Sarıkamış şehitleri rahmetle yâd edildi

Sarıkamış Harekâtının 99. yılı dolayısıyla düzenlenen anma programında 90 bin şehit, rahmet, minnet ve saygıyla yâd edildi.

Beykoz Belediyesi, Sarıkamış Harekâtının 99. Yılı dolayısıyla anma programı düzenledi. Prof. Dr. Necmettin…

featured
Paylaş

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

Sarıkamış Harekâtının 99. yılı dolayısıyla düzenlenen anma programında 90 bin şehit, rahmet, minnet ve saygıyla yâd edildi.

Beykoz Belediyesi, Sarıkamış Harekâtının 99. Yılı dolayısıyla anma programı düzenledi. Prof. Dr. Necmettin Erbakan Kültür Merkezi’nde düzenlenen programda, 90 bin şehit, rahmet, minnet ve saygıyla yâd edildi.

Sarıkamış şehitlerini anmak, atalarımızın kahramanca fedakârlıklarını hatırlamak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla düzenlenen programa Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek, Belediye Başkan Yardımcıları, meclis üyeleri ve ilçe sakinleri katıldı.

Sarıkamış harekâtına dair tarihi fotoğraflar ve slayt gösterimiyle başlayan programının açılış konuşmasını Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek yaptı. Sarıkamış harekâtının gelecek nesillere aktarılması için 5 yıldır anma programı düzenlediklerini ve Kars’ta düzenlenen anma etkinliklerine katıldıklarını söyleyen Başkan Çelikbilek: “Bu harekât 24 Aralık 1914’te meydana gelmişti. Milletler tarihleriyle yaşarlar. Özellikle geleceğimiz olan gençlerimize bu duyguları yerinde yaşatmak için, onları tarihi olayların geçtiği mekânlara götürmekteyiz.  İstanbul’un fethini ve getirdiği sonuçları gençlerimiz idrak etsinler diye Panorama 1453 Fetih Müzesi’ne, 18 Mart Çanakkale Zaferlerini tanısınlar diye Çanakkale’ye, Sarıkamış Harekâtını bilsinler diye de, Sarıkamış’a ziyaret programları düzenliyoruz. Yeter ki gençlerimiz, geçmişte milletimiz üzerine oynanmaya çalışılan oyunları bilip günümüzde de aynı yanılgılara kapılmayacak idrake gelebilsinler. Bu anlamda duyarlılık gösteren sizlere de teşekkür ediyor, şehitlerimizi rahmet ve minnetle yâd ediyorum” diye konuştu. 

Yazar İsmet Bilgin’in slayt gösterisiyle devam eden programda Sarıkamış şehitlerinin vatan toprakları uğruna fedakarlıklar ve savaşın çetin koşulları aktarıldı. ‘Sarıkamış; Beyaz Hüzün’ adlı romanından yola çıkarak ilçe sakinlerine bilgiler veren İsmet Bilgin sunumunda Sarıkamış Harekât Planına, Allahüekber Dağları’na ve bu dağların soğuğunu simgeleyen kardelen çiçeklerine, yazlık kıyafetleriyle cepheye giden askerlerin fotoğraflarına, Enver Paşa’nın askerlere seslenişini içeren metinlere değindi.

Programda Sarıkamış şehitliğinde düzenlenen anma etkinliklerinden görüntülere de yer verildi.

Sarıkamış Şehitlik Ziyareti 

Beykoz Belediyesi 4 yıldan bu yana olduğu gibi bu yıl da Sarıkamış’ta düzenlenecek olan anma etkinliklerine ilçe sakinlerinde oluşan bir kafileyle iştirak edecek. 4 Ocak 2014’te yapılacak anma programı için Sarıkamış’a gitmek isteyen ilçe sakinlerinin 2 Ocak 2014 tarihine kadar Beykoz Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğü’ne müracaat etmesi gerekiyor.

Sarıkamış şehitleri rahmetle yâd edildi
Bizi Takip Edin