Prof. Dr. İskender Pala, bu şehrin sultanını anlattı

Prof. Dr. İskender Pala, “Fatih: Şehrin Sultanı” adlı söyleşisi ile Beykozlularla buluştu.

Prof. Dr. İskender Pala, “Fatih: Şehrin Sultanı” adlı söyleşisi ile Beykozlularla buluştu. Fatih Sultan Mehmet Han'ın askeri, ilmi ve…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Prof. Dr. İskender Pala, “Fatih: Şehrin Sultanı” adlı söyleşisi ile Beykozlularla buluştu.

Prof. Dr. İskender Pala, “Fatih: Şehrin Sultanı” adlı söyleşisi ile Beykozlularla buluştu. Fatih Sultan Mehmet Han’ın askeri, ilmi ve edebi yönleriyle anlatıldığı programa ilçe sakinleri ve özellikle gençler yoğun ilgi gösterdiler.

Beykoz Belediyesi Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen konferansta, Fatih Sultan Mehmet’in hayatından kesitler, ilmi hassasiyeti ve edebi kabiliyetleri ele alındı. Etkinliğe Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Başkan yardımcıları, meclis üyeleri ve Beykozlular katıldı.

Prof. Dr. Pala’nın akıcı ve estetik anlatımını ilgiyle takip eden konuklar, müjdeli komutan Fatih’in İstanbul’u Fethi hakkında çeşitli bilgiler edindiler.

Konuşmasında Fatih’in ve daha nice ecdadımızın tarih kitaplarında ve çeşitli çizimlerde iyi tasvir edilmemesini eleştiren Prof. Pala, “Padişahların ve ecdadın doğru anlatılması gerekir. Fatih’in 21 yaşında, yakışıklı ve estetik görselini gören gençler ona ayrı bir gözle bakar. Fatih gibi bir kumandan, ilim ve bilime bu kadar değer veren bir yönetici daha gelmemiştir dünyaya. 21 yaşında 5 dil bilen kaç kişi vardır. Hükümdarlığında tüm dünyaya çağrı yapmış, bilginleri ve sanatkârları himaye etmiştir. Osmanlı’nın şanı onunla yücelmiştir. Dilerim herkes Fatih’in hayatından kendine bir ders çıkarır ve yaşını kıyaslayarak hayatta neler başarabileceğini hesaplar” dedi.

Prof. Pala ayrıca etkinliğin düzenlenmesinde emeği geçenlere Başkan Yücel Çelikbilek nezdinde teşekkür etti.

Program sonunda Prof. Pala’ya Başkan Çelikbilek tarafından çiçek takdim edildi.

 

Prof. Dr. İskender Pala, bu şehrin sultanını anlattı
Bizi Takip Edin