Sahi Nedir Bu Demokrasi

Tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir yönetim biçimidir.

Kısaca halkın kendi kendini yönetmesidir..

Yunanca  Dimikratia (?????, yani dimos, halk zümresi, ahali + ??????,

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Tüm üye veya vatandaşların, organizasyon veya devlet politikasını şekillendirmede eşit hakka sahip olduğu bir yönetim biçimidir.

Kısaca halkın kendi kendini yönetmesidir..

Yunanca  Dimikratia (?????, yani dimos, halk zümresi, ahali + ??????, yani kratia iktidar) sözcüğünden türemiştir.

Türkçe?ye Fransızca démocratie sözcüğünden geçmiştir.

Demokrasinin ana yurdu olan Eski Yunan’daki filozoflar Aristo ve Eflatun demokrasiyi eleştirmiş, o zamanlarda halk içinde “ayak takımının yönetimi” gibi aşağılayıcı kavramlar kullanılmıştır. (tarih mükerrerden ibaret)

Fakat demokrasi diğer yönetim şekillerinin arasından sıyrılarak günümüzde en yaygın olarak kullanılan devlet sistemi haline gelmiştir.

Artık siyaset bilimciler hangi sistemin daha iyi işlediğinden çok hangi demokrasinin daha iyi işlediği tartışmalarına girmişler ve liberal, Komünist,  sosyalist, muhafazakar, anarşist ve faşist düşünürler kendi demokratik sistemlerinin erdemlerini ön plana çıkarmaya çalışmışlardır.

Bu sebeple demokrasinin çok fazla sayıda değişik tanımı oluşmuştur.

Yani benim demokrasim senin demokrasini döver demokrasisinin hakim olduğu dünyamızda; demokrasi getirmek için işgal edilen ülkelerin vatandaşlarının demokratik hakları konusunda biraz düşününce çelişkiler yumağında kayboluyoruz..

Ve sorgulamaya başlıyoruz;

Peki aslında günümüzdeki gerçek demokrasi nedir?

İnsanlığın varoluşundan bu yana aradığı en adil yönetim biçimimidir, yoksa türlü boşlukları olan delikli bir balon mudur?

Günümüzde demokrasi adına neyi tartışıyoruz yada neden tartışıyoruz

Demokraside gerçekten çareler tükenmez mi?

Demokrasiye gerçekten onyılda, yirmiyılda bir ara verilmeli mi?

Acaba demokrasi çokta demokratik bir yönetim biçimi değil mi?

Garip değil mi? Demokrasinin açılımı halkın kendi kendini yönetmesi?

Demokrasi birilerinin kendi kendini yönetmesi midir yoksa birilerinin birilerini gütmesi midir?..

Peki ya muhalifseniz muhalefetteyseniz, yönetenleri iktidarı desteklemediyseniz; bu durum sizin için demokratik değimlidir? 

Eğer demokrasi halkın kendi kendini yönetmesi ise çoğunluk oya sahip olanlar karşısında azınlık oya sahip olanların demokratik hakları ne olacak ?.. (nerde azınlıkların hakları)

Yada şöyle düşünmeli demokrasi azınlıkların çoğunlukları yönetme sanatımıdır !!?.. (nerde çoğunlukların hakları)

Peki demokratik yönetimler (seçimle gelenler) demokratik yöntemlerle aldıkları iktidarı önceki iktidarların icraatlarını yok etme gibi bir demokratik hakka sahip midir ?..

Demokrasi ne olacak bu memleketin hali deyip bulunduğu yerden hiçbir şeye karışmadan, olayları seyretme serbestliği midir ?

Demokrasiyi o kadar uzun zamandır bekler hale gelmişiz ki; geldiğinde ne dediğimizi diyeceğimizi bilmez halemi gelmişizdir ?.

Demokrasi herkesin kendi penceresinden baktığı gibimidir ?..

Bu durumda kaç çeşit yada kaç kişiye özel demokrasi sayısı vardır ?..

Sahi sizin pencerenizden gördüğünüz demokrasi nedir ???

Sağlıcakla?

Kısa Kısa

Kavacıkspor sezon bitmeden şampiyonluğunu ilan etti evinde oynağı hiçbir maçı kaybetmeyen yeşil beyazlılar son haftalarda gen oyunculara yer vererek gelecek sezonun hazırlıklarına şimdiden başladılar.

Eldeki kıt imkanlarla bu basarı da payı olan; başta Hüseyin Başkan ve Kavacıkspor yönetimini, taraftarlarını, oyuncularını, Kamil Hoca ve Halit Hocayı tebrik ediyor başarılarının devamını diliyorum?.

 

 

Sahi Nedir Bu Demokrasi
Bizi Takip Edin