Riva- Beykoz minibüs hattında sorun var!

Riva- Beykoz hattında çalışan minibüsçüler oldukça dertli. Beykoz Güncel Haber, Beykoz- Riva Minibüsçüleri Başkanı Yüksel Uzun ile görüştü.

Riva- Beykoz hattında çalışan minibüsçüler oldukça dertli. Beykoz Güncel Haber, Beykoz- Riva Minibüsçüleri…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Riva- Beykoz hattında çalışan minibüsçüler oldukça dertli. Beykoz Güncel Haber, Beykoz- Riva Minibüsçüleri Başkanı Yüksel Uzun ile görüştü.

Riva- Beykoz hattında çalışan minibüsçüler oldukça dertli. Beykoz Güncel Haber, Beykoz- Riva Minibüsçüleri Başkanı Yüksel Uzun ile görüşerek, sorunlarını dinledi. Bu konuda Başkan Uzun da, vatandaşlar da oldukça dertli!

Yüksel Uzun: Mülkiyet sorunu olduğu kadar ulaşım sorunu da var!

İstanbul Minibüsçüler Esnaf Odası Beykoz- Riva Minibüsçüler Başkanı Yüksel Uzun, gazetemize yaptığı özel açıklamaya “ Beykoz, İstanbul’un en güzide ilçelerinden biri. Ancak, Beykoz’da mülkiyet sorunu olduğu kadar bir de ulaşım sorunu var” sözleriyle başladı.

Beykoz’da 5 adet minibüs hattı bulunuyor

Konuşmasının devamında, Beykoz’da beş adet minibüs hattı bulunduğunu ifade eden Yüksel Uzun, bu hatları “ Çavuşbaşı- Yenimahalle, Elmalı- Beykoz, Soğuksu- Paşabahçe, Rüzgarlıbahçe- Tokatköy ve Riva- Beykoz” olarak sıraladı.

Bu beş hattan, Riva- Beykoz dışında kalan diğer tüm hatlar için  “ hat uzatma kararı” alındığını belirten Uzun, şu açıklamayı yaptı: “ Uzatma ile kastettiğim şudur: Şehir geliştikçe, durak da gelişiyor. Yani, durağımız birkaç kilometre daha ileri gitmek durumunda kalıyor.

Vatandaşın hastaneye de, devlet dairesine de gitmesi sorun!

Bizim Riva’dan, Alibahadır’dan, Değirmendere, Akbaba ve Dereseki’den gelen yolcularımız, örneğin bir hastaneden veya devlet dairesinden yararlanamıyor. Biz bunu İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Müdürlüğü’ne dosyalar halinde bildirdik. Nedense, bu beş durağın dört tanesi istendiği şekilde uzatılırken, Beykoz- Riva hattı uzatılmadı!”

Beykoz- Riva hattına üvey evlat muamelesi yapılıyor

Konuşmasında, hat uzatmalarına kesinlikle karşı olmadığını çünkü bunun vatandaşların yararına olduğunu kaydeden Yüksel Uzun, şunları söyledi:    “ Çavuşbaşı hattı hemen hemen 5 kilometre uzatıldı. Elmalı hattı daha önce Beykoz’un içine kadar geliyorken, BEYDER tesislerine kadar yaklaşık 6-7 kilometre uzadı. Rüzgarlıbahçe’den Ortaçeşme son durağa kadar olan hat, Tokatköy Bombalı Dere’ye çıktı ve aşağıdan Anadoluhisarı’na kadar indi. Soğuksu hattı ise Soğuksu’dan ileriye geçemezken, daha sonra Görele Mahallesi’ne kadar çıktı. Tüm bu gelişmelere bakınca, ben burada bir art niyet arıyorum. Beykoz- Riva hattına bir üvey evlat muamelesi var.”

Yaz aylarında Riva’ya otobüsleri arttırıyorlar, kışın otobüs yok!

Riva, insanların bu tür bir gelişmeye gerçekten ihtiyaç duydukları bir yer. Bugün Değirmendere, Paşamandıra Köyü, Öğümce Köyü, Bozhane Köyü, Göllü, Cumhuriyet, İshaklı, Hüseyinli ve Kılıçlı köyleri’ne giden sadece dört tane otobüs var.

Yaz aylarında Riva’ya otobüsleri ise arttırılıyor. Yeni gelen mavi otobüsleri Mahmut Şevketpaşa’dan Riva’ya yönlendiriyorlar. Burada ne kadar otobüs varsa, sanki İstanbul’daki bütün otobüsler yaz mevsiminde Riva’ya dolduruluyor! Kış ayında ise bu otobüslerden bir tane yok!”

Maddi açıdan mağduruz!

Bu durumun esnaf olarak kendilerini maddi açıdan oldukça mağdur ettiğini ifade eden Uzun, “ Biz vergimizi zor ödüyoruz. Otobüs de konulacak tabii, sonuçta otobüs yolcusu ayrı, minibüs yolcusu ayrı.  Ancak buradaki halka da hizmet olsun, bizim de menfaatimize olsun. Biz bunu istiyoruz” dedi.

Köydeki insanlar perişan!

“Günübirlik gelen turistler için otobüsü dolduruyorsun, köylerdeki insanlar ise perişan! Bu köylerde hasta olan bir kişiyi, buradan 500 metre ileriye götüremiyoruz. Biz, bunların düzelmesini istiyoruz. Uzatmalar konusunda Riva hattına üvey evlat muamelesi yapılmasın; biz bunu istiyoruz” diyen Beykoz – Riva minibüs hattı Başkanı, şu açıklamayı yaptı: “  Bu köylerde yaşayan insanlar, hastalandıkları zaman özel araba tutmak zorunda. Oysa buna güçleri yok. Okula giden bir talebe veya devlet dairelerine giden bir vatandaş, neden bir ikinci ya da üçüncü bir arabaya başvursun ki?”

Engelleniyoruz!

21 seneden beri bu hatta şoför esnafı olduğunu kaydeden Beykoz- Riva Minibüsçüler Başkanı Yüksel Uzun, “ ben, devletin minibüs ihalesine girmiş, minibüs almış bir insanım; devlete paşalar gibi vergimi de veriyorum ancak gelgelelim, biz her tarafta engelleniyoruz”  dedi.

Ben, bunda art niyet arıyorum

Uzun, konuşmasının devamında, şu iddiada bulundu: “ Kartal’daki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Daire Müdürü Mehmet Bey tarafından engelleniyoruz. Bizim kendisine sunduğumuz 7 tane dosyamız var. Kendisine bir teklif sunduk; ancak bize öneri sunacağı yerde, bizi engelledi. Bizi geldi, Sultaniye Parkı’na soktu. Ben burada art niyet arıyorum.”

Başkan Yüksel Uzun, “ gerçi Mehmet Bey şimdi inkâr ediyor söylediğini; ancak, bize ‘siz, buradaki durakların uzatılmasına destek verin, sonradan bu size de örnek teşkil edecek’ diyen insan, sonradan işi sarpa sardı. Bizim istediğimiz, üvey evlat konumundan çıkmak. Biz, Kartal’dan hep engellendik”  açıklamasında bulundu.

İstanbul içinde Doğu’yu yaşıyoruz!

Riva’ya halihazırda yapılmakta olan otobüs seferleri saatleri ile ilgili olarak bize bilgi aktaran Uzun, bu tarifenin “adil olmadığına” da vurgu yaptı. Başkan Uzun’un belirttiğine göre, Beykoz’dan Riva’ya saat 10: 00, 14: 20, 15: 50 ve 19: 00’da IETT otobüsü hareket etmekte.

Yüksel Uzun, bu konuda şu yorumda bulundu: “ Bugün bir Çavuşbaşı ya da Akbaba’yı örnek alırsak,  kişi başına bir araba düşüyor! 8-9 tane köyde ise ancak 2-3 saatte bir araba var! Vatandaş ne yapsın? Demek ki, hasta olan orada gitti! Yani, İstanbul’un içinde Doğu’yu yaşıyoruz ulaşım olarak!

7 bin tane imza toplandı, bana mısın demedi!

Kendisine, halktan bu yönde şikâyet alıp almadığı sorusunu yönelttiğimiz Yüksel Uzun’dan şu cevabı aldık: “ En az yedi bin tane imza topladık. Hepsini ilgili makamlara sunduk; telefon görüşmeleri yaptık. Arkamızda dernekler var, köy muhtarlarının hepsi bizim yanımızdadır. Muhtarlar Derneği Başkanımız sayın Cavit Gül sağ olsun, kaç sefer dilekçe vermiş olduğu halde bir sonuç alamadık. 1996 yılından beri bunları Ulaşım Daire Müdürlüğü’ne ulaştırıyoruz ama nedense Mehmet Bey sağ olsun,   herhalde bu kanun onun eline kalmış! Bugün bir Çavuşbaşı hattı uzanmış ise, bir Elmalı veya Rüzgarlıbahçe, Soğuksu durağı uzamış ise, bunlar bir örnek teşkil etmeli. Benim durağım neden uzamıyor peki?”

Hakkımın verilmesini istiyorum!

Başkan Uzun, konuşmasının sonunda ise, “ bu konuda vatandaşa en büyük hizmeti yapan ben isem, hakkımın da bana verilmesini istiyorum” dedi.

Vatandaş oldukça dertli!

Bu konuda vatandaşların da oldukça dertli olduklarını gözlemledik. Zira Beykoz Güncel Haber olarak bizim bu durakta bulunuşumuzun sebebi, Öğümce Köyü’ne gitmekti. Öğümce Köyümüz, sizler için başka bir haberin konusu olacak. Ancak şu kadar belirtelim, otobüs kalkış saatlerindeki aralıklı tarife, vatandaşı oldukça mağdur ediyor. Üstelik otobüs birçok yere uğramak durumunda kaldığı için, Beykoz’dan Cumhuriyet Köy’e iyimser olarak 1,5 saatte gidiliyor!

Bu bilgiyi vatandaşlardan almakla kalmadık, otobüs şoförümüze de teyit ettirdik. Şoförümüzün ifadesine göre, yolcu sayısı çok olduğunda veya yollarda sorun yaşandığında bu süre daha da uzayabiliyormuş!

Bakın, bir vatandaşımız bu konuda neler söyledi:

Ahmet Alkış (Cam Fabrikası emeklisi):

“ Otobüs her yere girdiği için buradan Cumhuriyet Köy’e 1,5 saatte gidiyor. İnsanlara yazıktır! Bu kadar yer gezdim, Beykoz kadar mahrumiyet bölgesi bir yer görmedim. Bu böyle mi devam edecek? Ne olacaksa olsun artık; dönüşecek midir, nedir? Bu şekilde her gün ölüyoruz. Geçenlerde bir vatandaş son otobüsü kaçırdı. Ki, son otobüs, saat 20: 15’te. Bu, oldukça erken bir saat! Otobüsü kaçırınca, ‘ben bu gece nerede uyuyacağım şimdi?’ demeye başladı. Özel bir arabayla Cumhuriyetköy otobüsüne Akbaba’da yetişerek, vatandaşımızı evine gönderdik. Bu nasıl bir hizmet anlayışıdır?”

Not: Detaylı vatandaş şikâyetleri ile ilgili olarak lütfen “Öğümce Köyü- Özel Haber’imizi bekleyiniz!

Haber: Arzu Başlantı

Riva- Beykoz minibüs hattında sorun var!
Bizi Takip Edin