Saadet Beykoz adayı Muharrem Kaşıtoğlu fena yakalandı!

Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu, twitter hesabına sahte takipçi yüklediği ortaya çıktı.

“Beykoz için dürüst olmak gerekirse” solağını ile seçim çalışmalarını yürüten Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu, twitter hesabına sahte takipçi yüklediği ortaya çıktı.

“Beykoz için dürüst olmak gerekirse” solağını ile seçim çalışmalarını yürüten Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu, twitter hesabını doğal olmayan yollarla büyüttüğü ve sahte bot takipçi yüklemesi yaptığı ortaya çıktı.

Daha önce “Beykoz’a Beykozlu Başkan” sloganıyla seçim startı verilen Saadet Partisi’nin adayı Muharrem Kaşıtoğlu’nun Üsküdar’da ikamet ettiği ortaya çıkmıştı. Sonrasında söyleminin değiştirerek seçim çalışmalarına “Beykoz için dürüst olmak gerekirse” solağını ile yürüten Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu’nun doğal olmayan yollarla Twitter hesabını büyüttüğü ve bot takipçi satın aldığı ortaya çıktı.

Saadet Partisi Beykoz Belediye Başkan Adayı Muharrem Kaşıtoğlu’na ait olan mhrmkasitoglu kullanıcı adına sahip twitter hesabı, analiz hizmeti veren Social Blade üzerinden incelendi. Social Blade adlı bu site dünya çapındaki twitter hesaplarını sistemine ekler ve şeffaf olarak, ücretsiz bir şekilde hesabın tüm detaylarını verir.

Herkes tarafından ulaşılabilir ve değiştirilemez nitelikte olan bu veriler dikkate Muharrem Kaşıtoğlu’na ait olan mhrmkasitoglu kullanıcı adına sahip Twitter hesabının doğal olmayan yollarla büyütüldüğü ve bot takipçi satın alınması yoluyla işlemler yaptığı ortaya çıktı. Bunun en büyük sebeplerinden biri, bir günde yüzbinlere ulaşan hesabın takipten çıkılması ve yine bir günde grafik trendine uygun olmayarak on binlerce yeni takipçi kazanılmasıdır.

Aşağıdaki tabloda görüleceği üzere kullanıcı 30 Aralık 2018 tarihinde 159 bin 261 kişiyi takip ederken bir anda 60 bin 416 kişi birden takipten çıkarılmış. Yine aynı şekilde, 13 Ocak 2019 tarihinde bir günde 128 bin 603 kişi takipten çıkarılmış. Sonrasında da yavaş yavaş takip yapılarak şu anki takip edilen sayısı olan 1196 kişiye ulaşılmış.  Bu durum hesabın “takibe takip” yapıp, bir yandan da bot hesaplarla destekleyerek takipçi sayısını artırdığını göstermektedir.

Aşağıdaki grafiklerin ilkinde hesabın zamana göre günlük takipçi artış sayısı görülüyor. Burada görülebileceği üzere bu hesaba bir günde 5 bin, 8 bin, 9 bin gibi ani ve suni artışlar olmuş. Bunun yanında 22 Ocak 2019 tarihinde de Twitter tarafından yapılan “bot hesap silme” operasyonundan hesap etkilenmiş ve Kaşıtoğlu bir günde yaklaşık 5 bin takipçi kaybetmiş. Günümüze kadar da kaybetmeye devam ediyor.

Ayrıca Muharrem Kaşıtoğlu, AK Parti’den istifa etmeden kısa bir süre önce twitter’dan yapmış olduğu geçmiş tüm paylaşımların virüs bulaştığı gerekçesiyle silindiğini belirtmişti.

Saadet Beykoz adayı Muharrem Kaşıtoğlu fena yakalandı!
Bizi Takip Edin