RİKED Riva tarihine sahip çıkıyor

Riva Kültür ve Eğitim Derneği, ilk tarih sohbetini düzenleyerek tüm Riva tarihine ve kültürüne sahip çıkan üyelerini bir araya getirdi.

Riva Kültür ve Eğitim Derneği (RİKED), tarihine ve kültürüne sahip çıkan…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Riva Kültür ve Eğitim Derneği, ilk tarih sohbetini düzenleyerek tüm Riva tarihine ve kültürüne sahip çıkan üyelerini bir araya getirdi.

Riva Kültür ve Eğitim Derneği (RİKED), tarihine ve kültürüne sahip çıkan tüm dernek üyelerini ilk tarih sohbeti ile buluşturdu.

Riva Kale Restoran’da düzenlenen etkinliğe, Jale Önen önderliğinde yönetilen dernek üyeleri, Riva Muhtarı Mevlüt Eren ve bazı ilçe sakinleri katıldı. RİKED olarak, bu tarihi sohbeti artık geleneksel hale getirerek başlangıcı daha eskiye dayanan Riva köyünün kuruluş gününü 14’üncü yüzyılda Yıldırım Beyazıt tarafından Yoros ve Riva bölgesinin Osmanlı’ya katıldığı tarihten başlamak üzere Nisan ayının ilk haftalarında kutlamak istediklerini belirttiler. Bu tarihi kutlamanın ve sohbetin konuşmacıları; Anadolu Üniversitesi Türk Dili Edebiyatı öğrencisi Mehmet Akif Delipoyraz sunum ve fotoğrafları ile anlatırken, ”Tarihten Gelen Işık, Anadolu Feneri” isimli kitabın yazarı Avukat Ali Soysal, İstanbul Üniversitesi Arkeoloji Bölümünden Prof. Dr. Savaş Harmankaya, Oxford Üniversitesi’nden Kerem Tınaz ise tarihi bilgileri ile Riva’nın kuruluşunu ve özel değerlerini anlattı.

“Gelecek nesillere nasıl bir Riva bırakıyoruz? Riva’nın doğal ve tarihi yapısını nasıl koruyabiliriz?” sorularına da cevap aranan etkinlikte; Dernek Başkanı Jale Önen, ilk tarihi sohbetlerini yaptıklarının bilgisini verdi ve: “Tarihe ve çevreye ilgi duyan, belgeler toplayan köyümüzün bir gencinin hayali bugün gerçekleşiyor. Umuyoruz ki bu toplantıları her yıl daha geliştirerek tekrarlar ve Riva’nın kuruluşu günü kutlanarak gelenek haline getiririz. Bu arada hayallerimizi daha öteye taşıyıp ileride Riva ve Beykoz yöresinin bir tarih müzesini ve kütüphanesini oluşturalım” diyerek Riva’ya sahip çıkılması gerektiğine dikkat çekti. Etkinlikte, dernekten desteklerini esirgemeyen ve derneğe katkı sunan kişilere teşekkür anlamında dernek yönetimi tarafından belge verildi.

Ayrıca tarih sohbetini ve kahvaltıyı, İstanbul Devlet Konservatuarından keman sanatçısı Zeynep Kalınkaya ve arkadaşları güzel müzikleriyle renklendirdi.

RİKED Riva tarihine sahip çıkıyor
Bizi Takip Edin