bütün Balkanlar’ın gözü Türkiye’de. Türkiye güçlü olunca Balkanlar daima dim dik yürüyecek. Türkiye’nin yolunun açık olmasını temenni ediyorum. Kosova’nın bağımsızlığı için gösterdiğiniz gayreti biliyoruz. Bizi ilçede ağırladığı ve bize bu güzellikleri yaşattığı için sayın belediye başkanımıza çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.  

Başkan Çelikbilek: “Bu sevgiyi Allah’ın izniyle kimse değiştiremez”

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek de Balkanlar’ın ecdat yadigârı olduğunu hatırlattı ve iki ülkenin doğuştan kardeş olduğunu söyledi. Çelikbilek: “Biz doğuştan kardeşiz. Kardeş şehir unvanına sahip olmak da bize ayrı bir huzur veriyor. Ecdadımız sizi oralara emanet bırakmış, biz sizlere o gözle, Anadolu bu emanete sahip çıkmalı diye bakıyoruz. Bu anlayış artık gönüllere girdi, Allahın izniyle bu sevgiyi kimse değiştiremez. Gönüllere kimse ambargo koyamaz. İnşaallah bu muhabbet ve sevgi daha da güçlenir.” diyerek temennilerini dile getirdi.  

Konuşmaların ardından, Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Milletvekili Müferra Şinik’e bir çeşm-i bülbül ibrik ve cam kahve fincanları hediye etti.

Milletvekili Şinik ise Başkan Çelikbilek’e Kosova’nın bağımsızlık bildirisi ile şehri gösteren bakır bir levha takdim etti.

9-15 Kasım tarihleri arasında ilçemizde ağırlanacak olan heyet resmi temasların yanı sıra İstanbul ve Beykoz’un tarihi ve turistik bölgelerinde de incelemelerde bulunacak.  

Prizren'den Beykoz'a kardeşlik ziyareti
Bizi Takip Edin