Prof. Dr. Emin Işık'tan Mesnevi öğütleri

Prof. Dr. Emin Işık, ‘Mesnevi Sohbetleri' ile Beykozlularla buluştu.

Prof. Dr. Emin Işık, ‘Mesnevi Sohbetleri' ile Beykozlularla buluştu. Mesnevi'den hikâyeler aktaran Işık, Mevlana'nın ve Mesnevi'nin herkes tarafından okunup, anlaşılması gerektiğini

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prof. Dr. Emin Işık, ‘Mesnevi Sohbetleri’ ile Beykozlularla buluştu.

Prof. Dr. Emin Işık, ‘Mesnevi Sohbetleri’ ile Beykozlularla buluştu. Mesnevi’den hikâyeler aktaran Işık, Mevlana’nın ve Mesnevi’nin herkes tarafından okunup, anlaşılması gerektiğini belirtti.  

Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen etkinlikte Anadolu kültüründe Mevlana’nın yeri, önemi ile fikirlerine değinildi ve Mesnevi’deki hikâyeler anlatıldı.

Mesnevi’nin ışığında nefs, aşk, kibir, cömertlik, gösteriş, edep gibi insanın doğasında önemli rolü olan kavramların manalarını aktaran Prof. Dr. Işık, Mevlana’nın temel düşüncesinin iman, güven ve ümit üçgeninden meydana geldiğini söyledi.

“Şükür, mutluluk için çok önemlidir.” diyen Işık, şeytanın nefisle birlikte çalışarak insanı yoldan çıkardığını, gerçek mutluluğa ve huzura ancak şükrederek ulaşabileceğinin altını çizdi.

Peygamberlerin hayatlarından kıssalar aktaran Işık, bu hikâyelerin her Müslüman için bir ders niteliği taşıdığını ifade etti.

1 saatlik söyleşi sonunda dinleyicilere, Prof. Dr. Emin Işık’ın kaleme aldığı “Belh’in Güvercinleri” isimli kitap hediye edildi.

Prof. Dr. Emin Işık'tan Mesnevi öğütleri
Bizi Takip Edin